Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šimpanz Virgil nikdy nepoznal svobodu, umí mluvit znakovou řečí a za přítelkyni má Helen Hunt. Potká ho osud pokusného zvířete, nebo se ho podaří zachránit?  Mladá stipendistka Terri pracuje na katedře psychologie univerzity ve Wisconsinu s mladým šimpanzem Virgilem, kterého s úspěchem učí posunkovou řeč. V důsledku ukončení stipendia však musí Terri práci přerušit a Virgil je odvezen do výzkumného střediska strategických zbraní na Floridě. Sem přichází jako instruktor také mladý pilot Jimmy Garrett, který je sem převelen za porušení kázně. Oba nováčci se brzy spřátelí, Virgil se sice pokouší komunikovat posunkovou řečí, Jimmy ovšem nechápe. Stejně tak nechápe účel výcviku opic, které se tu na trenažérech trénují k létání. Obojí se však časem vysvětlí. Když Jimmy náhodou zahlédne v televizi relaci pro hluchoněmé, pochopí, že Virgil se s ním pokouší komunikovat a prosí ho o pomoc.
Zanedlouho je povýšen a v nové funkci se stane svědkem krutého experimentu, při kterém je starý šimpanz v leteckém trenažéru ozářen smrtící dávkou záření. Cílem pokusu je zjistit výkonnost válečného pilota po smrtící dávce ozáření. Šokovaný Jimmy vyhledá Terri a setká se s ní, odmítne jí však sdělit podrobnosti výzkumu, protože je vázán vojenským tajemstvím. Když vojenskou základnu navštíví vládní komise, je pro demonstraci výzkumu vybrán Virgil, Jimmy však odmítne odvést sympatického opičáka na jistou smrt. Poslušnost vypoví také Jimmyho kolega, odmítající kruté experimenty. Jimmymu se podaří v poslední chvíli experimentu zabránit. Je však propuštěn a jediným výsledkem je odložení pokusu na druhý den. Jimmy se opět spojí s Terri a pokusí se Virgila osvobodit. Než se však dostanou do objektu, podaří se opicím uniknout z klecí a pokouší se uniknout na svobodu a ničí přitom vše, co jim přijde do cesty. Proniknou až k reaktoru, který poškodí tak, že hrozí jeho přehřátí a exploze. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (55)

Theraphosa 

všechny recenze uživatele

Další z filmů mého mládí. Jelikož jsem do zvířat hotový blázen, nemohl jsem hodnotit jinak. Vztah mezi člověkem a přírodou se málokdy povede zachytit alespoň tak, jak se to stalo v tomto snímku. Ve srovnání třeba s Kongem, kde byl scénář velmi podobný (a opice trapné), se mi Project-x líbil o mnoho více a velkou zásluhu na tom má i herecké obsazení. 75% ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Já mám pocit, že jsme na tom byli v kině snad ještě za komunistů. nejspíš aby nám ukázali, jak imperialisté ze západu trápěj nevinná zvířata. Tenkrát jsem z toho byl hodně vykulenej a Broderickovi s opicemi jsem fandil skoro stejně, jak Vinetouovi s Old Sahtterhandem. Utrápené opice jsem pochopitelně řádně oslzel. Nostalgických 80% ()

Reklama

U.Tarare 

všechny recenze uživatele

Jak říkal Babula v Hospodě: "Člověku po hubě dám, ale zvíře tejrat nebudu". Kdyby se to uchopilo nějak líp, tak z toho mohl být solidní doják. Umírající opice by pro mě byla snad i dojemnější než nějakej utonulej zloděj na Titanicu (DiCaprio). Jenomže tak jak je film natočen, tak na mě rozhodně silným dojmem nezapůsobil. ()

whack 

všechny recenze uživatele

Tento film som videl prvýkrát keď som mal asi 10 rokov a bol som z neho vtedy zhrozený. Bol to asi môj prvý kontakt s pokusmi na zvieratách. Keď som videl tie opice v klietkach a najmä na tom stroji, kde ich ožarovali, utiekol som od telky. Vrátil som sa, až keď opice rozbíjali laboratórium a z toho som bol nadšený. Je to naivný, ale milý film, ktorý končí oveľa pozitívnejšie, ako väčšina opíc v skutočných pokusných zariadeniach. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Jednoduché a naivní zároveň. Jonathan Kaplan však dokázal k výše zmíněnému přidat sympatického talenta Matthew Brodericka, Helen Hunt a Williama Sadlera a výsledek je slušný průměr. Příběh sám o sobě je hodně naivní, přestože testy ohledně šimpanzů nemají ke skutečnosti zase tak daleko. Na druhou stranu, je lepší zkoušet tyto pokusy na lidech než na opicích? Ochránci práv zvířat tento film mají možná povinně ve své domácí filmotéce... ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Príbeh filmu bol fiktívny, experimenty však nie. Boli založené na pokusoch, ktoré sa dlhé roky vykonávali na Brooksovej leteckej základni v Texase a ktoré sa v rôznych podobách vykonávajú dodnes. (whack)
  • Willie (s filmovým menom Virgil) sa narodil v texaskom pokusnom zariadení Texas Biomed, od matky bol oddelený vo veku šiestich mesiacov a vo veku troch rokov bol predaný do zábavného biznisu. Po natáčaní filmu Project X bol spoločne s niektorými ďalšími šimpanzmi premiestnený do texaského útulku Primarily Primates. Riaditeľ útulku sa vyjadril, že Willie vždy uteká od strachu, keď vidí kameru. (whack)
  • Televízna osobnosť Bob Barker a organizácia United Activists for Animal Rights obvinila producentov filmu z krutostí páchaných na zvieratách v zákulisí. Vládni vyšetrovania našli niekoľko porušení predpisov na ochranu zvierat, ale organizácia American Humane Association, ktorá na produkciu filmu dohliadala, obvinenia poprela. (whack)

Reklama

Reklama