Reklama

Reklama

Marie Terezie

(seriál)
  • Rakousko Maria Theresia (více)
Trailer 2
Česko / Rakousko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Režie:

Robert Dornhelm

Hrají:

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(5)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (14)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Celkově docela příjemná, lehce soapkovitá, i když scénářem trochu nevýrazná dobová záležitost, kterou navíc kazí takový ten otravný laciný look televizní inscenace. Celá minisérie se po většinu času omezuje na kostýmní drama v interiérech zámků a přilehlých zahrad. Bohatě zdobené dobové kostýmy jsou parádní, v tomhle ohledu skutečně bez výhrad. Ovšem z interiérů a občasných exteriérů, byť jsou krásné, jsem měl trochu klaustrofobický pocit. Divák jednoduše musí přistoupit na skromnou konzervativní výpravu a nečekat od toho drama od Starz. Dívá se na to ale příjemně, na pestrosti přidává i obměna hereček v roli Marie Terezie, což je v kombinaci s tím, že se ostatní herci nemění trochu podivné, ale budiž. Z Marie-Louise Stockinger je cítit vzpurnost a mladické nadšení, ze Steffi Reinsperger naopak odhodlání a jistá arogance a nakonec z Ursuly Strauss zase letitá moudrost zkušené panovnice. Zvláštní dojem jsem měl z Vojty Kotka, který mi v prvních epizodách přišel nepřirozený a vůbec mi do své role svou žoviálností neseděl. Ve finální epizodě se to ale naprosto otočilo a stárnoucího člověka zde zmáknul naprosto s přehledem. Ona ale celá ta finální epizoda byla o stupeň lepší. Kromě výrazně méně televizně působící kamery i scénářem, který v poslední etapě vlády Marie Terezie z diváka vydoloval i nějaké ty silnější emoce plynoucí ze vztahů mezi postavami. Kromě samotného finále, kde logicky končí životní cesta Marie Terezie a Františka, se mi nejvíce líbila zápletka s nepovedenou svatbou a následným románkem. ()

NikaIn 

všechny recenze uživatele

Veľmi sa mi to páčilo,dobre sfilmované,pútavé,herci perfektní.Akurát ma trošku sklamalo obsadenie Márie Terézie v druhej sérii,pretože sa na tú z tej prvej ani trošku nepodobala a chápem cieľ,že chceli aby bola v ďalšej sérii o niečo staršia,ale všetci ostatní vyzerali rovnako len ju vymenili,to ostatní akože nezostárli iba ona?No nič bola to len taká zanedbateľná maličkosť. ()

Reklama

brumbrum odpad!

všechny recenze uživatele

Prave sme docitali velmi kvalitne zivotopisne spracovanie, Maria Terezia, Gabriele Marie Cristen (pseudonym) - zostali sme hlboko zasiahnuti velkostou ducha tejto velikanky, ktora by si este dnes vopchala na dno zadneho vrecka komplet vypaplany kabinet kdejakej radoby-svetovej vlady. Porodit 16 deti, prezit 6 z nich, viest vojny, pozdvihnut skolstvo, zdravotnictvo, zachovat rozlohu zdedenej krajiny s vyplienenou kasou, byt milujucou manzelkou nevernemu snilkovi, ktoremu z lasky dopriala este aj milenku.. - vdacime jej za mnohe, napriek tomu, ze jej za prvej ceskoslovenskej republiky zburali u nas monumentlany pomnik; co tak cislovanie domov, este aj to mame vdaka nej. Slovom, hmatatelny dojem tejto nevsednej osobnosti sme chceli podciarknut zhliadnutim filmoveho spracovania. Uz zaciatok dal tusit, ze to budeme musiet znechutene vypnut: presny obraz degenerovanej doby, ako vysledok 40-rocneho posobenia sudruhov, po znicujucom osvietenstve a revoluciach a ktovie com vsetkom, co nas deli od Marie Terezie. Cisarovna matka sa prezentuje ako ozran, Frantisek ako diskotekovy posuk, Maria Terezia nadrzana slepica - zial, okyptena mysel neda takyto material; dnes zvladneme natocit iba ak cigansku komediu ci ozransku posukandu, ale siahnut na material pokladov Marie Terezie by vyzadoval hlbku ducha a nie tucet hercov zvyknutych zahrat kretenizmus dnesnej pakultury. Chce se mi zvracet, jak pravi klasik. Aby sme si neznicili dojem skutocnej Marie Terezie (precitajte si tu knihu, pani autorka ma ducha a nasprtany dejinny material, citlivo, hlbavo a hlavne historicky verne), film sme stopli a davam ODPAD aj s patricnym komentarom. Nenachadzam spravne slova znechutenia z dnesnej tvorby - a zasa raz si uvedomujem, ze vysmarit domace kino a budovat namiesto toho kvalitnu kniznicu, bol dobry tah pred troma rokmi. Vyslovujem bezvyznamne ale o to vacsie a od srdca iduce velke FUJ! a HANBA! rezii aj scenaristom. ()

Falanx 

všechny recenze uživatele

65 % Marie Terezie byla bezpochyby ženská jako brousek. Sama proti všem, jedna válka za druhou, 16 dětí (jejich vysoká mortalita) a  reformátorský synek Josef II, který se jí na sklonku života postaral o pár vrásek. O to, že nemá 4 stálice se v mých očích zasloužila tím, že v politice vyznávala protičeský postoj - nazvala českou korunu "šaškovskou čepicí", zrušila Českou dvorskou kancelář a přišla  o téměř celé Slezsko v bojích s Prajzama.***Seriál to nezachránil. ()

Akinaz 

všechny recenze uživatele

Za mě opravdu povedený dobový seriál, který nás seznamuje s takovou veličinou jakou byla Marie Terezie. Moc se mi líbili rovněž herecké výkony všech hlavních protagonistů, ale zejména Vojtu Kotka v roli nápadníka a posléze manžela této veliké panovnice je třeba pochválit, už jen za to, že se své role zhosti od počátku až do samého konce (tedy panovníkovi smrti). Výborné kostýmy, humor i všechny protagonistky hlavní hrdinky. 5* ()

Galerie (299)

Zajímavosti (40)

  • Při scéně, kdy František Štěpán (Vojtěch Kotek) vypráví dvorním dámám o „svlékací sázce“ mezi jeho známým a jistou dámou, byly jeho boty až moc hlasité, takže Vojtěch Kotek chodí na terase po koberci. Tato scéna se také musela jednou přetočit, protože v pozadí byla zachycena procházející žena s kočárkem. (klara.leb)
  • S přípravou scénáře tvůrcům pomáhala i rakouská spisovatelka Monika Czernin, jejíž předkové pocházejí z českého šlechtického rodu Černínů z Chudenic. (Komiks)
  • V jedné scéně, kdy jede Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s uherským knížetem Mikulášem I. Josefem Esterházy (Adorjáni Bálint) a družinou přes les, si můžeme na jednom stromu všimnout modré turistické značky. To je naprostý nesmysl, protože první turistická trasa u nás byla vyznačena 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Šlo o červenou turistickou s rozšířeným prostředním barevným pruhem na úkor těch krajních. V současnosti jsou rozměry všech třech pruhů shodné (jako je tomu na záběru). (tommahol)

Reklama

Reklama