Posledný jednorožec na svete chce zistiť, čo sa stalo s ostatnými z jeho druhu a tak sa vyberie na púť, ktorá ho zavedie do neznámych krajín. Cestou stretáva množstvo zaujímavých bytostí, dobrých ale aj zlých... (Zion)

pytlik...

Konečně! Konečně se nějaká nadpřirozená bytost chová přirozeně, nechce se mermomocí stát člověkem a když už se jím nedopatřením stane, nemá nic proti tomu přeměnit se zpátky... A i ostatní postavy se chovají neobvykle, ale přitom zajímavě a ne nelogicky, takže člověk rozhodně nemá chuť zvolat "to je zase blbost, přátelé!". Ve vedlejší roli se nezapomenutelně blýskla rozdováděná kostra - notorik. ()

Madsbender

NÁDHERNÁ rozprávka, ktorej nechýba elegancia, atraktivita a aj napriek prvému dojmu zaujímavý príbeh (miestami hraničiaci s podobenstvom), ktorý má čo ponúknuť divákovi všetkých vekových kategórií aj dnes. Spolupráca s japonským produkčným a technickým týmom sa vyplatila, a influencia výhodného animačného bloku je postrehnuteľná aj v kombinovanej kresbe, rovnako však motívoch a prvkoch týkajúcich sa deja i postáv. Tento kúsok si aj v dnešnej dobe veľmi rád zopakujem. K dokonalosti mu veľa nechýba. 85% ()

Paldiny

Absolútna klasika medzi animovanými filmami. Magická, pochmúrna a na rozdiel od momentálne produkcie sa nesnaží za každú cenu zapáčiť. Zvieratká nehádžu povinné úsmevy, rozprávkové zlo nepripomína iba atrapu, je chladné a nebezpečie cítiť až v zimomriavkách aké dokáže vyvolať. Taký záverečný stret s ohnivým býkom, ten je priam mystický. Keď spočítam jedno s druhým, asi nepoznám inú rozprávku, ktorá by sa vo mne zakorenila tak hlboko a nestratila nič zo svojho čara ani po toľkých rokoch. Unikát! ()

Anderton

Jasné, že to už nie je na päť, ale pri tomto filme ma napadlo niečo zaujímavé. Nechcem to nazývať nostalgiou, ale skôr nejakým psychologickým efektom, ktorý by si vyžadoval kľudne aj nejaký hĺbkový psychologický rozbor. Totiž fakt, že pri skoro každej scéne som si uvedomoval, že som ju videl pred 25 rokmi a skoro celú si ju pamätám. Tak som sa tešil stále na ďalšiu a ďalšiu a mal nesmiernu radosť zo svojej dlhodobej pamäti. Z filmov, ktoré som videl pred dvoma týždňami si totiž pamätám podstatne menej. No a tá neuveriteľne kúzelná nostalgia je druhý stupeň zábavnosti. Tretí je samotný film, ktorý emocionálne stále funguje aj po tridsiatke. Keď raz budem mať slovnú zásobu prevyšujúcu obsahy komentárov na csfd, tak prisámbohu tú štúdiu napíšem. ()

drake31

Nedávno som pri prezeraní profilov narazil na túto rozprávku a tom okamžiku sa vo mne vynorili spomienky na chvíle keď som tento klenot sledoval ako malý neustále na videu. Roky uplynuli ale ani nachvíľu som nepocítil zmenu v mojom správaní keď som to po dlhokánskej dobe znovu zhliadol. Atmosféra stále rovnaká, citlivé, temné, prekrásna hlavná pieseň a hudba, postavy ktoré mi ako malému naháňali hrôzu mali niečo do seba aj teraz. Neuveriteľná nostalgia na krásy detstva a ľutujem že som si na to spomenul až teraz. Srdcovka ktorú už z rúk znovu nespustím. (SVK jazyk mám strašne zafixovaný, takže originál mi trochu kazil dojem - ale na výsledku to nič nemení) ()

• Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)
  • Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)