Sucho

Dva sousedské klany a dva různé přístupy k životu. Co se stane, když do napjatých vztahů dvou dominantních otců zasáhne láska vlastních dětí? Zatímco Josef nutí svou rodinu ke svéráznému způsobu života na ostrůvku vegetace mezi monokulturními Viktorovými lány, Míra je zamilovaný do Josefovy dcery Žofky. Aby získal její sympatie, musí s otcem bojovat. Synova revolta staví Viktora do nové situace. I Josef zklamaný důsledky vlastních životních postojů má možnost leccos přehodnotit. Naději na uzdravení na poli mezilidských vztahů i vyprahlé krajiny přinese do života několika hrdinů až mezní událost. (Bontonfilm)

pradous

Dlouho jsem tady nic nehodnotil. Zážitek dekády. Sice se z jeho nového filmu vytratila i poslední špetka humoru, ale ta filmařina jde na dřeň. Jeho záběry bez herců na uschlé slunečnice, stromy ve větru obzvlášť berou dech. Samozřejmě výkony jeho oblíbených herců i neznámých herců jsou skvělé. Rovněž příběh. Vyzdvihnul bych Pechláta. Škoda prázdného kina. ()

Slepejsek

Sláma vždycky patřil k těm, jejichž filmy o něčem byly. Tentokrát se v tom ale plácá i on. Řekl bych, že nakousal víc krajíců než by se na talíř vešlo... Téma je tak široké, že některé úhly pohledu jen kloužou po povrchu ("zelení" aktivisté), některá se ubíjejí navzájem (zemědělství vs. rakovina). Místo aby si autor vybral jedno z nich a šel v něm na dřeň, honí oba zajíce a tak mu i oba svorně utečou... Jakoby to symbolizoval už nešťastně zvolený název - SUCHO. Ve filmu se vůbec nepodařilo vykreslit žhavou atmosféru - kromě opakovaných záběrů na černé slunečnice a jedné scény, kdy z kohoutku přestane téci, tu naprosto nic neukazuje na vyprahlou zemi (ani žádné zemědělské aktivity, ani dění u "pechlátů" - nikde se nezalévá, nežízní, dokonce si střihnete i hasičské měření sil, kde voda stříká jak o závod...). Účinkem se tak naprosto míjí finální scéna očistného deště. A protože stejně podepřený (nebo možná spíš nepodepřený) je i přerod obou hlavních mužských postav, stéká s deštěm po ornici i celý film, aniž by diváka svlažil... ()

Benigni

Tenhle film se klidně mohl jmenovat "SLÁMA". Bohdan Sláma dokáže být stále zajímavý a rozhodně má co říci. Natočil už lepší filmy, to ano, ale poetika a sonda do rodinných poměrů na venkově je velmi zajímavě zpracovaná. Nemůžu dát ovšem plné hodnocení, protože byl na mne film příliš dlouhý a místy jsem se trochu nudila - respektive čekala, až se to někam posune. Za mne to mohlo být poněkud stručnější. ()