Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Hellknight12

Hneď ako som sa dnes vrátil z kina, povedal som si: "no pani, takýto film sa nevidí, každý deň." Po pár hodinách sa môj názor nezmenil. Skvelé herecké výkony, kamera, zvuk, hudba. Takéto herecké obsadenie sa tiež nevidí v každom filme. Mená ako sú C. Murphy, E. Blunt, M. Damon, R. Downey Jr, C. Affleck, R. Malek. Ako Nolanove prvé životopisné dráma je to vážne super. Film má síce 3 hod ale ja som sa nenudil ani minútu. Dialógy, prípadne monológy sú napísané výborne, každé jedno slovo má svoj význam a je perfektne premyslené. Viac nemám k tomu čo povedať. Niektoré veci sú rozobraté pekne dopodrobna a niektoré mi prišli skratkovité. Pochopím ak niekto povie, že 3 hod je veľa a zbytočne natiata prvá hodina ale podľa mňa opak je pravdou. Oplatí sa ísť na film do kina? Za mňa rozhodne áno ak máte radi Nolana a životopisné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. Tých 10% dávam dole za minutáž, ktorá aspoň mne prišla krátka. . Film mohli kľudne natiahnuť na rovných 200 min. Moje top 3 Nolanove filmy: 3 Počiatok 2 Interstellar 1 Oppebheimer. Životopisné drámy ( ak sú dobré natočené) u mňa proste vedú aj s vesmírnou tematikou. ()

Searison

Tak na tuhle Nolanovku musíte vyloženě být naložený.... pomalé tempo , bez akce čistě o dialozích. Ovšem kdo je na tuto vlnu naladěn, dostane to nejlepší co může. Herecké výkony dokonalé, hudba , kamera vrchol. Pro cílovku tohle bude kult. ()

darthvader77

Návrat historických kvalitních filmů je prostě výborný trend. Nejdříve bych rád ocenil geniální nápad s chronologií tak typický pro Nolanovu tvorbu už od Mementa vytvořilo to zajímavý a zábavný styl vypravění. Robert Oppenhimer je představen jako komplexní postava, kteoru nepochybně byl v brilantním podání Cilina Murphyho, který si konečně zahrál hlavní roli u svého režiséra Christophera Nolana. Jeho výrazy, jeho tóny hlasu chemie s ostatními herci vše na výbornou ale ani zbytek osazenstva nestojí moc pozadu. Veškeře střihy normálního života s vizemi fyzikálních zákonů a záhad vesmírů jsou naprosto fantastické a je to vizuální žranice. Gransonova hudba je naprosto unikátní a důstojný nástupce Zimmera. Další herci jsou perfektní a všichni byli vybrání výborně musel bych jmenovat všechny. Líbilo se mi jak samotný výbuch měl nejdříve pouze plamen a potom zvuk ten moment se stal díky tomu unikátní. Osobní život Oppenheimera jeho rozpytvání a další věcí představeny bravurně. No a poslední scéna je pravděpodobně jedna z nejvíce vypointovaných a nejpamátníhodnějších v dějinách kinematografie. Tak dobře provedený set up a pay off se nevidí. ()

samkko

Že by Nolanův nadčasový triumf? Těžko říct, ale to na faktu, že Nolan posunul hranici biografických snímků na jinou, do dnešní doby nevídanou úroveň nic nemění. Schopnost zachytit 3hodinové dílo pouze pomocí neustálých dialogů muselo být neuvěřitelně náročné. A byť se nejedná o můj oblíbený Nolanův film, scénář je jeden z jeho nejlepších. O zvuku, kameře a obsazení se nemá cenu bavit, stačí si jen přečíst jakoukoli zdejší recenzi a víte, do čeho v těchhle ohledech jdete. Na jednu stranu chápu zklamání lidí, kteří od toho čekali něco "víc" a následně dostali "jen" soudní drama s jedním výbuchem. Já si to vychutnal maximálně. Robert Downey Jr. mě přesvědčil, že dokáže hrát i mimo železnou masku, a dokonce mě přesvědčil natolik, že bych se nedivil, kdyby dostal nějakou tu cenu. ()

Hellierer

Nejlepší Nolanův film od Počátku. Některé jeho nešvary jsou sice zastoupené i zde (chladnost, přílišná vypočítavost či strojovost) a opět je více fascinován událostmi než lidmi, ale nepamatuji si, kdy naposled mi tři hodiny takhle rychle utekly. Vizuálně odzbrojující (kamera Hoyte von Hoyetamy opět kraluje), zvukově orgasmické a konečně se snaží naťukávat i nějaké emoce, především pak v poslední čtvrtině, která funguje jako jemný společenský psychologický "horor" říznutý soudním dramatem. Přesné hvězdné herecké obsazení pak ani není třeba zmiňovat. ()

Veseldaa.!

