V roce 1755 se zchudlý kapitán Ludvig Kahlen vydává dobýt drsné, nehostinné dánské vřesoviště se zdánlivě nemožným cílem: vybudovat tu ve jménu krále kolonii. Výměnou za to pro sebe získá tolik vytoužený šlechtický titul. Jediný vlastník této oblasti, nemilosrdný Frederik de Schinkel, se však arogantně domnívá, že tato země patří jen jemu. Když se de Schinkel dozví, že jeho služebná Anna Barbara a její manžel se utekli ukrýt ke Kahlenovi, privilegovaný a zlomyslný majitel vřesoviště přísahá pomstu a dělá vše pro to, aby kapitána vyhnal. Kahlen se nenechá zastrašit a pustí se do nerovného boje – riskuje nejen svůj život, ale i život rodiny uprchlíků, která se kolem něj shromáždila. Šestý celovečerní film Nikolaje Arcela je vynikající historické drama s řadou předností, z nichž ta nejpřesvědčivější je možná nejméně překvapivá. Je jí charisma staré školy, které z plátna vyzařuje díky Madsi Mikkelsenovi v roli muže, jehož mlčenlivou povahu a drsnou statečnost prověřují snad všechny myslitelné útrapy, které ho v Dánsku 18. století mohly potkat. (Film Europe)

Danny88

Nech hoc akou odhodlánosťou, vytrvalosťou či obeťou dosiahneme svoje ambície...bez lásky je to všetko prázdne.Tá, však stojí za všetko! Toto vo mne rezonuje po vzhliadnutí filmu. ()

barteca

Film s F, opravdový příběh s historickými a společensko politickými paralelami i poselstvím vyššího principu mravního.  Nerovnost a zlo bylo, je a bude. M.M. má čich na dobré scénáře, snad bude oceněn. ()

Saur.us

Hlavní hrdina stejně tvrdý a nezlomný, jako vřesoviště, které chce zlomit a zušlechtit. Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. ()

Extrakritik

Drama o pěstování brambor. S režisérem Nikolajem Arcelem a s hercem Madsonem Mikkelsenem se zkrátka nemůžete spálit. ()

Vabr

Historickým filmům neholduji, a když ano, musí to být emoční jízda, což Bastard zmákl. Bramborová pěstitelská jízda v sobě ukrývá nejeden lidský osud, který končí ve větší míře nešťastně. Opuštěnou krajinu, samotáře a jeden velký cíl podporují občasné násilné scény, které byste moc nečekali, a hudební vložka (brečím, protože není na Spotify) vám příjemně hraje v uších jedna báseň. Bastard se taky řadí mezi snímky, kdy je moc pěkně a detailně zobrazen těžký a nemilosrdný život tehdejší doby. Někdy jsem cítil, že by byl film lepší s kratší stopáží, ale i tak to bylo přijatelné. Mads Mikkelsen je prostě hvězda, ale třeba drama Chlast ve mně zanechalo hlubší stopu. Možná, protože je aktuálnější. Možná, protože není historické. Kdoví. Vyhodnocení: Osud manželského páru byl fakt tragický a kupodivu tou nejlepší linkou ()

Helldo

Nádherný film, nejenom příběhově ale i pohlcujícím zachynecením ducha doby, stejně jako dechberoucími záběry pusté avšak podmanivé jutské přírody. A Mikkelson jako vždy fantastický. ()

AnanAss

Vysloužilý voják se chce v poklidu usadit a začít farmařit na neúrodné půdě, to se však znelíbí místnímu císaři, který se rozhodne zakročit za jakoukoliv cenu. I když klacky pod nohy zde hážou téměř všichni mocipáni. Hodně syrové (a surové) drama, připomínající Až na krev v rolnickém odvětví, začíná sice pomaleji, ale od návštěvy královského paláce se to rozjede a začne nepříjemně gradovat až do nekompromisního finále, kde dojde i na ten vojenský výcvik. A jde taktéž o utvrzení v tom, že politika byla svinstvo od nepaměti… i když se najde jedinec, který by byl ochoten se postavit proti, tak je stejně nakonec bohužel převálcován zbytkem. Mikkelsen zase dokazuje, že v domovině se mu daří a s jeho přesně padnoucím hereckým minimalismem je ho radost sledovat. No, ale ten extra slizký a odporný císař je zahraný taktéž bravurně a nebýt vleklejší první poloviny, tak klidně přihodím bod navíc… i přesto jde o jeden z nejlepších filmů roku. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

kondor77

Tradičně skvělý Mads Mikkelsen v jedné ze svých oblíbených hereckých poloh (=nepříliš ukecaný zabiják) doprovází maličko otravnou dívčinu severským peklem vstříc neuspokojivému konci, který mě ale neznechutil natolik abych nedal pět krásných hvězdiček. ()

Charlie84

Mads Mikkelsen, byť všeobecně velice adorován, prostě podle mě není moc dobrý herec. Ano, je to odvážné tvrzení. Každý tady zmiňuje jeho minimalistický, byť dobrý výkon. Za mě je vskutku jen minimalistický. Opět. Nebo jinak, on asi umí, leč ne tyhle jadrné sveřepé hrdiny. Ono totiž jadrně sveřepě koukat není jen tak. od Valhalla Rising jej vidím v téhle pozici (ano, můžu si za to sám, zřejmě hraje i v jiných typech filmů jiné typy hrdinů) a nehodí se na to. NEHODÍ SE NA TO. Navíc ta dobovost a syrovost se holt tluče s přeslazenými momenty zahrnujícími malá roztomilá děvčátka, služebné, které by v jiných filmech mohli rozpoutat revoluci, genericky zlým kapitánem a hrabětem a...  a tak dále. První konec překvapil a měl určitý emoční dopad, záběr na přepadenou drožku a odjezd do východu pobřežního slunce to zase pohřbil. Za vidění určitě stojí, ale... ()

Hapretor

jedna navíc za Mikkelsena ... emočně ždímající ... krásně zahrané ... příroda jak krásná tak brutální ... o tom jak jsou lidé svině a jak houževnatí a odvážní čelí všem příkořím ... ty jo ... skoro jako by to byla nějaká brutální pohádka ... fajn pokoukání ... ()

sadlokan

Většinu  revolt vedli levobokové.S IQ majitele v kůži pohona nebyli spokojení.Tenhle je tak na bramborovej metál.Brambury gut,kočovnice kočuje-tady už měl být dávno konec,to dál je cukrová řepa.Ta by se taky chytila.PS:Nečtěte dánskou Wikipedii. ()

Rokle

Je to naprosto strhující. Na konci jsem si řekl “This is cinema”… a tak nějak kacířsky jsem si uvědomil, o jak moc jsem si tuhle severskou podívanou užil více jak "Zabijáky" Scorseseho. To není hate, nechci, aby to tak působilo. Ale tady je za dvě hodiny řečeno vše, co má být a působí to neskutečně "plně". ()

elessar04

18. století - Dánsko. Chudý kapitán Ludvig Kahlen se rozhodne, že vřesoviště promění v úrodné pole. Král mu slíbí, povede-li se mu to, že dostane šlechtický titul a bude moci vybudovat kolonii. Jeho největším oponentem je mladý šlechtic de Schinkel - násilník, pijan - který je přesvědčen, že vřesoviště je jeho. Kdo je bastardem? Moje první letošní návštěva kina nemohla skončit lépe! Absolutně nemám slov. Já vím, že Dánové umí, mám je taky moc rád, ale až takhle dobrý film jsem opravdu nečekal. Ve své podstatě dostáváme komorní příběh, kde se vše točí kolem úžasného Madse Mikkelsena, který se snaží vytvořit ornou půdu. Kamera je krásně poetická - úžasná práce s barvami a světlem. Přírodní světlo má neskutečnou sílu. Záběry na krásnou krajinu mají neskutečnou sílu. Celý tento film má neskutečnou sílu! Ach, jak miluji světlo z ohně! Střih pracuje ve filmu velmi skvěle. Hudba, pravda to je, místy připomene trochu Jokera. Funguje spíše jako taková drobnokresba. Scénář je perfektní. Drží se při zemi. Násilí je tam, kde má být. Na rozdíl od americké produkce (nebo chcete také přidat produkce Petra Jákla) je násilí doopravdy pouze v nutných scénách. Tam, kde nemusí být, prostě zbytečně není. Omlouvám se, ale hluché místo jsem nenašel. Prostě nenašel! Postavy jsou úžasně napsané. Žádná postava nebyla bez duše. Tvůrci každé vdechli život. De Schinkel je jedním z nejlepších záporáků posledních let. A Mads, k jeho postavě prostě nelze nic víc říct. Skvělý! Nečekejte žádný hollywoodský biják. Ani žádný hollywoodský melodramatický happyend. Není důvod. Pokud znáte aspoň některé dánské drama, tak prostě poznáte, co je z Dánska a co z Ameriky. Na Bastardovi to lze úžasně aplikovat. Bastard je za mě největší - z toho, co jsem zatím viděl - filmovou lahůdkou roku 2023. Omlouvám se všem Zabijákům, Oppenheimerům a podobně, ale Bastard, na němž se podílelo nemálo českých filmařů, je za mě filmovou událostí roku a tím nejlepším, co jsem mohl vidět. Ano, Oppenheimer je možná jedním z nejlepších filmů všech dob. Ano, Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou úžasnou sondou do světa peněz. Ale Bastard! Bastard je prostě něčím úplně jiným, co se nedá popsat. PS. Hrozně mě mrzí, že takto výborný film zaplní 7 míst kina a dalších 400 zůstane prázdných. Když se nad tím zamyslím, tak toto ukazuje, jaké lidi mají hodnoty. Že je pro ně důležitější jít do kina na RŮŽOVOU rakovinotvornou ultralevicovou píčovinu, je opravdový výsměch všem hodnotám, které film má mít. A taky to ukazuje, že to tady bude doopravdy dlouho trvat, než něco takového tady natočíme. Bratři, Franta mimozemšťan nebo Špindl 2 nás fakt nespasí. Choďte do kina, abyste podpořili něco, co má smysl podporovat. ()

agassi68

Drsné časy v kráľovstve dánskom v skvelom podaní hlavných predstaviteľov vedených koženou tvárou Madsom Mikkelsenom a jeho veľmi "podareným" protivníkom Simonom Bennebjergom. Hneď v závese excelujú aj ženské predstaviteľky takže priaznivci neskorého stredoveku si prídu na svoje.. ()

Majkak

Drsné, nevlídné, mrazivě se zařezávající do kůže. Přesně jako klima na vřesovištích. Jeden tvrďák, nemluvný kapitán, válečný vysloužilec, kterého nemůže hrát nikdo jiný než Mads Mikkelsen, se rozhodl, že z vřesoviště vytvoří pole. První minuty připomínají dokument o mýcení vřesu, ale pak se zjeví protivník. Čistá esence zla. Boj dobra se zlem v dost hrubém obalu, protože ani kapitán se nezakecá. Každopádně klasika par excellence na téma, jak nic nedostaneš zadarmo a mocní mezi sebou nechtějí přijmout bastarda. ()

Rockerman

Takové role prostě Mikkelsenovi sedí. Tvrdohlavý Ludvig bojuje s nepřízní osudu, mocných lidí i počasí, aby zúrodnil neúrodná vřesoviště a pak se stal se šlechticem. Děj sice dost předvídatelný, ale nevadí. Závěr trochu idylický, až pohádkový, leč docela je to určitě velice poutavý film. Dál už nebudu nic rozvádět, abych se nedopustil nějakého nekorektního komentáře. ()

DAPDO

Historický drama z dánských vřesovišť, který není špatný, ale víckrát už ho asi vidět nemusím. Mikkelsen nemá moc co hrát, celý dvě hodiny má stejnej výraz, spíš bych vyzdvihnul hlavního záporáka, ten byl skvělej. Film ve mě nevyvolal skoro žádný emoce, pro někoho kulervoucí závěr mě nevzal - 60%. ()

John80

Boj o pozemok vresovište , šľachtický titul , nechýba romantika aj vražda ,zaujímavý historický film s dobrým Madsom Mikkelsenom 3* ()

pa3ce

"How are your hemorrhoids?" "I decided not to speak about that anymore. Nobody understands the pain anyway." Čo k tomu dodať. Možno ešte len: "Things rarely end up the way we imagine them." Krásny a silný filmový zážitok. Mads Mikkelsen je Boh. To je už druhý-krát čo to o ňom v tej hŕstke komentárov čo som sem pridal píšem. Čo nie je nejak extra veľa, ale je to o dva razy viac ako som to napísal o hocijakom inom hercovi. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (více)