Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

Simomon 

všechny recenze uživatele

Na zacatku vseho stal zajimavy napad, nikoliv vsak puvodni, spojit dokument s reality show- tkz. dokureality. Tato forma byla temer vsemi recenzenty tvrde kritizovana. A to predevsim ona historicka cast poradu, ktera se odehrava za protektoratu. Toto je tema, ktere budi v ceskem prostredi velke emoce. S tim jsem vsak problem nemel, naopak mi prisly autenticke dobove zabery vhodne umistene a dokonce verim, ze u divaku, kteri nemaji zas takovy historicky prehled, by je tento porad mohl motivovat k dohledani realii. A to je dobre, takhle nejak by verejnopravni televize mela fungovat. Co vsak v poradu ne uplne fungovalo, byla jeji dramaturgicka cast. Hlavnimi predstaviteli je vicegeneracni rodina, ktera celi nastraham zivotu v protektoratu. Rodine (a tedy i divakovi) je na uvod vysvetleno, ze to oni jsou tvurci sveho osudu a tudiz, ze kazde jejich rozhodnuti bude mit v ramci "hry" sve dusledky. Toto je vsak kamen urazu celeho poradu, ponevadz uz od nejakejo druheho dilu (z osmi) je divakovi jasne, ze to neni pravda. Tvurci proste nemeli na rodinu zadne paky a kdyz je rodina postavena pred problem pomoc ci nepomoc partizanum, pochopitelne voli moznost pomoc. Ale rodine (a divakovi) je jasne, ze zadne velke drama z toho nenastane. Rodina v poradu vlastne nemuze prohat. To si zrejme uvedomili i tvurci a tak priblizne od poloviny se historicke pozadi stava vedlejsim motivem poradu a do popredi se dostava hlava rodiny- babi Jarmila. Ta je temperamentni, precitliva, panovacna, charismaticka a tak trochu nesnesitelna a vsechno velmi emotivne proziva. Cely porad se tak stane jeji one man show. Tudiz z dokurealityshow se stane obycejna rodinna realityshow. A potencial cele show zustava bohuzel nevyuzit. POSLEDNI SLOVO: Z dokurealityshow se vyklube obycejne rodinne drámo. Kvalita jednotlivych dilu ma sestupnou tendenci a je tedy dobre, ze jich bylo jen osm. Porad jsem se ale bavil vic nez u vetsiny filmu s Nicolasem Cagem. 3/5* ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od amerických a izraelských mediálních mrdek mi nijak nevadí téma pořadu, naopak v rukou schopnějších tvůrců by to mohlo být velmi zajímavé. Samozřejmě je jasné, že když soutěžící vědí, že se jim nemůže nic stát a mohou si hrát na hrdiny a smát se gestapákům do ksichtu, nemůže být o autenticitě ani řeči, přesto mě ten mediální humbuk přiměl seriál rozkoukat, a doufal jsem, že mě to bude bavit. To by ho ovšem nesměla vytvářet ČT. Po dvou a půl dílech, byv málem unuděn k smrti, jsem to vzdal. Vybraná rodina má charisma jako domovnice z ubytovny a tempo by uspalo i insomniaka. Až příliš pozdě mi došlo, že cílovkou pořadu jsou důchodci, kteří Protektorát sami zažili:( ()

Reklama

Kri-kri odpad!

všechny recenze uživatele

To se tak jednou někdo z vedení ČT rozhodl, že protekčně vypomůže své známé famílii k snadno vydělaným penězům a ještě je proslaví na obrazovce. Stačí když si pár týdnů zahrají jakousi táborovou bojovku, že jsou jako pronásledováni gestapem a za přispění málo známých divadelních herců a ochotníků budou do kamery dle scénáře předstírat a přehrávat strach a nejistotu tehdejší doby. Které hovado po lobotomii vůbec přišlo s tím, že veřejnoprávní TV má držet krok s komerčními a krmit diváky těmito stupiditami?! Jediná realityšou, která by za něco stála by byla, kdyby vybraní soutěžící předstírali, že žijí v letech 1347-53, produkce by je ovšem skutečně nakazila dýmějovým morem, uvrhla do přísné izolace a vyhrál by ten, kdo by nákazu přežil (pokud by tedy nevychcípali všichni).:-) Na to bych koukal se zaujetím, to by byl boj o život a o smrt a ne tohle trapné divadýlko. ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

20% — Já vám nevím. Nápad to určitě byl zajímavý, ale ta realizace to pohřbila. Prostě je těžko navodit stejnou situaci strachu o život v podmínkách reality show. Z toho vyplývá „hrdinství“ některých účastníků, kteří se velkohubě vzpírali tehdejší totalitní moci. Jak by taky ne, když měli zaručeno, že se jim nic nestane. Možná kdyby vzali dvě rodiny, které by soutěžily proti sobě, vyladili pravidla, mohlo to být mnohem zajímavější. ()

Shakaar

všechny recenze uživatele

Řekl bych že mě to nepřísluší hodnoti.V prvé řadě mi není zcela jasné co tím tvůrci chtěli říct. Jestli nějakou hru, nebo reality show. V době kdy v českých končinách nebo i v zahraničí vznikají desítky filmů a seriálů na tématiku druhé světové válce, nehledě na množství dokumentů bych řekl že veřejnost opravdu nepotřebuje toto období si připomínat v této obzvláště nepovedené formě. Viděl jsem tak pár scén, respektive dohromady díl na to a bych si udělal obrázek jakým stylem je to vedeno. Je tu rodinka, která v podstatě tomu ději přihlíží. Krom nějakých maličkostí se nijak nezapojují do děje. Nerozhodují se na základě pudu sebezáchovy. Nerozhodují se na základě situace co je pro ně jako jednotlivce nejdůležitější. A v tom je problem. Člověk je chybující bytost. Při konfrontaci se skutečným Gestapem by nejeden podlehl a vyžvanil by co se dalo. Druhá chybka vidím v zasazení děje. Čech v pohraničí v té době většinou bylo pramálo. Většina musela odejít do vnitrozemí a pohraničí samotné bylo zase po válce znovu uměle obydleno. Chování gestapa bylo rovněž mírné, při podezřejí zpravidla stříleli členy rodiny na místě, nemazlili se s nima, "obyčejným" obyvatelstvem se nezabývali, na to tu byli vojáci. Prostě aby reality show byla skutečně reality show, tvůrci by museli jít trochu za čáru. Rozházený šatník a pobrání pár krámů opravdu nestačí. Hunger games nebo Weakest Link z doctora who je sice fikce, ale aspoň se ukážou opravdové chraktery lidí ve vypjatých momentech - mimochem, nepodporuju tuto formu zábavy. Závěrem bych teda chtěl říct, že pokud se o té době chtějí něco dozvědět, ať radši mrknou na Musíme si pomáhat, nebo Všichni mojí blízcí. Tyto snímky jsou mnohem realitičnější než tento patvar. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama