Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Nečetla jsem Irvingovu předlohu a "Simona Birche" jsem na HBO viděla tak dávno, že si z něj pamatuji jen tolik, že se mi hodně líbil - děj velmi hrubě, žádné detaily. Třeba se mi to podaří někde sehnat a oživit si zážitek... a snad nebude o moc horší. No a potom se asi poohlédnu po knize a možná si tak filmovou adaptaci dokonale znechutím:-). Zatím 75% za první dojem z dob mého mládí. ()

Autenticita 

všechny recenze uživatele

Krásný film s hlubokým emocionálním a myšlenkovým dojezdem. Přiměl mě klást si otázky a našla jsem v něm odpovědi - nemusí to být na první pohled patrné, ale má pevnou vnitřní logiku, takže se tam ty odpovědi najdou.  Jeho sledování mi pomohlo zvědomit si poměrně zásadní věci, které nás ve škole, ani v "nedělní" škole a většinou ani v rodině nikdo nenaučí, ale jsou rozhodující pro psychickou stabilitu. Navíc jsme pak lépe ovladatelní, když si je neuvědomujeme, a taky psychologové a dealeři drog by mohli přijít o obživu, kdyby jejich klienti nehledali to, co potřebují, mimo sebe. Neříkám, že ten film může změnit život, ale něco ovlivnit ano. Držím palce, aby si tam každý našel to svoje. ()

Reklama

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

Od Simona Birche neočekávejte stádní kinematografický zážitek. Snímek, jež i přes svou relativní dětskost není filmem pro děti. Naneštěstí, na můj vkus to byla celkem nuda. Jasně, fajn příběh, jež je zakončen parádním finišem. ALE těch hluchých míst je dost. Ve dvacáté minutě jsem šáhl po skriptech z matematiky a zároveň s bijákem jsem si počítal L'Hospitela. Je tu velká pravděpodobnost, že by mne leckdo označil za ignoranta nebo nabubřence - a možná by mě tato přízviska vystihovala. Simon Birch je netradiční, ale šlo vydolovat víc. 65% ()

easaque 

všechny recenze uživatele

+3* tento film jsem měl ve svém hledáčku díky svému vysokému hodnocení docela dlouho, ale dostal se na řadu až nyní. Jde o lidský film plný střídmé sentimentality a nadsázky, v kterém se mísí křesťanské hodnoty s racionálním pohledem na život a když se k tomu všemu přidá bohulibá myšlenka o hledání svého smyslu života, tak to láká na zajímavý zážitek. Provedení možná trochu připomíná rodinné filmy, ale asi děti by si ho tolik neužili. Možná jsem od něho očekával víc humoru, ale i tak jsem si film docela užil a i když má známka není tak vysoká jako u mých oblíbenců, tak rozhodně nejde o špatný film a stojí za zhlédnutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: a Jima Carreyho si tu opravdu moc neužijete ;-) ()

Pavkan 

všechny recenze uživatele

Většinou uznávám, že knížka a film je rozdílná disciplína a snažím se nesrovnávat. Tohle je jedna z mála výjimek. Modlitba pro Owena Meanyho je jedna z nejlepších knížek, která byla ve 20. století napsána, a zasloužila by si mnohem lepší filmové zpracování. Tam, kde měly být emoce, byl jen zoufalý pokus o ně, od začátku až do konce. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama