Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Horor
  • Krimi

Recenze (3 086)

plakát

Ten Největší (2007) 

Úvodní část před nástupem do vězení s Davidem Carradinem mě bavila nejvíc. Od nástupu do vězení se přešlo spíš do žánru parodie a občas už to bylo na muj vkus až příliš crazy. Ale na druhou stranu jsem se docela zasmál a padlo i z pohledu dnešní doby několik sympaticky nekorektních vtípků. A nějaký vedlejší postavy byl hodně zábavný (zkorumpovanej právník). Na režijní debut vlastně fajn, tři silnější hvězdy.

plakát

Saw X (2023) 

Postavu Jigsawa mám rád, takže jsem ocenil, že většina prostoru tohohle dílu patří právě jemu. Líbil se mi tak i pomalejší rozjezd, kterej Jigsawa představoval jako obyčejnýho smrtelníka, co řeší v reálnym životě svoje problémy. Jelikož si nepotrpim na tenhle druh hororů, uvítal jsem, že byly hry Jigsawa spíš druhořadý a scénář se věnoval hlavně jeho interkaci s “hříšníkama”. A jelikož bylo co si vyřizovat, bylo fajn tohle sledovat. Příběh byl tentokrát pěkně vymyšlenej (když pomineme rafinovanost pastí a nereálnej časovej limit na únik z nich) a dokonce došlo i na solidní závěrečnej twist, kterej svojí rafinovaností dával vzpomenout na legendární jedničku. Se zúčtovánim s hlavnim záporákem jsem byl trochu zklamanej, ale holt pravidla jsou pravidla. Jsem dost mile překvapenej, jelikož od série už jsem moc neočekával a od desátýho dílu už vůbec ne. Za příběh, finále a zajímavě vymyšlený a “obhájený” hry čtvrtá slabší hvězda.

plakát

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010) 

Když dáte dohromady Souboj titánů a Harryho Pottera dostanete Percyho Jacksona. Přesně ten typ filmu, u kterýho se vůbec nevyplatí přemýšlet. Pak byste se mohli podivit třeba tomu, že řecký bohové maj sídlo v Americe, že vystavený auto v kasínu jako hlavní výhra je odemčený a jsou v něm klíčky nebo že se k sobě dvě postavy, který se viděj poprvé v životě, chovat tak, jako by se znali celej život. Když se budete chtít projekcí jenom pobavit, možná se vám to povede. Ať už díky svižnýmu tempu vyprávění, solidnímu vizuálu, dostatku akce nebo odlehčenýmu příběhu několika hláškama a vtípkama. Jo, je to blbina, ale je na ní taky vidět, že tvůrci si toho byli vědomý a tim způsobem to taky celý natočili, tři jistý hvězdy.

plakát

Skrýš (2010) 

Stejně jako hlavní záporák je rozpolcenej i celej film, kdy první půlka je spíš psychologickej thriller a ta druhý akční lehce hororovej thriller. To by mi nijak nevadilo, kdyby každá část neměla svoje větší či menší mouchy. U první části jsem se občas nudil, ale zase mě bavila ta mysteriózní atmosféra. U druhý části jsem vůbec nenudil, ale zase jsem až příliš často kroutil nad nelogickýma momentama, kterých je s blížícím se závěrem stále víc a vrcholem všeho je "geniální" vyluštění hlasu z imaginárních zvukovejch vln na obrazu. Mám pocit, že by tvůrci udělali líp, kdyby se zustalo čistě u bijáku o psychopatovi s rozdvojenou osobností. Za atmosféru, překvapivou úmrtnost postav a nehollywoodskej závěr třetí silná hvězda.

plakát

What You Wish For (2023) 

Začátek se nese v mysteriozním duchu, kdy se bez většího vysvětlování sejdou dva starý známý. Pak se však něco přihodí a hlavní aktér využije příležitosti využít daný situace a vyřešit si svoje finanční problémy předstíránim, že je někym jinym. Od tý chvíle se pomalejc plynoucí a místama trochu nudnej biják začne rozjíždět v parádní thrillerovou podivanou, ve který hlavní roli hrajou trefný dialogy a nechybí napětí, funkční atmosféra nebo zábava díky černohumornýmu pojetí (postavu detektiva scénáristi využili na maximum). Hlavní postava je pak taková zábavně nejednoznačná. Na jednu stranu s danou situací morálně zápasí, ale na druhou si uvědomuje, že to vlastně neni finančně vůbec marná příležitost. Nečekaný překvapení, který i přes svoje komornější pojetí (úsporná výprava nebo casting) nabízí příjemnou žánrovou podivanou. Za námět, černej humor a skvělej poměr cena / výkon dávám čtvrtou jistou hvězdu.

plakát

Karanténa smrti (2022) 

POZOR SPOILERY! Bavilo mě, jak do sebe všechno v samotnym závěru pěkně zapadlo. Do tý doby jsem pořád marně přemýšlel, jakou maj postavy spojitost, kdo a proč vraždí nebo proč je děj vlastně vůbec zasazenej do doby COVIDu. A každá další indicie byla do vyložení karet na stůl v závěru menšim WTF momentem. Bylo sympaticky vidět porušení žánrovýho klišé, kdy většinou někdo vraždí jenom proto, že je magor a že se postavy chovalo vcelku rozumně. A v závěru jsem zjistil, že vlastně vůbec nevim, komu mám fandit. Jelikož minimálně hlavní hrdinka byla taky vrah (byť nevědomej) a pořádná kráva. Pěkný memento začátků COVIDu, kdy se již tehdy našli lidi, který měli všechno u zadku a roznášeli COVID jak na běžícim páse, protože přece o nic nejde. Ze strany pozůstalých to teoreticky mohlo dojít až do takovýhle odsouzeníhodný (byť částečně pochopitelný) krajnosti. Hlavně tenhle promyšlenej příběh, logičtější chování postav nebo kvalitní filmařina tahaj biják s přehled do slasherovýho nadprůměru, tři hodně silný hvězdy.

plakát

Den díkůvzdání (2023) 

Škoda, že se celej biják nenes v odlehčenym duchu jako obchoďáková scéna, kdy jdou lidi pro slevy doslova přes mrtvoly. Potom se zbytečně zvážní a další fajn scéna příchází až když je servírovaná zabijákova sváteční večeře. Vyzvdvihnul bych ještě poměrně originální vraždy. Jinak se jednalo o tuctovej slasher, kde hráli prim nesympatický postavy teenagerů a celkově slabší casting. Kvůli tomu jsem nikomu vlastně pořádně nefandil a naopak jsem byl rád, když se počet postav vrahovym řáděnim snižoval. Kdo je vrah jsem tak nějak tušil po pár minutách. Ve výsledku teda standardní žánrová jednohubka, která s většim nadhledem a humorem mohla být o poznání lepší, tři slabší hvězdy.

plakát

Sleeping Dogs (2024) 

Detektivní krimi, který do průměru dotáhnul hlavně Russell Crowe v hlavní roli a závěrečnej twist (ten se sice nabízí, ale i tak se mi jeho zpracování líbilo). Docela mě zaujala i místama mysteriózní atmosféra nebo hudba. Naopak bych zapracoval na tempu vyprávění, který občas bylo až příliš uloudaný (a ty hraný scény z minulosti při pročítání spisu mi přišly vesměs zbytečný). Na režijní debut solidní práce, která ale vážně na víc než na žánrovej skoro průměr nedosahuje, dvě hodně silný hvězdy.

plakát

Konference ve Wannsee (2001) (TV film) 

Conspiracy sice zaujme svýma hereckáma výkonama (Kenneth Branagh pořádnej psychopat), ale obsazení německy mluvících herců by celej snímek pozvedlo ještě výš. Autentičnost by se pak ještě dala zvýšit rozvážnějšíma dialogama, takhle tu ze sebe aktéři nepřirozeně sypali jednu pohotovou repliku za druhou. A rychlost konverzací pak mnohdy nedala pořádně vyniknout těm nejdramatičtějším momentům (a že to bylo hodně silný téma). Historicky asi teda kvalitní rekonstrukce týhle zásadní schůzky, divácky už to bylo ze zmíněnejch důvodů o něco slabší a nevyužitej potenciál trochu zamrzí. Na poměry TV filmu však stále solidní podivaná (zejména nabušenym castingem), tři silnější hvězdy.

plakát

Dobrý časy (2017) 

Stejně jako u Uncut Gems (kterej mi správně biják při projekci připomněl) opět nechápu, z čeho jsou všichni nadšený. Nebo asi prostě jen nejsem cílovka týhle bratrský režisérský dvojice. Začátek byl vcelku zajímavej, ačkoliv jsem teda vůbec nechápal, proč si někdo veme na vykrádačku banky jako parťáka postiženýho bráchu. Ale potom, co Robert Pattinson zustal na všechno sám a hlavně, když se do příběhu připojil ten týpek z nemocnice, už jsem nad všim jenom nevěřícně kroutil hlavou. Je to zvláštní, ale většinu času jsem se nudil, ačkoliv se pořád něco dělo. Za sympatickej úvod a místama zajímavou atmosféru druhá slabší hvězda.