Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

Shakaar

všechny recenze uživatele

Řekl bych že mě to nepřísluší hodnoti.V prvé řadě mi není zcela jasné co tím tvůrci chtěli říct. Jestli nějakou hru, nebo reality show. V době kdy v českých končinách nebo i v zahraničí vznikají desítky filmů a seriálů na tématiku druhé světové válce, nehledě na množství dokumentů bych řekl že veřejnost opravdu nepotřebuje toto období si připomínat v této obzvláště nepovedené formě. Viděl jsem tak pár scén, respektive dohromady díl na to a bych si udělal obrázek jakým stylem je to vedeno. Je tu rodinka, která v podstatě tomu ději přihlíží. Krom nějakých maličkostí se nijak nezapojují do děje. Nerozhodují se na základě pudu sebezáchovy. Nerozhodují se na základě situace co je pro ně jako jednotlivce nejdůležitější. A v tom je problem. Člověk je chybující bytost. Při konfrontaci se skutečným Gestapem by nejeden podlehl a vyžvanil by co se dalo. Druhá chybka vidím v zasazení děje. Čech v pohraničí v té době většinou bylo pramálo. Většina musela odejít do vnitrozemí a pohraničí samotné bylo zase po válce znovu uměle obydleno. Chování gestapa bylo rovněž mírné, při podezřejí zpravidla stříleli členy rodiny na místě, nemazlili se s nima, "obyčejným" obyvatelstvem se nezabývali, na to tu byli vojáci. Prostě aby reality show byla skutečně reality show, tvůrci by museli jít trochu za čáru. Rozházený šatník a pobrání pár krámů opravdu nestačí. Hunger games nebo Weakest Link z doctora who je sice fikce, ale aspoň se ukážou opravdové chraktery lidí ve vypjatých momentech - mimochem, nepodporuju tuto formu zábavy. Závěrem bych teda chtěl říct, že pokud se o té době chtějí něco dozvědět, ať radši mrknou na Musíme si pomáhat, nebo Všichni mojí blízcí. Tyto snímky jsou mnohem realitičnější než tento patvar. ()

borohub 

všechny recenze uživatele

Fakt mě nenapadají dobrá slova jak tuhle ubohost popsat.. Hodit moderní rodinu, která nevydrží ani pár minut bez smartphone do starých časů je docela dobrý nápad. Hodit jí asi do nejvíce kontroverzní doby v historii československa, tak to už je úchylárna. Vzhledem k tomu, že rodina ví jak dopadla válka tak ví na jakou stranu se klonit, každopádně ze začátku války, kdy situace vypadala tak že to němci nakonec vyhrají by možná kolaborovali, ale oni jenom držkovali o tom jak dostali němci na Stalingradu na prdel atd.. Bohužel(nebo bohudík) rodina věděla že si ČT nemůže dovolit aby jim z ničeho nic člen rodiny zmizel, či přišel(spíše ho někdo dovlekl) polomrtvého, takže vlastně někteří členové rodiny mohli dělat ramena na Němce i když ve skutečnosti by jim leštili boty a líbali jim prdel.. ČT možná měla vzít více rodin a udělat to nějakou soutěžní formou, protože možná to by přidalo trošku na důvěryhodnosti, tohle fakt byla fraška.. Takže dobrý nápad, ale nedotažený do konce. V rodině mě nejvíce iritoval dědek a matka.. Takoví dva rozumbradové, kteří kdyby to bylo v reálu tak by hajlovali jak nikdo jiný.. Na druhou stranu babka a mladí kluci na mě působili velmi dobře(jasně kluci se dost často tlemili, když třeba řekl, že je veme na převýchovu atd.) a prostě bych jim docela věřil.. Stejně tak externí herci byli super. PS: Mě se hlavně líbí ten konec, jak rodina vynáši soud nad lidma, kteří jim prakticky nic neudělali.. Haha.. 15% (hodnocení neměním, kdyby to bylo v jakékoliv jiné době, tak by to podle mě mohlo být i zde červené, bohužel autoři šáhli někam co by se nemělo využívat k reality show..) ()

Reklama

Olík 

všechny recenze uživatele

Nechme stranou nešťastně zvolený název s tím, že na dovolenou se radši vydáme do Karibiku a pojďme se bavit o pořadu jako takovém. Tady více, než cokoliv jiného platí sousloví "pokus-omyl". Snaha zkombinovat těžko kombinovatelné a to pořad mající ambice vzdělávat s soutěžní reality show, působí rozpačitě až směšně. Autentičnost-nula, vypovídací hodnota-dejme tomu, atraktivita-součet předešlých dvou hodnot. "Bu bu bu" gestapáků pomlčka špatně placených regionálních herců následované hrdinskými reakcemi rodiny z jednadvacátého století, jejíž největší životní zkouškou doposavad bylo vyprodání gothaje v jejich oblíbeném marketu.......co dodat? Netvrdím, že podobný formát nemá své právo na žití, ale tvůrci, byť vše možná mysleli dobře, svou misi hrubě nezvládli. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Námět slušný, zpracování otřesné. Název odpovídá tomu, že se jedná o hraní si na dobu protektorátu. Účastníci prostě vědí, že se jim nic nestane (Proč asi muži odvedení gestapem nesměli nikomu říci, kde byli? No kde asi, dva dny na hotelu v Beskydech.), takže se chovali jako rádobyhrdinové, pro diváky spíše jako hlupáci či velcí naivkové. Škoda, že se o usedlost nestarali i přes zimu, to by bylo aslepoň zajímavější. Věřím tomu, že kdo se díval, jistě si našel mnoho světlých okamžiků, reálie té doby si člověk pamatuje lépe, když je "zažije". Nicméně, když otěže děje převzala moderní rodina, bylo zle. Překvapilo mě, jak zvládl starost o venkovské stavení a zemědělské práce dnešní teenager. ()

sofiapetra 

všechny recenze uživatele

Dávám tři hvězdy - bylo to totiž nakonec mnohem lepší a vlastně i vkusnější, než jsem si uměla představit. Rozhodně v televizi dávají mnohem větší pitomosti. Velkou výhradu mám ale k názvu - to slovo "dovolená" nebylo jen zavádějící a nabíhající si na kritické vidle, ale celý projekt tím byl i celkem zbytečně dehonestován. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama