Já jinak

Turecko, (2022–2024), 15 h 2 min (Minutáž: 46–60 min)

Režie:

Burcu Alptekin

Scénář:

Nuran Evren Sit

Kamera:

Gökhan Tiryaki

Tuba Büyüküstün, Seda Bakan, Boncuk Yılmaz, Murat Boz, Fırat Tanış, Serkan Altunorak, Ali Bahadir Bahar, Rıza Kocaoğlu, Füsun Demirel, Umut Kurt, Berna Erol (více)

Tři kamarádky dorazí do přímořského městečka, kde se napojí na svoje duchovní já. Najednou ale musí řešit dávná traumata, ke kterým kdysi došlo v jejich rodinách. (Netflix)

• Velká část se točila na ostrově Cunda. Cunda je ostrov v Turecku. Leží 16 km od řeckého ostrova Lesbos a nedaleko od tureckého města Ayvalı. Žije zde okolo 5 000 obyvatel. Ve starověku osídlil ostrov řecký kmen Aiólů a nazýval se Nasos. V roce 1923 zde žilo 9 000 obyvatel, všechno byli Řekové, kteří ve stejný rok, během řecko-turecké výměny obyvatelstva, odešli do Řecka. Ostrov pak osídlili řecky hovořící muslimové z Kréty, řečtina je tak na ostrově používána i dnes. (sator)
  • Terapeutické metoda v seriálu je tzv. Rodinná konstelace, jde o metodu léčení, sebepoznávání a psychoterapie. Umožňuje ukázat a pocítit souvislosti a vztahy mezi členy rodiny, případně členy širších systémů. Jejím tvůrcem je Bert Hellinger. Metoda je používána v alternativních poradenských postupech. (sator)
  • Zeytin Ağaç je turecké pojmenování olivovníku. (sator)

Já jinak - Epizoda 1 (2022) (epizoda) (S01E01)

• V pracovně Zamana Bey (Fırat Tanış) je kniha „Učení Šamse z Tabrízu“. Šams z Tabrízu (také Šams-e Tabrízí, Muhammed Šamsedín z Tabrízu) byl perský derviš, básník a súfíjský mystik. (sator)

Já jinak - Epizoda 3 (2022) (epizoda) (S01E03)

• Kniha, kterou čte doktorka (Tuba Büyüküstün), je „Seninle Başlamadı“ od autora Marka Wolynna – ředitele The Family Constellation Institute v San Franciscu. V ČR vyšla kniha pod názvem „Trauma – nechtěné dědictví“. (sator)