Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (132)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zatím počkám jak se to vyvine. Jako člověka, který se o válku zajímá mne samozřejmě koncept zaujal. Je to celkem originální námět, který by mohl i lecos z té doby divákovi přiblížit. Samozřejme je to reality show a tak jde o prachy a sledovanost o tom žádná. Obyvatelé usedlosti budou postupem času deptáni úkoly při nichž občas vypění což má divák rád. idilické soužití na statku nebude nikdo sledovat. A jelikož je těžko sebere gestapo, nebo budou jen stěží zastřeleni v Kobylisích...můžou jim tvůrci znepříjemňovat život akorát tak nedostatkem potravin. (Paradoxně lidé z venkova toto mohli mnohem lépe kompenzovat z vlastních zdrojů než lidé ve městech.) V tom vidím hlavní slabinu pořadu. Je to prostě jen a jen jako. Těžko věřit u rozhlasových zpráv, kdy se obyvatelé statku z kapličky dozvídají o vzniku protentokrátu jejich špatně hrané ,,proboha! ''. Jsem zvědav, jak to mají tvůrci vymyšleno dále. Jistě se tam brzo objeví nějaký ten partyzán, či snad para výsadek z Anglie? :-) . Nebyl by špatný atentát na místního velitele SS či vyhození do povětří muničního vlaku :-))) --- Mně by se účast na tom projektu líbila čistě soukromě z čistě vzdělávacího hlediska a jsem si jist, že bych si řadu věcí ,,vychutnal'' mnohem více než ti ,,herci'' obsazení do rolí rodinky z usedlosti, z nichž některé to už teď evidentně moc nebaví. Ale uvidíme, válka začne teprve ve druhém dílu a i když na samoty doléhala pomalu, nakonec přišla i tam. a nutila lidi dělat vážná, někdy i osoudová rozhodnutí... * * * ()

triatlet odpad!

všechny recenze uživatele

Důmyslně promyšlená reklama. Autentičnost v 1. díle nulová. Účast pražského krysaříka zatím nefunkční :-) Začátek 2. dílu rozhodl - i když jsme očekával, že nejhorší byl 1. díl, pokračování "dovolené" (jetelíček pro králíčky, učení v době, kdy si synáček myslel, že bude mít tříměsíční volno:-)...) je nudné i dobově nepřesvědčivé. Nejzajímavější je mluvený komentář vypravěče. Předstírat, že se cítím jak v protektorátu, když vím, že za dva měsíce budu ve vlastní posteli, je hloupost. ()

Reklama

Kingjiri 

všechny recenze uživatele

Snaha byla, ale dojem hodně kazily hraný scény s gestapem, sousedkou apod. Všichni věděli, že je to jenom hra, takže často neskutečně přehrávali (nejvíc to však korunovala hláška "Pojďte radši dovnitř, nebo tady ještě někoho zastřelej.") nebo se prostě chovali tak, jak by si ve skutečný době protektorátu nedovolili (nadávání gestapákům, pálení fotky Hitlera, poslouchání nelegálního rozhlasu u otevřenýho okna apod.). Když už nic jinýho, tak moh štáb takovýhle prohřešky trestat snižovánim finanční odměny. Plnění úkolů bylo fajn a všechno se mělo točit hlavně kolem tohohle. Zásah gestapa a následnej odvod chlapů nebo dětí se moh odehrát pouze psanou formou v týdenním dopisu. Nicméně, velký plus týhle "reality show" je v tom, že nestaví na lidskejch sporech, naopak se všechno odehrává v poměrně kultivovaný rovině a snad i pár divákům trochu rozšířila základní znalosti historie týkající se období protektorátu (předevšim dobovejma "záběrama" s komentářem). ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Hodnocení této reality show je pro mě značně problematické. V první řadě stojí otázka, zda je vůbec správné dělat reality show z jednoho z nejčernějších období v lidských dějinách...? Pokud přistoupíme na to, že má tato show ukázat, jak byl tehdejší život těžký, potom nesplňuje účel. Rodina VÍ, že je to jenom "JAKO", a že se jim tudíž vůbec nic nemůže stát a to je jádro celého problému! Je přeci něco jiného, když žijete s vědomím, že za sebemenší nesplnění nacistických pravidel můžete být na místě zastřeleni, anebo se vám prostě nic nestane, ať uděláte cokoli. Tedy celý punc "reality" pak na Dovolené v Protektorátu pozbývá smyslu. Vrcholně trapné jsou potom okamžiky, kdy k rodině na návštěvu přicházejí herci a sdělují jim zprávy "zvenčí", a rodina předstírá, jak je to hrozné, a že nevědí, jak to celé může skončit... Jediná věc, v čem je show alespoň trochu obohacující, jsou pravidla a zákony, jimiž se musí rodina řídit, protože takto do detailu se většinou život obyčejných lidí za války neřeší ani ve škole, ani ve filmech. Nemám důvod dávat "odpad", protože mě tato reality show zdaleka tak nepohoršuje, jako některé místní diváky, a dokonce se musím přiznat, že mě ve své zvrácené trapnosti občas docela baví... ;-) ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

20% — Já vám nevím. Nápad to určitě byl zajímavý, ale ta realizace to pohřbila. Prostě je těžko navodit stejnou situaci strachu o život v podmínkách reality show. Z toho vyplývá „hrdinství“ některých účastníků, kteří se velkohubě vzpírali tehdejší totalitní moci. Jak by taky ne, když měli zaručeno, že se jim nic nestane. Možná kdyby vzali dvě rodiny, které by soutěžily proti sobě, vyladili pravidla, mohlo to být mnohem zajímavější. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama