Reklama

Reklama

Druhý dech

(seriál)
Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (více)
(další profese)

Epizody(13)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

(více)

Recenze (144)

xaver 

všechny recenze uživatele

Jeden ze slabších TV seriálů z "předrevoluční" doby, který napodiv ale není propagandistický, jak ho odsuzují mnohí hodnotitelé ve svých komentářích. Naopak režisér se pokusil o kritiku některých "soudruhů", ale moc se mu to nepovedlo, protože zůstal v půli cesty. Zřejmě proto, že ještě nevěděl, že za rok dojde k bodu zlomu, a netroufl si na větší a otevřenější kritiku. ()

Stejšn odpad!

všechny recenze uživatele

Todle bylo naprosto neuvěřitelné. Seriál o hovnech. Ne zápletkou (i když to asi taky), ale prostě o HOVNECH. V každým díle byl nějaký průser s hovny, v jednom díle např. zamrzla žumpa a hovna se odstřelovala dynamitem. Jindy se kráva nemohla vysrat. Seklo se čerpadlo od jímky s hovnama. A tak dále. Čuměl jsem na to fakt jako vejr a chtělo se mi z toho srát. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Oldschoolový seriál s postavami ze života příliš propagandisticky nevyznívá. 1) Spíše tu vidíme mizerný soukromý život budovatelů socialismu, komunální bídu a otřesně působící vztah k dobytku a celkový marasmus dobové živočišné výroby. Netuším ovšem, jak to vypadá dnes._____ 2) Spoiler. Nečti, pokud jsi seriál neviděl až do konce! Sledujeme realismus do té doby nebývalý. Všimněte si, že dobro tentokrát nezvítězí, ba ani zdravé soudružské vztahy. Nový "přestavbový" tajemník zemědělské správy nakonec nic neudělá (možná to byl kritický záměr tvůrců) a Vydry se paradoxně zastane jeho úhlavní protivník. Rovněž ve vztazích nedochází k žádnému happy endu, naopak, vše končí tak, jak bylo lze očekávat. Rodiny se rozpadají, lidi se k sobě chovají hnusně. Jediná milá rodinka jsou Šesterovi (Čepek, Hlaváčová, Potměšil). Děti se svým rodičům odcizují a tím se optimálně připravují na úděl budovatelů socialistické vlasti._____ 3) Vlastně se divím, že seriál neskončil někde v trezoru. Inu, přece jen už řádila přestavba a premiérové vysílání seriálu skončilo několik dní před 17. listopadem 1989._____ 4) Komentátor M.B uvádí, že režisér po převratu některé scény (hlavně o KSČ) vystříhal. Nemám, jak bych toto tvrzení ověřil. Budu mu tedy věřit a hodnotím upravenou verzi._____ 5) Vynikající herci představují nejednoznačné postavy, často proměnlivého charakteru. Do paměti se mi zapsali zejména Stella Zázvorková (jeduplná ošetřovatelka skotu), Radoslav Brzobohatý (Sýkora, agronom JZD), Jiřina Bohdalová (matka Stehnová), Miloslav Štibich (otec Stehno), Jana Hlaváčová (matka Šesterová)._____ 6) Seriál nabízí i pár mladých pěkných kluků, byť v souladu s dobovou tendencí jsou jejich role jen marginální. Je tu 28letý přitažlivý Marek Vašut s knírem(!) jako ztělesnění vesnického vidláka (údržbář Stehno), 15letý budoucí režisér Jiří Strach (Vícha), 22letý Jan Potměšil (Šestera) či 22letý Jiří Langmajer (Sýkora)._____ 7) Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 1988._____ 8) Zaujala mě cimrmanovská třídní schůzka v učilišti. Už to viselo ve vzduchu..._____ 9) Poznámka k hodnocení: dát odpad či jednu hvězdičku "z principu" je projevem ignorantské nafoukanosti (v lepším případě) a většinou rovněž nevzdělanosti. Typickou ukázkou je mimořádně silně bučící koment kingika*. Na druhé straně ti, kteří sice seriál vnímají jako tříhvězdičkový, ale dávají čtyři nebo pět, aby vyrovnali negativní hlasy, si mohou se zmíněnými ignoranty podat pracky._____ 10) Dobovou atmosféru výstižně podtrhl song Karla Svobody s textem Jana Krůty: Vchází bez vyzvání / soumrak do tvých přání / den v mínusu / vrásky i ve spánku / číst jen první stránku / žít v poklusu. // Jako slunce vstává / s nocí zapadá / hned jsi vítěz a hned rána bolavá / druhý dech se s únavou střídá. // Vchází bez vyzvání / šance pro tvá přání / k nám vchází k nám._____ 11) Výstižný koment: nash.****. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Třináct případů inženýra Vydry. Raně normalizační mírně propagandistický skvost natočený paradoxně až koncem 80. let, tedy v době postupného politického tání...že ale ještě stále fičel mráz z Kremlu a z lokálního ÚV, je při sledování tohoto seriálu dosti patrné... Když se dívám na podobné skvosty, říkám si, jaká byla obrovská škoda toho promarněného uměleckého a hereckého potenciálu, když výkvět českého herectví na vrcholu tvůrčích sil ztrácel čas v podobných umělecky pokleslých projektech... ()

martins 

všechny recenze uživatele

Nenapsal to Jaroslav Dietl a není to ještě Gottwald či Rodáci, takže 2*. Výborné herecké obsazení, úvodní melodie a zpěv Dalibora Jandy. Méně je možná více a k J. Abrahámovi by to chtělo jinou herečku, padesátiletí P.Čepek a pí. J Hlaváčová znovu rodiči?a ani ta kritika zemědělství a JZD není taková, jak se snažil scenárista v roce 1990 namluvit. Zákony pohybu o 12 let byly mnohem kritičtější.. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (16)

  • V záběru na střechu převráceného Mercedesu je vidět vepředu na jeho boku připevněná kamera. (KM Phoenix)
  • Rodina Šesterova jezdí v seriálu vozem Moskvič 2137 bílé barvy, který v detailních záběrech řídí převážně paní Šesterová (Jana Hlaváčová). Bylo to z toho důvodu, že v reálném životě měla Jana Hlaváčová, narozdíl od Petra Čepka, řidičský průkaz. (cundak)
  • Veronika Žilková hraje v seriálu Slovenku. Její slovenština však působí značně nevěrohodně a je možné zaznamenat, že do mluvy často přidává české výrazy. (Lkprak)

Reklama

Reklama