Falcon Lake

Stydlivý třináctiletý Bastien přijíždí s rodiči na letní dovolenou k jezeru Falcon Lake. V krajině, která je občas idylická a občas přízračná, potkává o tři roky starší dívku Chloé. Vzniká mezi nimi nerovnocenný vztah, který nejasně balancuje mezi romantikou a manipulací. Na břehu jezera, které je opředeno duchařskými legendami, prožívá Bastien prázdniny, které nenápadně změní všechno, co znal. Kluk přestává být klukem, hra přestává být hrou. Dětství se mění v jeden z mnoha přízraků. Debut známé quebecké herečky Charlotte Le Bon je stylovou delikatesou, která v sobě obratně spojuje romantickou komedii o dospívání a mysteriózní drama o místě, na kterém se z lidí stávají duchové. (Artcam Films)

Barracuda_

Vizuálně opojné nostalgické drama o dospívajících. Bohužel to neudrželo mou pozornost po celou dobu, jelikož se ve filmu většinou dějí obyčejné věci a ani ta mysteriózní nástavba to moc nezachránila. Hloubku v tom nevidím a konečné vyznění a pointu jsem úplně nepochytil. Ten závěr je tak neurčitý, jako když si v nostalgickém oparu vybavujete střípky vzpomínek ze svého dětství. Nicméně musím vyzdvihnout kameru, silnou atmosféru a hudbu. ()

Lekatariba

Uživatel PRASÁK mi mluví z duše. Od filmu jsem měla vysoká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Ráda jsem po čase zhlédla francouzský snímek a poslechla si hovorovou francouzštinu. Ve filmu je krásná příroda a oplývá mysteriózní atmosférou. Nicméně na nějaký děj jsem čekala marně. Jedná se pouze o sérii jakýchsi situací, některé scény jsou zajímavé, některé už méně. Ani závěr mě příliš nenadchnul. ()

parabola

Québecká kinematografia je nedoceneným kultúrnym priestorom, z ktorého za ostatných pár rokov do širšieho povedomia vypadli len Denis Villeneuve, ktorý po pár filmoch odišiel do Hollywoodu a Xavier Dolan (a pred nimi 20 rokov dozadu Denys Arcand). Možno je to aj tým, že samotná kanadská kinematografia je vždy zatienená južným mega-susedom, takže kto chce žánrový či nezávislý film zo severnej Ameriky, prirodzene skončí v USA. Preto je veľmi dôležité, že Falcon Lake úplne nezapadol a aspoň okrajovo sa stal pomerne známy. O to prekvapivejšie je to preto, že je to debutová snímka. Kostra filmu je klasický coming-of-age o prebúdzajúcej sa sexualite, prvých tínedžerských láskach, hľadaniu vlastnej identity voči rôznym skupinám iných ľudí. Režisérka Charlotte Le Bon však nečakane a veľmi citlivo pridáva žánrové prvky hororu a thrilleru. Film tak odrazu začína pôsobiť veľmi temne, ponuro, a na hrane medzi melanchóliou a istým druhom teroru. Samozrejme, takýto prístup možno niekoho odradí, pretože Le Bon akoby prechádzala až za hranu únosnosti toho, čo je už príliš "cringe" alebo "emo". Napriek tomu sa však prostredníctvom 13 ročného Bastiena dostaneme do blízkosti 16 ročnej Chloé premýšľajúcej o smrti, duchoch a fotografiách. Nechcem zbytočne interpretovať film podľa vlastného čítania, a tak len dodám, že temný a tlmený prístup sa prenáša aj do podmanivej hudby a pomalých, observačných pohyboch kamery. Obrazový formát 4:3 a prítomnosť fotografického umenia vo filme zas komplexnejšie podčiarknu témy spomienok, pamäti, dovoleniek a bolestivých tragédií. ()