Gigantické mosty

(TV film)
  • Česko Megamosty: Oblouky nad propastí (více)
Francie, 2019, 53 min

Režie:

Alex Gary

Mosty můžeme řadit k nejkrásnějším architektonickým dílům a náleží jim úctyhodné místo i v dějinách techniky. Tyto stavby dávají grandiózní odpověď na otázku, jak spojit dva závratně vysoké skalní masivy či stěny, dvě strmé strany roklí či soutěsek, v jejichž hloubi divoce hučí nezastavitelné peřeje. Tři mosty, tři epochy, tři vrcholné výsledky konstruktérské práce: Pont du Gard, viadukt Garabit a údolní most v Millau. (TV Spektrum)

Anianna

Dokumenty o výjimečných stavbách mám moc ráda, jsou mi inspirací k cestování. Tento film vidím podruhé. Představuje tři mosty, které ve své době patřily a patří k vrcholům mostního stavitelství. Pont du Gard, symbol římské doby, Eiffelův viadukt Garabit (obloukem ne nepodobný menšímu železobetonovému mostu v Bechyni) a nejnověji krásný subtilní most v Millau. Funkce staveb, časová data, míry, stavební podmínky, konstrukční proces, faktory ovlivňující stabilitu atd. atd. Všechny technické údaje jsou podány zajímavě promluvami odborníků a zejména všemi možnými vizuálními způsoby. Fotografie, technické výkresy, vizualizace, animace, časosběrné dokumenty, práce s mapami. A když se mosty ještě nafilmují z mnoha úhlů a kamera se nad nimi proletí, tak mi nedá než hodnotit maximem. Jo a ještě hudba! Paráda! ()