Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult) se vydávají na rande na pobřežní ostrov v severozápadním Pacifiku, kde mají povečeřet v luxusní restauraci Hawthorn. Tam pro ně a pro další vybrané vzácné hosty připravil samotářský a celosvětově proslulý šéfkuchař Julian Slowik (Ralph Fiennes) opulentní degustační menu. Dále jsou mezi pozvanými tři alkoholem opojení zaměstnanci technologické firmy Bryce (Rob Yang), Soren (Arturo Castro) a Dave (Mark St. Cyr), starší bohatý pár a stálí klienti Anne a Richard (Judith Lightová a Reed Birney). A nakonec renomovaná kritička restaurací Lillian Blomová (Janet McTeerová) se slabošským šéfredaktorem časopisu Tedem (Paul Adelstein) a slavná filmová hvězda středního věku (John Leguizamo) se svou asistentkou Felicity (Aimee Carrerová). Strávníky obsluhuje dokonale oblečený personál v čele s generálkou Elsou (Hong Chauová). Během večeře začíná houstnout atmosféra, jak dochází k odhalování tajemství jednotlivých hostů a šéfkuchař Slowik servíruje jeden nečekaný chod za druhým. S přibývajícími dramatickými a násilnými událostmi Slowik hosty čím dál tím víc znervózňuje, jelikož je stále patrnější, že jeho propracované menu má vyústit v pořádně šokující finále. (Falcon)

macisek odpad!

Nápad byl dobrý, bohužel bolest hlavy kterou mi tenhle film vyvoval při sledování byla neuvěřitelná. Skvělý potenciál, ale tohle mě bolelo sledovat. ()

FiliBauchma

Satirická kritika konzumnej spoločnosti ako šesťchodový komediálne ladený horor. Prosím, to ochutnám naozaj rád. Predkrm: Začíname zľahka, nevýrazne, postavy sú jemne načrtnuté, ale chýba tomu nejaký výraznejší cveng. Prvý chod: Usadíme sa a pred nás je položená prvá delikatesa, metafora povrchnosti, naša konzumácia začína naberať určité kontúry, už vieme, že pôjde o neobyčajný večer. Druhý chod: Začíname pociťovať pikantnú ostrosť zvratu, pomaly nás to pridusieva až napokon sykneme pomedzi zuby, pokrm má grády. Tretí chod: Tvorcovia si nás pomaly zaháčkujú, konzumenti odkrývajú karty a nám nezostáva nič iné než si plnými dúškami vychutnávať trpkosť desu. Štvrtý chod: Ládujeme do seba  všetko ponúknuté, prepchávame sa, sme stále plnší a plnší, ako predstaviteľom súčasného systému už nám niet úniku. Piaty chod: Obzrieme sa po ostatných večeriacich, ich tváre prezrádzajú rovnaké pocity ako tie naše, svojou aroganciou sme si viac podobný než by sa nám páčilo. Šiesty chod: Večera sa pomaly blíži k svojmu koncu, tvár spoločnosti je zdesená, pravda sa zdá byť až príliš krutá. Umelec sa len pousmeje, majstrovské dielo je takmer u konca. Dezert: Tá sladká chuť spravodlivej pomsty, vždy ju treba podávať esteticky vyváženú a za studena. ()

MichalZL

Neuveriteľne som sa bavil. Najmä prvá polovica filmu je úžasná: atmosférická, napínavá, krásne natočená a štýlová. Ako človek, ktorý za vrchol kuchárskeho umenia považuje mamkine buchty na pare som si vychutnával možnosť nahliadnuť do sveta profesionálnych šéfkuchárov a gurmánov, čo v kombinácii s výborným hereckým obsadením spôsobilo, že som asi do štyridsiatej minúty pozeral na plátno s úsmevom na tvári. Od polovice však tvorcovia úplne zahodili snahu budovať nejaké napätie a film veľmi rýchlo získal odľahčený tón. Ak by sa následne zvrtol na jednoduchú vyvražďovačku alebo sa naopak zameral na realistickejšie rozvíjanie deja alebo postáv, bol by som spokojný. Postavy však ostávajú celkom ploché, dej začne pôsobiť nesúrodo a množstvo scén pôsobí samoúčelne alebo vyslovene zbytočne. Z kina som teda odchádzal jemne sklamaný, celkovo som si to ale užil. ()

MAKUON

Satirický, zábavný a originální snímek, který sám nevím, jestli bych ho řadil mezi horor. Repetitivní tleskání a hudba byly asi jediné dva aspekty, co zakoply o hororový žánr. Herecké výkony až na psychouše Ralpha Fiennese, byly neslané nemastné a v tomto duchu se táhl vlastně celý snímek. Nějak to fungovalo, ale jen tak průměrně. Myslím, že prostředí osamoceného ostrova s zfanatizovanými kuchaři a podivnou restaurací se dalo mnohem lépe využít. ()

QeeBee

Fajn chuťovka. Napadá mne ideální věnování na dárkový poukaz na tento film:"Nezapomeň si vyfotit v restauraci každé jídlo, než ho sežereš..." ;-) ()

P.A.R.E.Z

Na filmu Menu jsem byl dnes v kině a musím říct, že mě opravdu bavil. Už od začátku nejspíše víte, jak celý film dopadne, ale i tak zde stále ve velké míře funguje moment překvapení a je zde spousta nečekaných zvratů. Absolutně perfektní je zde Ralph Fiennes, který hraje psychopatickýho umělce, který nám představuje hodně zvrácený typ umění ve formě ,,Menu''. A mě se to umění líbilo. Do toho se celým filmem táhne sarkasmus a černý humor, které taky fungují skvěle. U hudby není co vytknout. Do filmu prostě seděla a vše pěkně podkreslovala. Instrumentace perfektní. Ani trochu nelituju návštěvy kina, ale film bych hororem asi úplně nenazval. ()

Bion

Závere možno trošku prepálený film, ktorému ale nechýba originálne poňatie a šmrnc. Spočiatku nevinný kulinársky zážitok s ktorého neodíde nik bez viny kombinuje napätie a humor servírovaný v primeraných dávkach takmer až do konca. Mne osobne posledné záverečné scény prišli takpovediac trochu pritiahnuté za vlasy, no našťastie mi pôžitok z tohto filmu nepokazili. S kina som odchádzal spokojný a uslintaný. Tento film má tendenciu diváka zaujať i nechať ho trochu popremýšľať na margo jeho podivnej výpovedi o súčasnej konzervatívnej dobe.  Menu s pridanou dodnotou avšak ochudobnené o niekoľko nerozvinutých nápadov ktoré sa do podobného filmu vdaka ingredienciám dostat mohli, no tvorcovia sa rozhodli íst na to po svojom. Tak či tak to vo výsledku nedopadlo zle a film nemožni než neodporúčať. Psychologický thriller určený nielen šéfkuchárom a milovníkom únikoviek ale i degustáatorom akéhokoľvek ťažšieho žanru. Zo 100% by si u mňa vyslúžil úctihodných 85% a to je čo povedať pretože súčasnáa kinematografia inovuje skôr iba časti filmov než filmy ako celok. ()

Belphegor

Film vypovídá o degustačním zážitků, jenž se odehrává ve vyhlášené restauraci na odlehlém ostrově. Zákazníci v menu najdou několik překvapení, a ne všechny jsou příjemné. Začátek bez zbytečného zdržování diváka uvede do děje a ma dobré tempo. Film je rozdělen na jednotlivé chody, což tomu dává vytříbený punc. Samotná jídla a detaily záběrů při vaření působí nejen esteticky, ale i způsobí, že se Vám začnou sbíhat sliny. Někdy za polovinou jsem ovšem začínal mít pocit, jako by scénář psali dva různí lidé, kteří se zapomněli dohodnout, co chtějí říct. Myšlenka snímku je dobrá, ale její provedení se mi nezamlouvá. Rozuzlení je velmi rozporuplné, protože vlastně všechno, co se stane, možné je, ovšem filmově to ve mě zanechalo pocit nedokončenosti. Je těžké to popsat, abych nic nevyzradil. Snímek ale někomu může připadat dokonalý jako mě nedokončený. Mě ale to rozuzlení přišlo mimo mísu, ani ne neuspokojivé, ale špatně zaměřené. Člověk to musí vidět, aby pochopil, o čem mluvím. Co se týká herců, je to všechno trefa do černého, zejména moje oblíbená Anya Taylor-Joy. Snímek utíká rychle a je jinak moc dobře natočen, jako jednohubka to je vynikají, ale mám pocit, že se tu mohlo narazit ještě na hlubší problémy. ()

Martin0392

Menu má velmi zajímavou myšlenku. I přesto, mne přílišně nezaujal. Režisérsky zbrkle odvedeno, některé scény mají dost špatné ostření, které spíše používají AF. Stejně tak špatně byla odvedena jediná fight scéna z filmu, která byla chaotická a špatně orientující. Camera movement zde volí spíše jednoduchý a nepouští se do komplikovanějších scén. Na druhou stranu dokázal vytvořit skvěle působící dialogy a vcelku působivou kompozici. Scénář má svou největší chybu, skvělá myšlenka je bohužel doprovázena špatným zakončením, které nijak nepůsobí a spíše vytváří dojmu prázdnoty (na konci si nejspíše budete říkat co bylo pointou), nejvíce mě napínal nějaký zvrat, který bych tam opravdu čekal (že šéf kuchař podává jídlo z lidí, nějak se to prověří....), ovšem nic takového se nedostavilo. Dialogy jsou ale pěkně zpracovány, Tyler, který je zfanatizován tím, že se jednou v životě může setkat s proslulým šéfkuchařem působí seriózně-satirickým dojmem (skvělá scéna je například kdy má vařit), který doprovází Margot, které je to prakticky všechno jedno, spolu tak vytváří jedno ironické duo. Výborný je i černý humor a celková satira scénáře, která nijak nenudí. Co taktéž neunudí je hudba, která krásně doplňuje prostředí a celkový dojem z filmu. Za zmínku rozhodně stojí obsazení rolí, kde nejvíce vynikala Anya Taylor-Joy, která dokázala svou roli zahrát více než obstojně. Ralph Fiennes byl taktéž skvělý, ovšem více na mne zapůsobila Anya. Nejméně jsem dokázal ocenit Nicholase Houlta, který si můj obdiv získat nedokázal, především díky tomu, že v celkovém filmu nemá takový široký význam jako výše zmíněné. Celkově je Menu jako pěkná jednohubka na večer, avšak vícekrát bych to nejspíše vidět nechtěl. 3-/5 ()

Stepan.Frank

The Menu je snímek, který nádherně buduje atmosféru a hlavně napětí, díky kterému je divák ihned vtažen do děje. Krásně se tu pracuje se zvukem, některé scény, využívající jisté zvukové elementy, tu jsou nejen nepříjemné pro hlavní postavy, ale také pro samotné diváky. I příběhem se jedná o něco nápaditého a originálního, což je velké pozitivum, jelikož originálních filmů nám tu vychází bohužel čím dál tím méně. Film tu rozpracovává spoustu témat a myšlenek, zejména sociální kritiku hlavních postav a různé biblické koncepty, které jsou všechny zakomponovány hlavním kuchařem, Slowikem, do jeho mistrovsky naplánovaného “menu”. Skvělé herecké výkony, Anyay Taloyr-Joy a Ralpha Finnese, ještě více zpestřily samotný zážitek z filmu. Celkově se jedná o originální nápad na komornější film, u kterého je i místy nutné lehce zapojit mozek. ()

mrkvos

Neviem no čakal som niečo oveľa hlbšie, tešil som sa, že konečne uvidim nejaký mindfuck s dobrým plot twistom aaaa meh.. Film sa snaží navodiť tajomnú atmosféru no všetko je naopak také divné ako v šamalanových filmoch miesto aby film pomaly budoval atmosferu je to série wtf momentov kde celý film nechápeš čo sa deje a na konci si povieš, že hm táto pičovina to moc nevysvetlila twist sa žial nekoná a koniec je aspoň pre mňa dosť neuspokojivý ()

melmoth

Ak ste si neužili Triangle of Sadness, The Menu vám môže do istej miery spraviť chuť. Tematika pokrytectva vyšších vrstiev s ich neschopnosťou zžiť sa s čímkoľvek mimo ich slonovinovej veže figuruje aj tu. Rozdiel je ten, že dej nie je umelo naťahovaný, nehrá sa na sofistikované umenie a nestáva sa následne do istej miery terčom vlastnej kritiky. Viac tu ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (více)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024

11.09.2021

A je to oficiální. Furiosa, prequel Šíleného Maxe z roku 2015, dorazí místo roku 2023 až v roce 2024. Austrálie si totiž v těchto dnech prochází něčím, čemu se kupodivu jako jedna z mála zemí na… (více)