Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

rublik05 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv mám k panu Kmentovi jisté výhrady, musím uznat, že tento projekt je nadmíru povedená záležitost, která krásně doplňuje objev roku, seriál Devadesátky. Každý díl se věnuje jedné kauze z tohoto divokého období, zaujalo mě množství dobového materiálu, kvalitní poutavé zpracování, největším překvapením však byl zajímavý výběr účinkujících, některé osoby, např. Berdych či Běla, bych v tomto dokumentu opravdu nečekal, divák má tak jedinečnou možnost danou problematiku vidět ze dvou různých úhlů pohledu. Byť série v podstatě nepřinese téměř nic nového, prakticky jen poutavou formou shrne všechna známá a dostupná fakta, Polosvět všem vřele doporučuji, chválím Českou televizi, párkrát do roka se na ní vyplatí dívat. 9/10. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Tenhle "serošodokumentoš" dělal někdo chytrej. Nejchytřejší na tom bylo načasování s Devadesátkami. Páč to fakt oslovilo hodně lidí vč.mě a tohle je parádní dokument o tom seriálu :o). Jedinej díl, kterej mě uplně nebra byl s těma topnejma olejema, i když i tam byli mrtví, tak to nemělo koule. Zbylejch pět dílů naprostá pecka. Jen tak dále ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Proč to říkáš do telefonu? Někde to zakopej, polož na to granát a schovej se, než přijedu." Devadesátky byly parádní jízda. Trošku připomínaly anarchii. Každej si říkal, co chtěl, dělal, co chtěl, kradl, jak chtěl a zabíjel, koho chtěl. Prostě svoboda a já děkuju za její připomenutí. Bylo skvělý slyšet názory policajtů, gaunerů a novinářů na to, co se to tady vlastně dělo. Já mám jen problém s tím, že moc nevěřím policajtům, gaunerům a Jankovi Kroupovi. A GIBSu - to jsou skuteční zmetci. Takže vítejte v polosvěte, ve kterým policie spolupracuje s gaunerama, politici mění zákony dle přání "podnikatelů" a jeden velikej mafián si dělá reklamu s kozama na Václaváku. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

povedená dokumentární minisérie,která i ty nejprovařenější kauzy dokáže podat natolik zajímavě,že čas uteče jako nic a divák si rád nechá zopakovat i to co už slyšel tisíckrát.Osobně mě nejvíc bavil poslední díl,který se zaměřil čistě na Ivana Jonáka a jeho discoland a kamarádíčky.Celé to povídaní od Uwy a nebo Romana Skamene bylo tak zvláštně tragikomicky hloupé až to bylo skoro strašidelné...80% ()

gemi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zdaleka nejlepší dokumentární série o devadesátkách all-time. Nic lepšího tady nikdy nevzniklo. Berdychův gang, Jonák, Mrázek, LTO, orlické vraždy. Je tu všechno zásadní vč. autentických výpovědí aktérů (Berdych!). Jako kluk jsem ty kauzy vnímal, ale nerozuměl podrobnostem ani souvislostem. Díky této sérii už rozumím. Místy je vysloveně strhující. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (8)

  • Magnetofon z počátku dílu je z řady Nagra 4.2 představený v roce 1968. Vyráběný byl švýcarskou firmou Kudelski SA. (sator)
  • Sídlo firmy Františka Mrázka bylo na adrese Durychova 101/66, 142 00 Praha 4 – Lhotka. Nový dvůr (usedlost ve Lhotce) je doložena z roku 1764. Býval zde mužský klášter, později chudobinec či sociální byty. V budovách sídlilo i Centrum řemesel pro rekonstrukce památek v Praze. Roku 2019 byl zamítnut návrh na jeho demolici. (sator)
  • Vekslák je slangové označení člověka, který se v socialistickém Československu věnoval nelegálnímu nákupu a prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex. „Veksl“ pochází z německého „wechsel“, který znamená: směna, změna, střídání, náhrada, záměna, výměna apod. (sator)

Reklama

Reklama