Reklama

Reklama

Krvavé pobřeží

Trailer 1

Obsahy(1)

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (199)

Terva 

všechny recenze uživatele

Cao Cao ( Zank Feng Yi ) chce sjednotit celou Čínu a to i pod rouškou násilí. Ujal se vlády nad severem země a teď žádá císaře o schválení vyvolat válku proti údajným rebelům jihu. Chce pokořit Liu Beie ( You Yong ) a následně i Sun Quana ( Chang Chen ). Cao Cao chce vládnout celé zemi a taky chce ženu Liu Beie Xiao Qiao ( Chiling Lin ). Avšak vojenští poradci Zhou You ( Tony Leung ) a Kongming (Takeshi Kaneshiro ) se za vydatné podpory hudebních nástrojů zvaných Guženg http://cs.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%BEeng spojí a povedou válku proti Cao Caovi. ...každý meč musí být jednou pozvednut... Film je plný moudrých čínských slov, přísloví a mouder, plný bojové taktiky, formací a dovednosti. Želví formace je smrtelná past. A nechybělo ani zabíjení vojáků jejich vlastní vlajkou...velká potupa. Dokonce si vojáci i zarajou kopanou, bez brankáře na, tuším, pět nebo šest malých dřevěných branek. Příkladem vojenské lsti je určitě scéna " Šíp a morálka " aneb jak lstivě získat od protivníka jejich vlastní střelivo. Kongming je zdatný meteorolog, bez znalostí počasí a přírody, by ta válka asi byla delší. Pyrotechnické záběry ke konci filmu už byly trochu odfláknuté a neladí z krásou celého filmu. I tak se ale John Woo vyznamenal, je to nádherný film. Hudbu dělal Taro Iwoshiro a použil theme songs Red Cliff http://www.youtube.com/watch?v=V2o5S68qtak CITÁT - Cao Cao : ...ano, viděl jsem. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pořád mi to připadalo nějaké překotné, jankovité a prázdné, až z promo materiálů jsem se dozvěděl, že Woo sestříhal pro západní publikum "akční verzi". Většinu stopáže "západního cutu" tvoří líté rubačky všeho druhu, odvedené s naprostým perfekcionismem (co také od Wooa čekat). Když se zrovna neválčí, přichází čas na čajovou esoteriku, která ale jen párkrát zapůsobí neokoukaným dojmem – rozhodně nevyzařuje takovou vnitřní sílu jako Zhangovy nejlepší momenty. V akční verzi se navíc poztrácely charaktery postav, úspěch je, když se divák naučí v mlatě rozeznávat jednotlivé hrdiny, proniknout do jejich nitra je skoro nemožné... jen Kaneshirův čínský Odysseus si mě zcela podmanil. Celkově mi Red Cliff připomíná Dvě věže bez Společenstva prstenu před tím. Fajn zábava, efektní režie, ale taky žádný duch a velký příběh. Nepochybuju o tom, že v nesestříhané verzi všechno tohle být může, v evropském cutu bohužel šlo spíše o bitevní epiku. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Nádherná podívaná nešetřící na výpravě a navíc těžící z krásné čínské přírody. Oslavný paján na přátelství, pevnost slibů a věrnost ve víře v pozitivní hodnoty života. A jestliže se nás při jejich ochraňování nezastane ani císař - stejně jsme povinni nenechat je zplanět. Že je to trochu pohádka? Určitě ano, ale takové nám při dnešním ohlédnutí staré dějiny připadají vždycky. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Už keď som v titulkoch zbadal meno režiséra, vytušil som, že nebude dobre. A ani nebolo. Údajne historický film s hercami podobných tvárí a ťažko zapamätateľných mien neprebiehal ako historická freska, ale ako séria do nekonečna sa opakujúcich súbojov, ktoré nudili do zbláznenia. Je pravdepodobné, že na sledovanie takéhoto filmu musí byť divák Číňanom. To ja ani vzdialene nie som a keď som si uvedomil, že film má takmer tri hodiny, tak som ho v polovičke, v rámci život zachraňujúcich úkonov, vypol. ()

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Všetky americké historické veľkofilmy môžu ísť s prepáčením do prdele. Pri sledovaní Krvavého pobrežia mi doslova spadla sánka až na podlahu. Krásne scenérie, bravúrne bojové scény, uveriteľné krájanie mečmi zvuk a spracovanie. No asi najviac ma ohromili autenticky vyzerajúce bojové formácie so skutočnými ľuďmi nie 10 komparzistov niekoľkonásobne počítačom znásobených. Samozrejme niektoré bojové scény sú pritiahnuté za vlasy alá Jackie Chan 1 na 87 ale aj tak nepokazili celkový dojem z filmu. Čína si nepodmaňuje už len obchodný svet stáva sa jednotkou strieborného plátna v historických filmoch. Pochybujem že v blízkej dobe sa dožijeme filmov o vládnych spiknutiach by CHINA ale v histórii sú veľmi veľmi dobrý (však majú aj z čoho čerpať). Teším sa na ďalšie čínske historické veľkofilmy. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (9)

  • Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
  • Tento dvoudílný film bude v západních zemích sestříhán do jednodílné verze. Filmy obsahují mnoho čínských jmen a znaků čínské kultury, která by prý pro západní publikum mohla působit zmateně a nepřehledně. (TomikZlesa)
  • Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)

Reklama

Reklama