V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

Ovecka_Saki

A to mně se to líbilo. Rodina celkově mi byla sympatická, hlavně tím, že se opravdu sami zvládli postarat o hospodářství. Na to, že babka s dědkem furt říkali, jak tu dobu zažili, tak mě srali nejvíc! Babka naivní, která všechno hned vyžvanila a dědek starej nerudnej, který neuměl držet hubu, když bylo potřeba a vůbec mi přišel, že si připadal tak nad věcí, že všechno by zvládl levou zadní, přitom mohl být rád, že vůbec ušel 10 metrů. Nejvíc rozumní mi tak přišli ti, kteří tu dobu nezažili, ale věděli, co a jak. ()

ssarka odpad!

elektrika v 30-tých letech v horách?? jo aha..za mě vrcholně nevkusnej a urážlivej pokus o zvýšení sledovanosti..pseudostres?no tak se dvakrát pohádáme do kamery,zatneme zuby a odvezeme si peníze..nějaká výpovědní hodnota o minulosti? nulová,žádná,spíš bych řekla,že mínusová,protože si všichni budou myslet,že to vlastně bylo dobrodružství,tak na co si sakra ti staří stěžují..je mi líto,že ČT klesla na úroveň konkurence, naopak mi není líto,že již více než 3 roky nemám tv připojení,takže pokud se ke mne přes net nedostanou takovéto sra..y,žiju poklidný život :D ()

Filatov

Prozatím zůstávám u průměru tří hvězdiček a uvidím jak dál. Tenhle projekt se určitě nemusí zatracovat, protože když už nic jiného, tak někoho aspoň napadlo moderní reality show dát trochu smysluplný rozměr tím, že jí zasadí do nějaké historické doby, čímž divákům, kteří se jinak nezajímají o historii, mohou ukázat krom zábavy i trochu vzdělání. Neříkám, že rodina prožívá všechno, tak jak to bylo v Protektorátu Böhmen und Mähren, ale tvůrci se je snaží v rámci možností do této doby přenést jak jen to jde, což se jim docela daří. Rodina Lustigových poslouchá Londýn, odvádí vypěstované, kontroluje je gestapo, nakupuje za draho, tak jak to OBECNĚ asi bylo. Tuto šou hlavně neberte jako stoprocentní historické reálie. P.S. Na babičce a dědovi Lustigových krásně poznáte, že to v nich po těch všech letech je a ani já jsem nebyl nadšenej, když je navštivilo gestapo a začlo se chovat jako parta hovad. Z hlavy nám to nikdo nevymaže. ()

Wez odpad!

ani mě neudivuje,že tuto ultrasračku vyprodukovala ze svých politicky korektních střev ČT... ()

kasol

Na pořad jsem se vcelku těšil. Občas se dívám na původní anglický originál. Nevím proč ČT z tohoto zajímavého námětu chtěla za každou cenu udělat reality show na způsob jiných jako: Vila, Farma, Vyvolení. Přitom to mohl být zajímavý a hlavně poučný pořad. ()

Wartord

Spíše se to mělo jmenovat Dovolená v Ugandě. Jediné, čím je rodina ztrápená, tak je hlad. Už jen chybí Boží armáda odporu, kterou Němci podle představ ČT ztvárnit opravdu nemohou. Její televizní tvorbu přehlížím, nehodnotím, protože bych se musel proodpadovat až na dno. Ale tady udělám výjimku, protože nejsem ignorant a historie mě zajímá a tohle rozhodně odpad není. Ještě mě zaujalo to jejich rádio, které všude cpou v propagaci. Zajímalo by mě, jestli je ten model opravdu dobový. ()

Martin_L

Dovolená v Protektorátu dokazuje, že i televizní formát reality show nemusí být jen hloupá voyeristická podívaná, kdy idioté před obrazovkami sledují idioty na obrazovkách. Když si člověk uvědomí, co mělo být cílem tohoto pořadu, tak bude s výsledkem nad míru spokojen. Rozumný člověk pochopí, že stoprocentně nasimulovat válečné podmínky, kdy šlo lidem na každém kroku o život, zatímco protagonistům této soutěže jen o milion ve zlatých mincích, samozřejmě nejde. Ale když se smíříme s domácím učitelem, nákupy až do domu nebo nepřetržitou dodávkou elektrické energie bez výpadků, tak uvidíme zábavnou a poučnou hru, do jejíhož děje se soutěžící nechali překvapivě vtáhnout, mnohdy jako by si ani neuvědomovali, že je nikdo ve skutečnosti nepopraví, děti neodtáhne do Říše a dům nevyplení. Žijeme v době, kdy je velmi obtížné přimět lidi, aby se zajímali o svou vlastní minulost. Pokud tento neotřelý a originální nápad povede k tomu, že lidé budou mít daleko větší zájem o dějiny národa, pak by šlo o velmi úspěšnou záležitost. Za mě tedy velmi solidní čtyři hvězdičky. ()

