Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (132)

Kosmik 

všechny recenze uživatele

Osobně si myslím, že se o zas tak velký paskvil nejedná. Je to pokus o určitou formu, jak současným mladým lidem přiblížit jedno z nejhorších období novodobých českých dějin. Nejen dokumentárními filmy z dobových archivů nebo debatami typu Historie CS. Je samozřejmě nemožné, aby účastníci byli během natáčení nějak fyzicky týráni, či dokonce likvidováni, což může v někom ve spojení se slovíčkem dovolená v názvu pořadu vyvolávat pohoršení z dehonestace skutečných obětí 2. sv. války. Na straně druhé je to jediná možná cesta, jak alespoň trochu přiblížit dnešní mládeži tehdejší dobu. Ten projekt se nedá přesně zaškatulkovat. Není to dokudrama, ale ani reality show, protože o vývoji příběhu nerozhodují diváci. Je to velmi zajímavý experiment, který má vyvolat diskuzi a nevadí, pokud i vyvolá kontroverzi. Protože pak se o projekt začne zajímat více lidí, kteří začnou o něm diskutovat. A budou diskutovat i o době, kterou popisuje. Začnou se o ni zajímat. A to je to, o co podle mě tvůrcům hlavně šlo. ()

Nach 

všechny recenze uživatele

Zajímavé připomenutí historie i její prožití, kdyby... Kdyby to vše hlavně ve druhé polovině nebylo tak okatě hrané. To, co pak hlavní protagonisté zažívají, jednají, by ve výsledku skončilo jejich minimálně deportací či likvidací. I tak jsem ale ve výsledku za tento projekt potěšen. Přece jen jsem takovou reality show od České televize nečekal. 60% ()

Reklama

RonaMidu 

všechny recenze uživatele

bod za to hospodářství,jinak hrát si pro peníze na protektorát mi přijde na rozdíl od táborových her na indiány hodně trapné...ne,snad to ani neuráží,ale husinu jsem měla ze všech,jak z neherců,tak z herců - ani reality show,ani hraní,jen jedna velká křeč.......(měla,ne mám,neb nejspíš nedokoukám,pořád jsem bláhově čekala,že se to vyvine jinak nebo co)....a vůbec :-/ ()

jirin_cz 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit. Nápad celkem dobrý, ale pojem reality show je v tomhle kontextu opravdu směšný. Opravdu těžko věřit, když někoho odvede gestapo, že to s ním špatně dopadne, či se odněkud nevrátí apod. Vážně to brala snad jen babička:-) Naopak děda - ten by v reálu zase neměl s tímhle vystupováním šancí přežít. Ale jedná se zkrátka spíše o hraný dokument, ale proč už tam rovnou nemohli být herci? Nicméně pokud se od tohoto člověk oprostil, a snažil se spíše vžít do situace, kterou se to snažilo navodit, tak to je zajímavé. Kladně určit hodnotit i dobové záběry a zachycení opravdu reálných situací, zkátka, že ta reality-show šla spíše stranou. ()

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Není to nic nepřekonatelně odporného, co bych musela vypnout po několika minutách. Vlastně by si člověk řekl, že oproti jiným reality show je tato naprosto snesitelná. Kdyby se ovšem jednalo o reality show. Tohle je prostě paskvil. Chvíli je to reality show, pak se to tváří jako hraný film, a aby toho nebylo málo, dáme tam nějaký archivní záběr s hajlujícím Hitlerem. Body nahoru tomu přidává fakt, že rodina vypadá úplně normálně, až se mi skoro nechce věřit, že takoví lidé vlezli za milion do telky. Ačkoliv by tomu neškodil nějaký ten rebel. Docela by mě zajímalo, co by jim udělali, kdyby si začali vyskakovat. Vsázím na to, že by jim akorát odvedli krávu. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama