Reklama

Reklama

Epizody(1)

Obsahy(1)

Pátý a poslední díl série výpravných historických filmů o věhlasné panovnici je situován do let 1760 až 1780. Marie Terezie nechápe, proč se její manžel, František Štěpán, neustále zabývá finančními problémy monarchie, když její prioritou je zajistit trvalý mír a prosperitu monarchie prostřednictvím sňatkové diplomacie. Oběma rodičům přitom dlouho uniká, jak složitým dospíváním prochází jejich prvorozený syn Josef, který se má stát následníkem habsburského trůnu. Kromě přiblížení života Marie Terezie a doby jejího panování nám série dává možnost stát se svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň svými rodiči opomíjeného dítěte přes obtížná léta spoluvlády s matkou, až po závěrečné smíření s odkazem otce i matky. Jeho první manželství s půvabnou Isabelou Parmskou skončí tragickým zklamáním. V době epidemie neštovic, při níž umírají i Josefovi sourozenci, musí císařovna se slzami v očích v sobě potlačit zoufalost matky a dokončit svůj záměr sjednocení evropských zemí. Přinutí Josefa k dalšímu sňatku, tentokrát s Marií Josefou Bavorskou, která se půvabu Isabely nevyrovná. Ve vyhrocené situaci se Josef se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka. Teprve po smrti Františka Štěpána a následném konfliktu s matkou si Josef uvědomí, jakou roli jeho otec skutečně v chodu říše hrál, a až po smrti matky pochopí, jak významný je pro budoucnost monarchie odkaz obou rodičů – a co naopak může udělat jenom on. V roli Josefa v tomto dílu exceluje A. Friesz, jehož výkon se jistě zapíše do paměti diváků stejně, jako skvělý výkon V. Kotka v roli Františka Štěpána a výjimečné ztvárnění role Marie Terezie U. Straussovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (77)

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak na závěr série to žádná velká bomba to nebyla. Spíše vše pokračuje v nastolených kolejích, jen ještě více ubylo záběrů z říše (myšleno chudý a (s)prostý lid) a přibylo záběrů z hostin, oslav a svateb. Ano, velkolepé a honosné záběry se povedly. Ale vypovídající hodnota nikde. Víme, jak se žilo panovnici a jejímu dvoru (to víme už od prvního dílu), nevíme, jak to vše panovnice a její poddaní řešili. Prostě viděli jsme pozlátko bez práce a užitku. No hlavně že víme, proč v pozdějším věku Josef II. rád navštěvoval nevěstince.  Rozhodně film není zklamáním, ale čekal jsem víc. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

S třetí částí u mě velká spokojenost. Herecký výběr se povedl, byť mi přijde, že tentokrát hodně bylo zastoupeno z české strany. Kotek ukázal, že umí hrát, kdy na Marii Terezii se vystřídaly tři herečky, tak on zvládl všech pět částí a to na vysoké úrovni. Rovněž nebylo vynecháno nic zásadního ze konce vlády, byť některá místa byla spíše zkratovitá, ale to takto široká materie nutně potřebovala. ()

Reklama

Gwaihir 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opět lze říci totéž, co u předchozích dvou filmů, leč zde je, snad i kvůli polovičnímu rozsahu, děj ve směru pohledu do historie žel bohu již téměř vyprázdněn a zaměřuje se hlavně na, místy poměrně bulvární rodinná dramata, přičemž ani v tomto případě neopouští specifické zacházení s fakty. Co se vykreslení a ztvárnění postav týče, vychází z toho kupodivu nejlépe lotrinský vévoda, který císařovnu a její hlavní úlohu často zastiňuje. 50 % ()

kajas 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kotek, Kotek a do třetice Kotek. Protože celých pět filmů vyprávělo nejen o titulní hrdince, ale hlavně o jejím manželovi. František Štěpán je bezpochyby Vojtovou životní rolí a právě jeho výkon je tím nejlepším na velkolepém koprodukčním projektu. Moc přeji České televizi, aby se jí časem povedla další taková spolupráce. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Krásné a důstojné uzavření celé pentalogie. S přibývajícím časem a blížícím se koncem jsem měla co dělat, abych nebulela. Opravdu mě to dojalo. Hlubokou poklonu si zaslouží Vojtěch Kotek, který ztvárnil navýsost přesvědčivě Františka Štěpána Lotrinského, a to od útlého mládí až do posledního záchvěvu života. Nechci nijak snižovat herecké kvality ostatních, ale Kotkův výkon byl ze všech nejkomplexnější. V této souvislosti bych ráda vyzdvihla také práci maskérů, kteří si dali záležet a na Vojtovi se slušně vyřádili. (80%) ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • S přípravou scénáře tvůrcům pomáhala i rakouská spisovatelka Monika Czernin, jejíž předkové pocházejí z českého šlechtického rodu Černínů z Chudenic. (Komiks)
  • Premiéra závěrečného dílu minisérie Marie Terezie byla nejsledovanějším pořadem prvního dne nového roku, zhlédlo ji 1,46 milionu diváků (15+). (rublik05)
  • Scenáristka Mirka Zlatníková řekla k obsazení Vojtěcha Kotka do role manžela Marie Terezie Františka I. Štěpána Lotrinského: „V první sérii jsem nevěděla, že Štěpána bude ztvárňovat právě Vojta, v dalších už ano. Psala jsme ho pak vyloženě pro něj o on ho hrál tak dobře, že mi začal zabírat stále větší a větší část scénáře, což vyvrcholilo právě v posledním dílu. Možná by se tato část měla jmenovat spíš Manželka Františka Štěpána.“ V případě role manžela Marie Terezie se původně rovněž uvažovalo o střídání herců, ale z důvodu skvělého výkonu Vojtěcha Kotka se od myšlenky ustoupilo i v posledním díle, kde herec ztvárňuje o pětadvacet let staršího muže. (Komiks)

Reklama

Reklama