Zklamání. Toho kdo, co, na koho je příliš moc. Objektivně za tři hvězdy. Nolan lehce od Teneta ztracen ve své genialitě. Hrozně mi chybí ty mind blowing twisty z Mementa, Dokonalého triku, Počátku a Interstellaru. Řemeslně a herecky ale pořád precizní. ()

ViktorS

Aj keď tomuto filmu nedávam 5 hviezd, nemôžem povedať, že je sklamaním. Oppenheimer je film s veľkým F. To je jeden z dôvodov prečo som na neho zašiel na IMAX a bol to skutočne perfektný zážitok. S výnimkou prvej, trochu pomalšej a mierne zdĺhavej hodiny, je celá snímka nesmierne záživná. Hudba bola úžasná a skvelo dotvárala rôzne scény a teda aj atmosféru v nich. Herecky je film plný hviezd, bez ktorých by film nedosahoval také kvality. Robert Downey Jr. je vo svojej roly skvelý, rovnako však aj Emily Blunt a samozrejme Cillian Murphy, asi najväčšie lákadlo filmu. Divák už od počiatku nedočkavo čaká na ten povestný prvý test atómovej bomby Trinity, a že skutočne horí nadšením počas danej scény, akoby tam stál aj v reálnom živote. A práve tá nepriama reťazová reakcia, ktorú výbuch spôsobí, nám naservíruje veľmi zaujímavý vývoj deja v podobe scén, ktoré sa postupne počas celého filmu retrospektívne zobrazujú až sa nakoniec pretnú v záverečnej scéne. Oppenheimer sú vlastne tri filmy v jednom, ktoré si postupne striedajú svoj čas na plátne. Sú zrozumiteľné, respektíve nie je v tom bordel? To je ťažké s určitosťou povedať, no v podstate v tom bordel nie je. Síce na môj vkus bol film mierne nezrozumiteľný keď v istých okamihoch na diváka chrlil obrovské množstvo informácií, ktoré nebolo ľahké hneď vstrebať. Tri hlavné dimenzie snímky sa však v podstate prelínajú veľmi dobre a nestrácajú svoju napätú a dramatickú atmosféru, pomáha aj farebné odlíšenie, takže lepšie by to ani nešlo a bolo to teda úžasné sledovať. Lenže treba si uvedomiť, že sa jedná o viac náročný a zložitejší film, preto aj keď prelínajúce sa scény z minulosti, respektíve budúcnosti pôsobili zaujímavo, na môj vkus to bolo trochu prehnané. Ja osobne som nepochopil všetko z filmu na prvý raz a preto by mi nezaškodilo pozrieť si znova. No základná pointa je zrejmá a naskytá sa nám tak veľmi dobrý pohľad na to čo stálo za vytvorením atómovej bomby a aj na tematiku jadrových zbraní vo svete, ktorá rokom 1945 začala. Čo sa však toho povestného výbuchu týka, tak počiatočné nadšenie zo stlačenia červeného tlačidla u mňa vystriedalo sklamanie. Občas sa pýtam sám seba čo som od neho vlastne čakal, keď bolo jasné, že sa bude jednať o upravený skutočný výbuch. Lenže ja som aj tak čakal veľkolepú explóziu a namiesto nej som dostal filmový výbuch ako z roku 1980, len trochu lepšie splývajúci s pozadím. No je mi jasné, že táto snímka nie je o výbuchu ako takom, ale skôr, ako som spomenul, o tom čo predchádzalo jeho vzniku a čo spôsobil neskôr vo svete. Zostáva len otázkou či tá reťazová reakcia, ktorú to spôsobilo, pokračuje doteraz. ()

TheRay97

Svým způsobem mě film zklamal, to ale neznamená, že kvalita byla nízká. Přes určité pasáže, kde smysl upadá, se odehrálo tolik věcí, že i ty tři hodiny se zdají málo. Někdy mi připadalo, že to zbytečně natahují a přidávají materiál, který není zcela podstatný. Přestože nese název Oppenheimer, mohl být doplněn o jeho životě podstatně víc a ne jen zmapovat konstrukci atomové bomby a její následky. Z mého úhlu pohledu, zdá se mi, že je společností lehce přeceňován a tím se nedostává tolik pozornosti takovým filmům, které by opravdu stály za zhlédnutí. ()

FreeDooM44

Doufal jsem, že to bude víc o člověku, morálním dilematu, vnucení empatie a zamyšlení a ne o politice a bezpečnostní prověrce. Celkem se to táhlo. Herci to drželi nad vodou. ()

Withree

Krása se na film dívat, radost ho poslouchat. Velmi intimní biografie, kde jsem si na rozdíl od většiny více užíval tu výslechovou pasáž v poslední třetině. Tam moc hezky film graduje, Emily Blunt a Rami Malek tady mají na menším prostoru fantastické scény. Po audiovizuální stránce není nic co vytknout, celá sekvence Trinity testu + zejména následné Oppenheimerovo vystoupení před rodinami vědců a vojáků, mňam. A záverečná scéna, kde Dolby ATMOS jde opravdu pořádně cítit? Dvojité mňam. Nominací tady bude určitě spousta, na hereckého Oscara jedině Blunt. ()

Mini_X

Tady není o čem. Režisér Christopher Nolan nám ukázal, že je schopný natočit jakýkoliv film s jakýmkoliv žánrem. Nolanův Oppenheimer to dokazuje. Christopher Nolan dal všechno do tohohle díla, tak aby divák či filmový nadšenec byly spokojený. Nejedná se jen o úžasný životopisný film, ale jedná se o naprosto unikátní záležitost, která jen ukazuje, jak by se měli točit filmy, ať už jsou v jakémkoliv žánrů. Christopher Nolan úžasně snímá jakoukoliv scénu, také umí využít černobílý styl, tak aby divákovi to nebylo do očí. Jedná se o film, který byste měli vidět, aby jste pochopili všechno proč je tenhle film, tak výjimečný dílo pro kinematografii. 10/10 ()

pulDag

Fenomenální, naprosto bezkonkurenční životopisný film. IMAX formát ždímaný do posledního centimetru, víc takových a klidně ještě za vyšší vstupné. ()

Tamten

Vlastně nevím, pro koho je film určený. Kdo zná život Oppenheimera a jeho poválečné kauzy, tomu to nic moc nového neřekne. Kdo je nezná, tak dvě třetiny filmu se bude jen utápět v šílených debatách různých komisí, ve kterých není šance se orientovat, a aby film působil "napínavě", tak k debatám hraje monstrózní hudba. Zábavnost filmu se tak odehrává cca v jedné hodině z tříhodinové stopáže. ()

Atrekan

Z první projekce (15/70) jsem odcházel lehce zklamaný. Dva dějové oblouky jsou sice u tříhodinových filmů standardem, tady to ale nezafungovalo. První dva akty – úvod, sestrojení a test bomby – byly dobré. Závěrečná hodina hašteření pro mne ale byla jednou velkou palbou neznámých jmen, přičemž jsem se v jejich záplavě ztrácel nejen poprvé, ale i během druhé projekce. Zároveň jsem čekal míň psychologie, víc Černobylu. Druhá výtka je k formátu. Nemůžu se zbavit pocitu, že se zde Nolan rozhodl pro IMAX jenom proto, že prostě může. Jednak nevidím přínos větší obrazové kvality u psychologického biopicu, a jednak vidím spíš jeho nevýhody – kolikrát neostrý obraz, technické potíže při promítání. Za mě bylo ale v IMAXu největší bolestí neustálé střídání poměru stran obrazu, což mi dost bořilo imerzi. Právě proto jsem se těšil na projekci z digitálu v letňáku, a upřímně, film jsem si tu užil víc jak v IMAXu. Díky bohu byl fixní rám. Po zkušenostech s Tenetem musím velice pochválit zvukový mix – i v hledišti letňáku bylo bez problému rozumět dialogům ()

mirakom

Kde je ten režisér, který natočil ságu o Temném rytíři, Dokonalý trik, Počátek, Interstellar, Memento? To byli 10/10 záležitosti. Bohužel Dunkirk a dál už jsou jen pěkné filmy s Nolanovým oblíbeným časovým mišmašem navíc. Čekal jsem, že bude film mnohem víc zaměřený na fyziku, testování bomb a Japonsko, kde toho mohli za pomocí speciálních efektů ukázat mnohem víc. To, jak se z hvězdy utváří černá díra, jak se štěpí atomy atd., bylo ukázáno vše jen ve chvilce a přitom to za ty peníze mohlo být znázorněno mnohem lépe a krásněji, promrhaný potenciál. Takhle byl film v podstatě celý jen o soudu a politikaření, což mě tak nezaujalo, ale jinak to bylo natočený slušně. Hudba slabší, hold už poslední roky nemá Zimmera a v určitých pasážích úplně zbytečně řvala, to se ale dalo od Nolana čekat. Střih byl v některých situacích zbytečně rychlý, tak že tam byli snad jen sekundové záběry. || 8/10 || Brno Olympia | Theatrical Cut: 180 min | 2Dtit ()

arinečka

K filmu moc nenapíšu,jen že ,sotva jsem přišla, za mnou v kině křoupalové. Během filmu jsem je buď přestala vnímat nebo samým zaujetím přestali žrát. Poslechněte si soundtrack na Spotify. A druhou návštěvu kina zvažuju. ()

Ceberus

Jak jsem čekal, není to film, který by nutné vyžadoval kino plátno - je to vesměs konverzační film, který táhnou kvalitní herci (mimo jiné opět do makeupu schovaný Oldman, tak jako ve snímku o Churchillovi). Útoky na Hirošimu a Nagasaki zfilmovány nejsou, aby byl divák ve stejné pozici jako hlavní hrdina. A zfilmování testovacího výbuchu využívá ticha před hlučnou ránou, přičemž vizuálně nejde o nic ohromujícího. Kromě toho to vše trvá jen pár vteřin jako v reálu, takže proto tvrdím, že filmové plátno nepřináší žádný zásadně odlišný zážitek. Na to, že jde o konverzační drama, tak to svižně odsýpalo a nenudil jsem se. I když není třeba to vidět v kině, koupení lístku považuju za podporu originálních filmů, které nejsou šestým nebo desátým dílem série. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování