Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

pinguinka

Kdo říká pravdu a jmenuje se Filip? Jaké je tajemství příruční tašky? Proč Algy často jezdí na venkov a Jack do Londýna? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v této vtipné komedii ve velmi kvalitním zpracování. Skvělý nestárnoucí humor, šarm a ironie vynikají díky skvělým hercům – zvláště roztomilý a okouzlující je Colin Firth v roli Jacka a přímo úžasná je Judi Dench jako Lady Bracknell. K příjemné atmosféře přispívají i krásné exteriéry West Wycombe a honosné kostýmy. Oscar Wilde je zárukou výtečné zábavy a s nadsázkou lze říci – co replika, to vtip – tedy pro toho, kdo má tento typ humoru rád. ()

Bezmenny

Po hodine som to musel vypnúť, lebo som sa nudil. A zpnúť som sa to prinútil až po niekoľkých dňoch. To už o niečom hovorí. Záver ma však príjemne prekvapil, aj keď rozuzlenie bolo jasné takmer od začiatku. Čo sa mi však nepodarilo pochopiť, bola ta hra na Earnesta, respektíve, prečo mal Colin potrebu vydávať sa zaň. ()

misterz

Oscar Wilde vedel písať, to teda hej. Celý snímok stojí prevažne na jeho perfektne vymyslenej humornej zápletke a brilantných, typicky britských humorných dialógoch. Samozrejme, nemôžem zbudnúť ani na skvelých hercov. Možno to však chcelo trocha lepšiu réžiu, tento skvelý komediálny Wildeov námet si zaslúžil kvalitnejšie spracovanie. Nebolo to zlé, ale celkový dojem mohol byť aj lepší. 70/100 ()

vesper001

Osvěžující záležitost, za kterou by byl i starý mrtvý klasik v hrobě jen rád. Bavil mě strýček „taškář“ Colin Firth i propracované fantazie porcelánové Reese Witherspoon, ovšem mé srdce si nezískal ani jeden Filip, ale teta Augusta. Především pak její vytříbené chování, komunikační dovednosti a pohovory s dceřinými nápadníky, proti nimž musí být takový nábor k MI6 sladký jako tea at five. :) ()

cogi

První sekundy a hned hudba napověděla, že se nebudu nudit. .. hudební kulisa nemá chybu ... během snímku jsem váhala .. čtyři hvězdičky, pět hvězdiček .. těsně ke konci jsem byla rozhodnuta ke čtyřem a to k mírně sentimentálnímu konci, ale opravdový finish rozhodl .... mírně jsem filmu přidala, ale myslím, že to vyjímečně neuškodí ()

• Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)
  • Finty Williams, která hraje lady Bracknellovou jako mladou tanečnici, je dcera Judi Dench, která hraje starší lady Bracknellovou. (HappySmile)
  • Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)