Urutoraman

• Japonsko Ultraman: Kúsó tokusacu series (více)

Když je svět napaden mimozemskými vetřelci a ohromnými prehistorickými monstry, existuje pouze jedna jediná organizace, která si s takovýmto ohrožením dokáže poradit. Je to Science Patrol, vysoce sofistikovaná policejní jednotka, vybavená nejmodernějšími zbraněmi a vesmírnými plavidly. Úkolem této jednotky, vedené kapitánem Muramatsuem, je chránit planetu Zemi před hrozbami z neznáma. A pokud se ukáže, že jejich výzbroj k poražení jejich obludných nepřátel nestačí, nastupuje na scénu jeden z členů – Shin Hayata, který má schopnost proměnit se v obřího superhrdinu z vesmíru, Ultramana! (Israha)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (38)

Fun'en toppa sejo (1966) (E21)

"Sopečná" príšera vypúšťajúca plyn je nečakane vyzbrojená mnohými zbraňami a aj Ultraman dostane dosť zabrať. Väčšinou komický Ide sa tentoraz ukáže aj ako platný chemik a tvorca superzbrane. ()

Čidžó hakai kósaku (1966) (E22)

Zápletka je okrem tradičnej príšery tvorená aj podzemnými ľudmi, ktorí sa od ľudí na zemskom povrchu oddelili počas glaciálnej doby a nemajú s ľudmi práve dobré úmysly. Trochu to chytá aj štipky atmosféry, preto aj epizódu by som hodnotil nako nadštandartnú. ()

Kokjó wa čikjú (1966) (E23)

Začiatok s podivným neviditeľným UFO objetom je zaujímavou zmenou, ale po tom, čo sa z ničoho nič zmení na podivnú príšeru predstavujúcu nejakú nezvestnú kozmonautku (v epizóde ani naschvál nie je objasnené, či americkú alebo sovietsku), sa z toho stáva zvláštny paskvil. Aj efekty sú slabšie. Osviežil to aspoň pre seriál nezvyklý súcit s príšerou a príjemný melancholický záver. Ide poriadne vystrčil svoje rožky. ()

Kaitei kagaku kiči (1966) (E24)

Doteraz asi najvyzretejšia epizóda seriálu. Pritom a možno práve preto, že príšera, akýsi oboživelný žralok s rotujúcim predným rohom, dostáva aj spolu s Ultramanom menej priestoru a až v absolútnom závere. Dovtedy sledujeme drámu na podmorskej základni, ktorá je vzhľadom na rok vzniku dobre spracovaná. ()

Kaisuisei Twifon (1967) (E25)

Začiatok s kométou celkom fajn. Potom však nastúpili po čase opäť 3 príšery a opäť ako keby sa ich prevedenie čo do kvality delilo ich počtom. A to aj vrátane súbojov. ()

Kaidžú denka: Zenpen (1966) (E26)

1. diel dvojdielu o klasickej zápletke s pozemskou príšerou, ktorý je nezmyselne rozdelený do dvoch dielov. K tomu ešte aj zbytočná potreba tam pridať detské postavy. ()

Kaidžú denka: Kóhen (1967) (E27)

Pokračovanie dvojdielu dopadlo o kúsok lepšie ako 1. diel, hlavne je dosť akčný, aj keď v sumáre je to podpriemer so zbytočne naťahovanou zápletkou. ()

Ningen hjóhon 5, 6 (1967) (E28)

Príšeru tentoraz vystriedali mimozemšťania. Nie je to prvýkrát, ich masky sú dokonca asi najhoršie. Celý dej je veľmi skratkovitý a naivný, ale napriek tomu nenudí. ()

Maboroši no jukijama (1967) (E30)

Jedna z najsmiešnejšie vyobrazených príšer (akýsi japonský obrí Jeti) a záver s nezmyselným paranormálnym vysvetlením, ale vďaka snehu a horám celkom ozviežujúci diel. ()

Kita no wa dare da (1967) (E31)

Na seriál celkom originálna epizóda o chodiacej rastlinnej príšere, ktorá sa ako špión infiltruje do Vedeckej hliadky. Invázia rastlinstva má dokonca aj svoje letectvo. Samozrejme, všetko pôsobí úsmevne a tiež to, že ani po zásahu blesku/lúča z očí rastliny (?!) nikto neumiera. ()

Hatešinaki gjakušú (1967) (E32)

3 významné pamiatky Tokia: zemetrasenia, príšery a Ultraman. Jedna z mála epizód seriálu, ktorá obstojí aj po humornej stránke. Príšera je tradičná, aj keď Ultramanovi trochu 'pripaľuje'. ()

Kindžirareta kotoba (1967) (E33)

Po čase opäť epizóda s mimozemšťanom a bohužiaľ, trápnosť vyhráva nad vizuálom. ()

Sora no okurimono (1967) (E34)

Slabšiu epizódu drží nad vodou len silnejší humorný nadhľad. A asi prvýkrát Ultraman v súboji s príšerou zlyháva, resp. sa vzdáva a väčšinu práce s príšerou tak musí spraviť Vedecká hliadka. ()

Kaidžú hakaba (1967) (E35)

Asi najstupídnejšia epizóda. Keď sa za premohnuté príšery robí zádušná omša a nová príšera smúti, lebo sa chce dostať do vesmíru, celý čas som si vravel, že toto snáď nemôžu myslieť vážne ani Japonci - mohli. Príšera prinútená Ultramanom letieť na japonskej lunárnej rakete korunuje túto stupiditu. ()

Ucu na! Araši (1967) (E36)

Príšera, či aspoň schopnosť jej zbrane oslepiť protivníka, je originálna. Dramaticky vyznejúca epizóda, ktorá dáva najviac priestoru Arašimu, čo sa v seriáli stáva vôbec prvýkrát. Netypické pre Japoncov je aj neuposlúchnutie priameho rozkazu - Arašiov trest je detský naivný ako celý seriál - má neustále opakovať, čo sú jeho povinnosti. ()

Čiisa na eijú (1967) (E37)

Uletený námet o reinkarnácii príšer, v ktorom sa Ultraman zapotí pri úteku pred lietajúcimi farebnými pierkami. Ani sentimentálny (či skôr presentimentalizovaný) záver to nedokáže napraviť. ()

Učúsen kjúdžo meirei (1967) (E38)

Typicky naivná a skratkovitá epizóda ako vlastne celý seriál, ale aspoň sa odohráva v originálnom prostredí neznámej planéty a s použitím nových hi-tech hračičiek, ktorými sa členovia Vedeckej hliadky 'pochválili' až ku koncu seriálu. ()

Saraba ultraman (1967) (E39)

Záverečná epizóda, v ktorej Ultraman dáva zbohom a všetci sú smutní, je znova o dobyvačných mimozemšťanoch. Ako-inak bojuje iba jeden z nich. Výsledok je prekvapujúco nerozhodný. Pravdupovediac, čakal som lepší záver. ()