Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Upřímně já jsem viděl jeden díl a pokud přemýšlíte nad tím jako nad politicky nekorektní komedií není to tak špatné. Prostě se celou dobu smějete jak tohle někdo musel (pravděpodobně několik desítek lidí) v státní České Televizi odsouhlasit a říct si - "to je dobrý nápad, to musíme uskutečnit". Herci jsou jako z nějakého malého komediálního divadla a přehrávají neuvěřitelně. Hláška "Co je to za ptáčka?" "To je orlice" "NE - TO JE VRÁNA" se asi navždy vryje do mé paměti. Jinak kvalita záběrů je strašná a na další díly jsem se nedíval. Lidem v "soutěži" nehrozí žádné nebezpečí. Pokud se chcete vážně dozvědět něco o druhé světové doporučuji si raději pustit nějaký dokument. Tohle není provás. “People know what went on and how bad it was. What are they going to do next? Big Brother Auschwitz?" Doufám, že se Česká Televize rozhodne Big Brother Auschwitz natočit na základě Telegraphu. Poslední dobou to snad vypadá, že se ČT snaží, co nejvíce dostat do zahraničních médií se svými faily (Jack Jim Carry), takže tohle by jí asi prospělo. ()

Romanstekl 

všechny recenze uživatele

ano, reality show...nicméně si myslim že si většina dnešních lidí si už ani nedokáže představit,že ve skutečnosti se tohle opravdu dělo a v mnohem větším a horším měřítku, tato "reality show" to pojala opravdu dobově, aby i nezasvěcený divák pochopil, osobně se mi zpracování líbilo. Jasně, že rodina nemusela mít strach, protože věděla,že je to jenom hra, nicméně věřím tomu, že babička s dědečkem byli natolik vtaženi do děje tím,že to kdysi opravdu prožili, že reagovali místama, jako by se jednalo o realitu. A kdo nechápe a kritizuje, asi si nedovede představit,že tenkrát kritika na csfd ještě nebyla... Dávam o hvězdu navíc, 43% si to nezaslouží... ()

Reklama

mike007 

všechny recenze uživatele

Mně se tento počin Zory Cejnkové velice líbil. Zajímavou formou bylo připomenuto, jak zlá doba to tehdy byla. Sympatická rodina Dočekalových - Lustykových má u mě obrovský palec nahoru za to, jak ty dva měsíce společně zvládala čelit všem těm situacím, které pro ně v projektu vymysleli, a také že dokázala vydržet bez těch všech vymožeností dnešní doby. Muselo to být pro ně velmi náročné. Skvělou práci odvedli i herci, především Petr klimeš v roli gestapáka a Vlaďa Polák jako obchodník, který vždy pobavil svými proktektorátními vtipy :-) ()

Phex 

všechny recenze uživatele

Jojo Dovolená v protektorátu...co takhle pokračování Prázdniny v koncentráku, nebo Výlet k masovému hrobu? Poserou se při posledním marši protagonisté strachy? Zmodraj po cyklonu B? Proč tohle natáčet? Tady je vidět rezignace ČT. Místo aby za ty prachy vynaložené na toto investovala do opravdových dokumentů a tak kultivovala veřejný prostor, snižuje laťku a formátem jde na úroveň primitivů. Bastard dokumentu a reality show ale naprosto nefunguje. ()

paascha odpad!

všechny recenze uživatele

Hraní si na hrůzu v podání ovarů a mediálních sraček působí značně odpudivě. Cílem bylo zjevně ukázat čecháčkům, že za tý války to zasejc nebylo tak špatný, že jo, jak ty starý geronti furt melou. No, já měl dva dědy v koncentráku, strejdu v Rudý armádě a nějakou tu přízeň na nucených pracích v Reichu, takž jsem na téma jak nám bylo v Říši fajn poměrně dost háklivej. Kdyby to šlo, každému, kdo tenhle hnůj stvořil, bych osobně nakopal prdel a dopřál roční pobyt v Dachau, aby si to užil. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama