Daaaaaalí! je hravý a místy velmi vtipný fiktivní dokument se spletitým dějem, který se skládá z překrývajících se snových sekvencí, nepředvídatelných skoků v čase a kde samotného umělce ztvárňuje pět různých herců. Nervózní lékárnice, která se stala novinářkou, musí vymýšlet stále důmyslnější finty, aby ji Dalí, který si na oplátku klade stále bizarnější požadavky, poskytl slíbený rozhovor. Opakovaně se setkávají, jenže Dalí pokaždé rozhovor předčasně ukončí a požaduje, aby producent slíbil rozhovor natočený „největší kamerou na světě“. Mezitím mistr navštíví večírek, kde jistý kněz vypráví o neustále se opakujícím snu. Film se proměňuje v zábavnou noční můru, v níž je sen součástí filmu, film součástí příběhu a příběh součástí snu a tak dále stále dokola. Kdo jiný by mohl lépe natočit takto duchaplnou poctu slavnému surrealistovi Salvadoru Dalímu než francouzský mistr absurdního humoru Quentin Dupieux. (Film Europe)

bobstock

Myslim, že se Dupiexovi podařilo v příjemně krátké stopáži načrtnout svérázného umělce, který jak to tak bývá je až narcistním božstvem sebe sama přísným, ale spravedlivým soudcem. Pokus o rozhovor se dívce zvrtne v časoprostorovou hrátku, kde nevíte jestli někdo jen nesní, to co zrovna prožíváte či vydíte. I já jako divák sem byl po chvíli zmaten, protože se v roli malíře nenápadně vystřídá pět různých herců a sám Dalí nechápavě zjišťuje, jak se ten čas neúprosně tlačí dál až k invalidnímu vozíku. 60% ()

baiskon108

Persistenece průměrnosti a k tomu urážející dezinterpretace celého Dalího (nebo alespoň té části, o kterou se s námi měl tu čest podělit). ()

blondboss

Celkom milé a miestami aj pythonovsky vtipné dielo o samotnom majstrovi Dálím, ktorý tu bol predstavený v podstate tak, ako žil. Extravagantným a dekadentným spôsobom, ktorý tomuto snímku svedčal a milovníci artu to určite ocenia. Podľa mňa to bolo miestami až zbytočne pritiahnuté za vlasy, ale koľko ľudí, toľko chutí. Do štvrtej hviezdy mi tu niečo chýbalo, ale určite to nie je snímok na zahodenie. 65 % ()

BarVo

Dupieux je miláčik, má rád svojho diváka, vďaka jeho originalite mu vždy rada odpustím aj slabšie miesta a kúsky. V Dalím je motív z jeho Realité posunutý na vyšší level surreálneho absurdna, v čom je on skutočne výnimočný. A jeho pocta svetu filmu /a svojsky aj Dalímu/ je úžasná. ()

Fajolo

Podľa tohto filmu Dalí vynikal len bohorovným presvedčením o vlastnej výnimočnosti. Veľmi ma to sklamalo. ()

lwp

Quentin Dupieux je frajer! Každý film úplne originálny a každý brutálne zábavný. Klobúk dole. Chlap co stoupá jak dým... ()

Awer

Jsem to pořád odkládal a teď už vím přesně proč. Protože jasně, takováhle bláznivina u mě nikdy neprohraje. Ale něco extra do toho vkládají pouze individuální herecké výkony a charisma (Anaïs Demoustier, Edouard Baer) a nepřímo geniální Buñuel, vykopírovaný až na hranici vkusu. Neříkám tu tedy, že osobně lituju zhlédnutí, byl to zážitek, ale jako dílo je to prakticky o ničem. O géniovi, leč naprosto nijak prudce, osobitě geniální. ()

Pignon

Hravé, ovšemže surrealistické, sebestředné, s čímž Frantíci nemají potíž. A jemně, nemuceně zábavné. ()

c.mravenciar

Pozor Daaaaali! je imperatív! Pocta Dalímu a Bunuelovi. Veľmi vkusná, svižná, dobre zahraná (Edaouarda Baera by som si so skutočným Dalím aj pomýlil). I keď vo filme nie je nič dychberúce, nosné, je to veľmi  dobrý rýchlokurz do myslenia a umenia Dalího. Film sa zaoberá viac jeho personou než ním samým, ale všetko je to v koncepte, drží to tvar a baví. Minutáž presná. Veľmi, veľmi príjemný film. ()

dalia

Zpočátku to vypadalo na komedii, postupně se film mění spíše v surrealistickou hříčku na pomezí snu a reality, kdy už není poznat, co je realita a co není. Spíše než komedie je to taková pocta Dalího surrealismu a jeho extravagantní osobnosti. Stále se opakující hudební motiv ke zvláštnosti filmu také přispívá. Kratší minutáž je asi maximum, kdy to ještě funguje, jinak by film už začal být nudný, protože děj v pravém slova smyslu vlastně nemá. Herci ztvárňující Dalího jsou výborní a působí přesvědčivě. ()

to08.net

Sralo mě to tak, že byť výtvarnice a velká obdivovatelka Dalího, nebo právě proto, jsem to vzdala po pár minutách. Zřejmě jsem o něm načerpala už pro tento život dost-) ()

Dny evropského filmu začínají 4. dubna

Dny evropského filmu začínají 4. dubna

22.03.2024

Filmy věhlasných režisérů Wima Wenderse, Jessiky Hausner, Alice Rohrwacher nebo Fernanda Trueby, ale i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes,… (více)