The Woodsman

Jak překoná dospělý fakt, že jej přitahují nezletilé dívky? Je možné se zbavit touhy a zařadit se zpět do společnosti, která je odmítavá a nepřátelská? O tom je Dřevař režisérky Nicole Kassellové, jež si ke své režijní prvotině vybrala právě toto závažné společenské téma. Hlavní hrdina, kterého odvážně ztvárnil známý Kevin Bacon, se po 12 letech strávených ve vězení snaží začít nový život. Kasselová zvládá složité téma s mistrnou přesvědčivostí a její pohled do komplikovaného nitra lidské duše donutí k zamyšlení každého diváka. (oficiální text distributora)

jhrasko

Minimalistický pohľad na svet, s ktorým sa málokto stotožní, na problém, ktorý málokto pochopí, na človeka, s ktorým sa málokto (rád) skamaráti. A napriek tomu (alebo práve pre-to) som s Walterom v podaní K.Bacona celý film sympatizoval, čo može posobiť prvoplánovo, ale zároveň i ako premyslená cesta k divákovi (odkazujúc na prvú vetu v tomto texte). Životná rola KB, o ktorej sa málo vie, v kongeniálnom spojení s jeho manželkou K.Sedgwick, ktorá mi nikdy neprišla herecky tak zaujímavá (a sexy). Ťažká, ale veľmi zaujímavá skúsenosť. ()

anderson

Na problém pedofílie sa dívam optikou človeka ktorý má malé deti, a ktorý by určite nechcel prežiť ich prznenie nejakým úchylom. Už len písanie o tom mi je odporné. Preto všetkým podobne zmýšľajúcim ľuďom odporúčam radšej 2. epizódy z prvej série CSI:MIAMI v ktorých HORATIO CAINE poriadne "zatočí" s jedným takýmto úchylom. V tejto otázke nemám v sebe štipku tolerancie ani súcitu s podobnými kreatúrami. A to ešte nevravím o výrobcoch detskej pornografie, ktorí ani nie sú pedofilmi a robia takéto zverstvá len pre zisk. (Absolútne chápem postavu detektíva STABLERA z L&O:SVU, ktorý má sny o tom že vraždí pedofilov. Vie o akom svinstve hovorí.) No a som šokovaný, že tento film nakrútila žena. Tá asi matkou nebude. (25.9.2006) ()

misterz

Pedofília je niečo, čo si so sebou nesie človek celý život. Nedá sa to liečiť, podobne ako mnohé ďalšie psychické choroby alebo úchylky. Čo sa týka uchopenia tejto citlivej problematiky je film naozaj veľmi slušne napísaný a ešte lepšie zahraný. K. Bacon tu podal hádam svoj najlepší herecký výkon, klobúk dole. To platí aj pre koniec snímku, ktorý bol veľmi dobrý, podľa mňa sa vo veľkej miere priblížil realite a výsledku ako by to asi s takýmto človekom mohlo po prepustení na slobodu vyzerať, vrátane postavičiek, ktoré ho obklopovali. Veľmi dobré psychologické zvládnutie tohto problému. Spornou zostáva iba otázka, či a v akej miere by ľútosť nad svojou obeťou dokázala tento chorý pud potlačiť. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman. ()

kleopatra

Pedofilie neni chřipka, nelze ji vystrnadit čajem s citrónem, nelze se jí zbavit ani dvanácti lety vězení. Walter chce žít správně, chce mít klid, nechce ubližovat. Jeho vidění světa, které zpracovává do deníku, správné je. Je mu zle, když mu policista šťavnatě popisuje vraždu malé dívky, je mu zle, když vidí muže poflakujícího se den co den před školou, je mu zle, když mu holčička v parku vypráví, že tatínek "chtěl taky, aby si mu sedla na klín", je mu zle, ale stejně TO v něm je a já bych dítě nesvěřila ani Walterovi ani Kevinu Baconovi, tak byl ve své roli opravdový. Jeho životní partnerka Kyra Sedgwick rovněž, i policista (a jeho závěrečné "vím, že víš, že vím"), takže co filmu malinko vyčítám je, že koncentrace obětí i "úchylů" byla na pováženou a taky jeho nenápadnost, což je při tématu, vynikající režii, scénáři a hereckých výkonech velká škoda. ()

hellstruck

Už dobrých pár dnů přemýšlím o tom, co k tomu filmu napsat. Téma je ožehavé, o obětech pedofilů už nějaké ty filmy jsou, ale tenhle se na to dívá z úplně jiné perspektivy. Co se mi především nelíbilo bylo to, jak se nám film snažil podsunout, že si to hlavní hrdina nevybral a že je sám obětí své vlastní touhy. Chápu, že je to taky jenom člověk a člověk dělá chyby, ale ten skrytý podtext "litujte ho, i on si zaslouží lítost a druhou šanci" se mi zkrátka úplně nelíbil. Nepřipadalo mi to úplně nestranné, jak tu někteří komentující píší. Je pravda, že v některých chvílích jsem ho až měla chuť litovat, ale za chyby se platí a ve skutečnosti bych se spíše přiklonila na stranu těch, kteří by ho chtěli vykastrovat. Nicméně je to brané ze zajímavého úhlu, ale forma mě úplně neoslovila, nemluvě o tom, že občas se opravdu nic nedělo... ()

• Roli Mary Kay dostala herečka Eve na doporučení Kevina Bacona bez absolvávání castingu. (hellstruck)
  • Kevin Bacon přispěl k filmu kromě produkce a hlavní role Waltera i písní "Chop Wood" v duetu se svým starším bratrem Michaelem Baconem ze skupiny The Bacon Brothers. (Oxytocin)