Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Inigo

Film na vysokej úrovni, remeselne perfektne zvládnutý, ale emočne ma nijako nezasiahol. Prekvapivo som sa celu dobu nenudil a s napätím som dopozeral film až do konca (aj keď som sa v tom občas strácal), ale emočne "nula celých nula cela nula nula d...". Uvidíme či sa to zmení, ak si nájdem dosť času a dosť síl na ďalšie pozretie. ()

synchronik

Upřímně nechápu, proč mi neustále vyskakuje nějaký rádobyvtipný hulvát Verbal jako první v hodnoceních. Inu co čekat od někoho, kdo evidentně svůj život promarní sledováním každého filmu a seriálu co se objeví v kinech nebo na internetu. Ale aby toho nebylo málo, tak ještě ke každému takovému dílu vysolí komentář, který se už prostě nechce číst. Jednou si dám tu práci a spočítám, kolik ten člověk musel promarnit života čuměním na všechny ty kraviny, jen aby pak smolil hodinu recenzi. Je to pořád stejné dokola, plné hulvátských výrazů a rádoby vtipných spojení. Stejně jako současná tvorba. Ale i tak se najdou vyjímky jako je Oppenheimer. Netušil jsem co by mě mohlo tak zaujmout na filmu co trvá  3 hodiny a vlastně se jen mluví. Po shlédnutí jsem pochopil, že Nolan je Pan režisér. A Verbalovi se povedlo jen jediné, inspirovat stejně ubohé uživatele, aby tady z dobře fungujícího serveru, udělali žumpu. ()

Exzactly

Nový film Christophera Nolana byl pro mě jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku, ale vlivem nepředvídatelných okolností jsem jej bohužel nemohl vidět na velkém plátně. Je to strašná škoda, protože ten film si kino rozhodně zasloužil, už jen díky fantastické hudební stopě, kterou má režisér výborně zmáknutou a která je v jeho snímcích pravidlem. Příběh o tvůrci jaderné bomby je jedním z nejřemeslněších filmů jaké jsme mohli kdy vidět. To je bez debat. Bohužel však u mě nezafungoval příběh tak, jak by měl a většinou mou pozornost drželi pouze precizní herecké výkony. Tady bych vyzdvihl zejména představitele hlavní role, jehož charisma táhlo celý film. V celém filmu mou plnou pozornost udrželi pouze dva momenty a to byl test a závěrečných deset minut. U takového filmu jsem toho čekal mnohem více a celkově mě film neoslovil tak, jako třeba tvůrcův Interstellar, který byl pro mne přece jen o level jinde. ()

gomil

Když jsem opouštěl kino po zhlédnutí filmu Tenet, začal jsem přemýšlet, zda-li geniální režisér nevychází z formy a zda zbytečně nevymýšlí složité kompozice svých snímků. I když jsem měl vysoká očekávání ohledně Oppenheimera, trochu se mě zmocnily obavy, že mě opět čeká zklamání z přílišně překombinovaného, nemastného a neslaného díla. Nemohl jsem se více mýlit. Po skončení filmu jsem v sále zůstal nevěřícně sedět celou dobu trvání titulků, a i při odchodu z kina jsem stále zpracovával to, co jsem právě zažil. Tento film nejenom skvěle zachycuje život Oppenheimera v životopisném pojetí, ale také poskytuje neuvěřitelný audiovizuální zážitek, zejména v prostorách IMAX sálu s 70mm filmem promítaným na plátno. Ačkoliv bych neřekl, že je nezbytné vidět tento film v IMAXu, zážitek z něj bude i tak nepochybně impozantní, ale bezpochyby dodá filmu další rozměr. ()

griso

recept: veľké PIÁR, celosvetová masáž mozgovne na veľkolepé divadlo ktoré urobí dieru do už vytvorenej diery. Nesmierna rétorická nuda. Nedopozerané, skoro som sa unudil, keby sme sa aspoň dozvedeli niečo čo nevieme, herci super inak nič. nudaaaaaaaaaaaaa ()

horcrux7

Zostrihať dĺžku filmu aspoň o polovicu a nebude to taká nuda. Ten samotný ošiaľ okolo Oppenheimera-priznajme si- bol len umelo a zámerne vyvolaný. O rok si nikto nespomenie dokonca  ani na tú naivnú Barbie. ()

Tomgunses

Fantastické filmové dílo, 5*, pak hned následně "odpad", ale ne za film, ale pro poslání a budoucnost člověka, pro človečenstvi. Zde totiž začala zkáza, kdy lidi naprosto urychlili svůj začátek konce. "Jsme hrozní sobečtí lidé, kteří nevědí, že takoví jsou..." Kdy už lidem dojde, že jsme zpovykaní, že jsme marnotratní, že jsme zhýralí, že musíme všude být, že musíme všechno zažít a vidět, že vědecko technický pokrok je špatný (včetne AI), že jsme neuskuteční idioti, místo toho abychom normálně žili jako normální Lidé a řešili skutečné problémy s planetou ZEMÍ. Takže za film, který je realitou žití na planetě ZEMI 90 % vs. budoucnost lidstva a planety ZEMĚ 0 %. Vyberte si a přemýšlejte, alespoň chvilku. ()

petisebesta

Zmatene, bez kontextu asi to melo vyvolat dojem ze ...? Není tam nic z valky neni tam nic ze zivota neni tam nic z fyziky .. beha tam kolem rybnicku Enstein a pouhym pohledem na papir A4 s vypocty delaji lide gesta pochopeni. ()

Turtle

Typická Nolanovka kde forma převládá nad obsahem a impresivní záběry se snaží nahradit dialog. Oppenheimer není špatný film- za zkouknutí stojí. Ale nic ho nepovyšuje nad průměr filmů co jsou "Jen" dobré. I přes dlouhou stopáž je hodně věcí přespříliš kondenzovaných. Slušela by tomu lépe forma minisérie nebo rozdělení na dva filmy alá Duna. ()

kareluh

Velice moc střihání. Proč ta scéna nemůže být delší. Musí být rozdělena do několika menších a poskládána s dalšími jinými. Hmm, určitě záměr. Snad nové točení filmů. Nejsem asi cílovka. :) Líbila se mi hudba a Einstein a to, jak ztvárnili, že ho "musí" vyslíchat a přitom věděli, že mu prověrku nedají. Ta volba schválně "manipulujících", aby se na ně chytil. Myslím, že to tam v té Americe, vlastně už skoro všude, funguje podobně. Jak jsem se to učili v dějepise na základkách? Všichni jsme si rovni a někteří ... :D A taky dobré, že to neskočilo tím výbuchem. :) ()

Ferguson

Tři hodiny kecání a přesto je to skvělý "akčňák". Super nápad se střídáním 3 linií - 2 výslechy a samotný děj a všechny tři linie mají své flashbacky. Znamená to, že se skutečně nenudíte a udržuje to Vaši pozornost. Nakonec to vlastně není ani o bombě, ale o tom, jak s Oppiem zametli. Murphy jasný Oscar a za mě i určitě režie a kamera. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)