Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Zatím rozhodně příjemné překvapení, nicméně na Kavkách se opět báli, a tak ten rozdíl mezi originálem BBC a typicky českou verzí, což se však zdá sympatické, je poměrně velký.. Dovolená v protektorátu tak určitě nikoho nemůže urážet, těm dlouhým uplakaným diskuzím navzdory, ani otravovat, ačkoliv si vůbec není jistá, čím přesně chce vlastně být.. ()

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Není to nic nepřekonatelně odporného, co bych musela vypnout po několika minutách. Vlastně by si člověk řekl, že oproti jiným reality show je tato naprosto snesitelná. Kdyby se ovšem jednalo o reality show. Tohle je prostě paskvil. Chvíli je to reality show, pak se to tváří jako hraný film, a aby toho nebylo málo, dáme tam nějaký archivní záběr s hajlujícím Hitlerem. Body nahoru tomu přidává fakt, že rodina vypadá úplně normálně, až se mi skoro nechce věřit, že takoví lidé vlezli za milion do telky. Ačkoliv by tomu neškodil nějaký ten rebel. Docela by mě zajímalo, co by jim udělali, kdyby si začali vyskakovat. Vsázím na to, že by jim akorát odvedli krávu. ()

Reklama

Kosmik 

všechny recenze uživatele

Osobně si myslím, že se o zas tak velký paskvil nejedná. Je to pokus o určitou formu, jak současným mladým lidem přiblížit jedno z nejhorších období novodobých českých dějin. Nejen dokumentárními filmy z dobových archivů nebo debatami typu Historie CS. Je samozřejmě nemožné, aby účastníci byli během natáčení nějak fyzicky týráni, či dokonce likvidováni, což může v někom ve spojení se slovíčkem dovolená v názvu pořadu vyvolávat pohoršení z dehonestace skutečných obětí 2. sv. války. Na straně druhé je to jediná možná cesta, jak alespoň trochu přiblížit dnešní mládeži tehdejší dobu. Ten projekt se nedá přesně zaškatulkovat. Není to dokudrama, ale ani reality show, protože o vývoji příběhu nerozhodují diváci. Je to velmi zajímavý experiment, který má vyvolat diskuzi a nevadí, pokud i vyvolá kontroverzi. Protože pak se o projekt začne zajímat více lidí, kteří začnou o něm diskutovat. A budou diskutovat i o době, kterou popisuje. Začnou se o ni zajímat. A to je to, o co podle mě tvůrcům hlavně šlo. ()

Simomon 

všechny recenze uživatele

Na zacatku vseho stal zajimavy napad, nikoliv vsak puvodni, spojit dokument s reality show- tkz. dokureality. Tato forma byla temer vsemi recenzenty tvrde kritizovana. A to predevsim ona historicka cast poradu, ktera se odehrava za protektoratu. Toto je tema, ktere budi v ceskem prostredi velke emoce. S tim jsem vsak problem nemel, naopak mi prisly autenticke dobove zabery vhodne umistene a dokonce verim, ze u divaku, kteri nemaji zas takovy historicky prehled, by je tento porad mohl motivovat k dohledani realii. A to je dobre, takhle nejak by verejnopravni televize mela fungovat. Co vsak v poradu ne uplne fungovalo, byla jeji dramaturgicka cast. Hlavnimi predstaviteli je vicegeneracni rodina, ktera celi nastraham zivotu v protektoratu. Rodine (a tedy i divakovi) je na uvod vysvetleno, ze to oni jsou tvurci sveho osudu a tudiz, ze kazde jejich rozhodnuti bude mit v ramci "hry" sve dusledky. Toto je vsak kamen urazu celeho poradu, ponevadz uz od nejakejo druheho dilu (z osmi) je divakovi jasne, ze to neni pravda. Tvurci proste nemeli na rodinu zadne paky a kdyz je rodina postavena pred problem pomoc ci nepomoc partizanum, pochopitelne voli moznost pomoc. Ale rodine (a divakovi) je jasne, ze zadne velke drama z toho nenastane. Rodina v poradu vlastne nemuze prohat. To si zrejme uvedomili i tvurci a tak priblizne od poloviny se historicke pozadi stava vedlejsim motivem poradu a do popredi se dostava hlava rodiny- babi Jarmila. Ta je temperamentni, precitliva, panovacna, charismaticka a tak trochu nesnesitelna a vsechno velmi emotivne proziva. Cely porad se tak stane jeji one man show. Tudiz z dokurealityshow se stane obycejna rodinna realityshow. A potencial cele show zustava bohuzel nevyuzit. POSLEDNI SLOVO: Z dokurealityshow se vyklube obycejne rodinne drámo. Kvalita jednotlivych dilu ma sestupnou tendenci a je tedy dobre, ze jich bylo jen osm. Porad jsem se ale bavil vic nez u vetsiny filmu s Nicolasem Cagem. 3/5* ()

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Upřímně já jsem viděl jeden díl a pokud přemýšlíte nad tím jako nad politicky nekorektní komedií není to tak špatné. Prostě se celou dobu smějete jak tohle někdo musel (pravděpodobně několik desítek lidí) v státní České Televizi odsouhlasit a říct si - "to je dobrý nápad, to musíme uskutečnit". Herci jsou jako z nějakého malého komediálního divadla a přehrávají neuvěřitelně. Hláška "Co je to za ptáčka?" "To je orlice" "NE - TO JE VRÁNA" se asi navždy vryje do mé paměti. Jinak kvalita záběrů je strašná a na další díly jsem se nedíval. Lidem v "soutěži" nehrozí žádné nebezpečí. Pokud se chcete vážně dozvědět něco o druhé světové doporučuji si raději pustit nějaký dokument. Tohle není provás. “People know what went on and how bad it was. What are they going to do next? Big Brother Auschwitz?" Doufám, že se Česká Televize rozhodne Big Brother Auschwitz natočit na základě Telegraphu. Poslední dobou to snad vypadá, že se ČT snaží, co nejvíce dostat do zahraničních médií se svými faily (Jack Jim Carry), takže tohle by jí asi prospělo. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno