Reklama

Reklama

Rok 1662 je v Paříži poznamenán velkou bídou a nespokojeností lidu. Zatímco obyvatelé nemají co jíst, mladý král Ludvík XIV. pořádá ve Versailles okázalé slavnosti. Slavní mušketýři zestárli, ale to nic nemění na jejich bojovném duchu. Aramis našel novou cestu ve víře, Athos se těší ze svého syna Raoula, Porthos dál prohání pěkné dívky, přestože si stále stěžuje na neduhy a nepříjemnosti stáří, a d´Artagnan nadále věrně slouží králi. Aramis obdrží zprávu, aby se dostavil do zámku, kde ho král pověřuje tajným úkolem: protože jezuité štvou lid proti němu, má Aramis najít jejich vrchního představeného a zabít ho. Ludvík ovšem ani zdaleka netuší, že tímto představeným je právě Aramis. Athosův syn Raoul je zamilovaný do krásné Christine, která ale padla do oka také králi, jenž z ní chce učinit svou milenku. D´Artagnan varuje krále před nebezpečím, protože mezi lidem panuje velká nespokojenost, ale král nedbá, přestože brzy dojde k útoku na jeho osobu. D´Artagnan mu zachrání život. Athos se s překvapením dozvídá, že jeho syn stáhl žádost o přijetí k mušketýrům a nechal se naverbovat do války. Je zděšený, stejně jako Christine, oba vědí, že král ho do války poslal proto, aby ho oddělil od Christine; d´Artagnan ale slibuje, že s králem promluví a pokusí se zajistit Raoulovi bezpečí. Král se za to zaručí, ovšem slib nedodrží: Raoul je naopak poslán do útoku v první řadě a umírá. Porthos, pološílený žalem nad smrtí milovaného dítěte, přísahá pomstu a d´Artagnana obviňuje ze zrady. Král mezitím zve Christine do Versailles a učiní z ní svou milenku. Aramis se schází se svými přáteli mušketýry a pod tlakem posledních událostí navrhuje, aby krále vyměnili. Nikdo zatím netuší, oč se bude jednat, ale d´Artagnan přesto odmítá: svému králi bude sloužit dál. Mušketýři se rozcházejí. Aramis zavede své dva přátele do Bastily, kde je už šest let držen neznámý vězeň, který má na obličeji železnou masku. Když ji mušketýři sejmou, objeví tvář navlas podobnou Ludvíkově. Dozvědí se, že královna porodila dvojčata, ale ze strachu před případnými bratrskými rozmíškami a spory o trůn jednoho chlapce oddělili, vychovali na venkově a poté vsadili do vězení. Nyní hodlá Aramis, trýzněný výčitkami svědomí, protože o těchto skutečnostech věděl, a dokonce pomáhal chlapce ukrýt, násilnického Ludvíka vyměnit za jeho dvojče Philippa. Toho se lstí podaří dostat z vězeňské cely, kam mušketýři dopraví jakousi mrtvolu s maskou na tváři, kterou pod záminkou šíření moru zapálí. Nyní je třeba nešťastníka, který žil šest let pod maskou, naučit královským způsobům, čehož se mušketýři horlivě ujmou. K samotné výměně králů má dojít za tři neděle, během maškarního plesu, kde budou mít všichni účastníci masky. Christine teprve nyní dostává dopis od Raoula z fronty, a protože byl doručen do Versailles, pochopí, že její milý věděl o tom, co se stane po jeho smrti. Sžírají ji výčitky svědomí a králi řekne, že vždy milovala jen Raoula… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (434)

AntonG. 

všechny recenze uživatele

Trapná slátanina s (částečně) nadprůměrným obsazením, špatnou režií a scénářem a hrůzastrašnou výpravou (na tu asi nezbyly kvůli hvězdám peníze). A také film, který málem zabil v té době se slibně rozvíjející, nadějnou kariérou Leonarda Dicapria. Ještěže tento výtvor neodradil Scorseseho od jeho pozdějšího angažování. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ja som zase až tak sklamaný nebol. Od takéhoto hereckého obsadenia síce čakáte oscarový megafilm, ale na druhej strane sú to práve títo herci, bez ktorých by bol Muž v maske iba televíznou, ničím nevybočujúcou adaptáciou a nikomu inému by sme tie patetické a nevierohodné dialógy neakceptovali. Takže vznikla čisto zábavná omáčka bez umeleckých ambícií, ktorá sa radí medzi filmy typu Angelika alebo Čierny tulipán. Vlastne prečo to tvorcom zazlievať. Dnešného diváka poteší mini cameo Hugha Laurieho a účasť vtedy ešte neznámeho Petera Saarsgarda, ktorý už kope prvú ligu. ()

Reklama

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděla už kdysi dávno v televizi. Herectví Leonarda DiCapria mě tentokrát moc nenadchlo a vnímala jsem ho jen jako tahák na diváky, protože byl právě v kurzu díky Titaniku. Celkově mě tohle dílo neurazilo ani nenadchlo, historická témata ve filmech mám ráda, ale uznávám, ale Hollywood má často tendenci z nich dělat slátaniny... ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $35miliónovTržby USA $56,968,902Tržby Celosvetovo $182,968,902║ Historické filmy som vždy miloval a hoci je tento snímok viac rozprávkou ako lekciou z danej doby, nevadí, veď predsa sa jedná o román od Alexandra Dumasa, kde ide hlavne o dobrodružný príbeh aj keď nie s tvorcovskej strany využitý tak aby to bolo povýšené na niečo viac v tomto žánry. Ako režisérsky debut Randalla Wallace je to zručne natočené a je vidieť, že zúročil skúsenosti nabraté zo spolupráca na projekte Statočné srdce. Nedá sa mu uprieť jeho snaha o snímok pre širšie publikum a jeho zanietenie pre danú historickú tému. Z určitej časti sa vyžíva v súbojoch a danej choreografii, aj keď pri nej nemal až taký priestor asi ako by si prial, lebo knižný námet je viac podaný v dramatickom znení než v akčnom, následne je vidieť ako mu zapasoval o pár rokov vojnový snímok Údolie tieňov, kde mu to vyšlo tématicky ešte viac. Vo filme môžeme spatriť celú plejádu známych tvári DiCaprio-Irons-Malkovich-Depardieu-Byrne, čo sa dá chápať skôr ako marketingový než umelecký ťah, lebo ich úlohy nemajú až takú hĺbku aby sa to dalo označiť ako vypätá dráma ale čo prekvapuje najviac je plynutie snímky v takom vyváženom súlade, že nemá šancu nudiť a tým pádom ubehne ako voda. Výbornú opornú kulisu robí veselá mušketierska hudba od Nick Glennie-Smitha. /videl v kine 2x: 85%/ ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vůbec by se nic nestalo, kdybych o filmu napsal, jak je celkově špatný, jak je mizerně zahraný a jeho výsledné pojetí se zcela míjí se slavnou románovou předlohou. Ovšem hudba, některé pasáže, občas i určitá snaha udělat z trapnosti přednost, tady docela dobře funguje, ale milovníci klasických historických dramat budou nepochybně zklamáni. Film je totiž místy nechtěně k smíchu a nemá daleko k frašce. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (23)

  • Historici sa zhodujú na tom, že muž so železnou maskou sa v skutočnosti volal Eustache Dauger. Maska, ktorú nosil, nebola železná, ale zamatová. Bol komorníkom a pokladníkom kardinála Mazarina, ktorý bol prvým ministrom za čias vlády Ľudovíta XIV. (vo filme Leonardo DiCaprio). Mazarin nazbieral obrovský majetok a komorník tušil, že časť z toho bola ukradnutá. Mazarin ho dal zatknúť a vyhrážal sa mu, že ak prezradí svoju identitu, dá ho zabiť.
    (Raccoon.city)
  • V záznamoch väzenia Bastila, ktorý sa zachoval dodnes, sa hovorí o väzňovi so železnou maskou iba že jeho označenie bolo 64389000 a bol väzňom viac ako 20 rokov. Už nikdy sa nedostal na slobodu ako vo filme, ale zomrel vo väzení v roku 1703. (Raccoon.city)
  • Aramisov (Jeremy Irons) výrok „Som génius, nie inžinier“ je v pôvodnom francúzskom jazyku slovná hračka („Je suis un génie, pas un ingénieur“). (Arsenal83)

Související novinky

Poslední irský král Leonardo

Poslední irský král Leonardo

17.09.2007

Je to jen pár dní, co jsme tady psali o návratu Vikingů na plátna kin v historickém eposu Last Battle Dreamer s Ryanem Phillippem a Seanem Beanem v hlavní roli a ejhle, je tady další projekt, v němž… (více)

Reklama

Reklama