SnOuWeX

Nechápu na co tady lidi nadáváte. Já znám je dvě koukatelný reality-show. Teen mom od MTV a tahle. Nechápu hodnocení odpad. Podívejte se na farmáře, výměnu manželek atd. to jsou žumpy televizní zábavy. Mě, ač 23 člověka to bavilo náramně, tak si nehrajte na intelektuály a buďte rádi za reality-show, která má i nějaký ten smysl. ()

joywork

Jako připomenutí doby protektorátu to byl dobrý nápad.Zvolení žánru reality show bylo z toho důvodu, protože mnozí pubescenti a i další vrstvy obyvatel by na jiný formát nekoukalo. Rodina se v rámci možností snažila, i když za milion ve zlatě jsem čekal alespoň nějaké vyražené zuby a menší znásilnění. ()

BrunoCZ

promyšlené, poučné, důmyslně vytvořené a velmi dobře zahrané, leč stále jen částečně reálné, ale jinak to ani nejde ♣ ()

Dítě

1. díl : Milé překvapení v podobě Big Brothera kombinovaného s Cestou do pravěku a s pionýrským táborem. Od televizních soutěží a realityshow sice nic nečekám,ale v tomto případě jsem prozatím mile překvapen. Jsem zvědav, co přijde příště. 2. díl: nějak výrazně nepřekvapil ani ve špatném ani v dobrém směru. Pokračovalo zajímavé potýkání s každodenními povinnosti, nedostatkem peněz. výrobou másla, atd., mimo jiné začala válka. Hlavním tahákem druhého dílu měla být asi epizoda se skupinkou utečenců z města, takto dvou městských paniček s malou dcerou, kteří byli přiděleni rodině na byt. Nápad výborný, ale provedení bohužel trochu studené a nevěrohodné, ať už zásluhou hereček nebo učinkujících. Naštěstí to ukončili včas a slečinky z města brzy odfičely k příbuzným. 3 díl. Ze všech účinkujících v dobových rolích mi připadá nejzajímavější Vladimír Polák jako obchodník a starosta Jaroslava Krejčího, ostatní, snad až na některé gestapáky, jsou takoví nemastní neslaní. Také se tady, alespoň pro mě, ukazují limity "realityshow" a toho, jak se "učinkující" rodika staví k minulosti. Jsou vidět rozdíly, kdy babička protektorátní příkoři celkem prožívá, a kdežto na některých dalších je vidět odstup a klídek, přece se mi nic nemůže stát. ()

trulda odpad!

Poslední díl poslal tuto frašku bezpečně do odpadu. A někteří členové rodiny by si zasloužili minimálně po hubě! Resumé? Ostuda soutěžících a vrchol trapnosti! Naprosto trefně a jednou větou to shrnul uživatel xxmartinxx. ()

Dragunof odpad!

Rozhodně odpad!!! Za prvé je to výsměch všem lidem kteří si prošli protektorátem a celou tou ne moc slavnou érou tísicileté říše do které byl náš národ zatažen na dlouhých 6 let. A za druhé je to hrubý výsměch lidem kteří žijí stále v horách tradičním způsobem. A že jich není málo. Samot a chalup je po Beskydach stále dost. Jo a elektřina na Hamrech v roce 38? To nemyslíte vážně že ne? A spousty dalších a další šílených věcí. Prostě odpad! Nechápu co se to děje.... A hlavně se ptám "PROBOHA SVATÉHO PROČ???" Spánembohem ;-) ()

DavidAAAA

Při čtení popisu jsem si říkal, že jako námět je to hodně slušné. Ale měl jsem strach, že to Česká televize a její tvůrci zprasí tak jako většinu všeho, do čeho se pustí.. Byl jsem velmi příjemně překvapen. Tvůrci udrželi na uzdě svoji touhu po poučování a trapně uměleckém ztvárnění a je to znát. Jedná se o svěží a moc sympatický počin. Je znát péče, s jakou bylo vše připraveno, dobové kulisy jsou bezchybné, krásné místo a hodně sympatická rodinka. Fakt dobrý. ()

Emma214 odpad!

Reality show, kterou nám bohužel servíruje veřejnoprávní televize. Hrát si na válečné hrůzy za peníze je neskutečně odporné. Za dva měsíce se účastníci vrátí domů, všemu se zasmějí a budou těžit z popularity mj. Jsem mladší ročník tuto dobu jsem naštěstí nezažila, ale moje maminka bohužel ano. Odnesla si z této doby nalomené zdraví. Maminka již nežije a já velmi pochybuji, že by pro tuto "zábavu" měla pochopení a dokonce by se na to dívala. ()

beruskali

Ač mne zajímala a zajímá historie, 19. a 20. století mi dycky přišlo děsně nudné, protivné a ve škole těžko učitelné. Při shlédnutí druhého dílu jsem ale pochopil, jak těžké to bylo za války a hlavně na takových samotách. Člověk vždy slyšel o válce jen v městech, ale i na vsích žili lidé. Nenapadlo mne, že zatemnění probíhalo i na samotách, jaká byla bída na jídlo a prostředky denní potřeby, za co všechno hrozilo odvedení, zastřelení, ... Chápu, je v tom málo vražd, kvůli vykreslení děje je vše pomalé, ale lidé, kteří kvůli svojí budoucnosti přemýšlejí o minulosti tenhle "dokument" musí ocenit. ()