Reklama

Reklama

Epizody(6)

Před šedesáti lety byl osvobozen největší koncentrační tábor, v němž zahynuly miliony lidí. (Česká televize)

Recenze (62)

Forsberg11 

všechny recenze uživatele

Po formálnej stránke určite jeden z najlepších dokumentov na danú tému. Je dobre spracovaný, s pozerateľnými scénkami, peknými zábermi kamery a nádherne smutnou hudbou. Z každej časti dýcha profesionalizmus a každá má čo ponúknuť. Veľa nových vecí som sa síce nedozvedel, ale to bude asi tým, že sa o túto problematiku vo voľnom čase už hodnú chvíľu intenzívne zaujímam. Pre človeka, ktorý však nemá s fenoménom Osvienčim/holokaust veľa skúseností je to však celkom dobre spracovaný ucelený prehľad a určite postačuje ako základ vedomostí do tejto problematiky. Trochu ma však znepokojujú niektoré polopravdy či nepreukázané informácie, ktoré sú v dokumente prezentované ako fakty. Tak sa napríklad hneď v prevej vete "dozvieme" že v Osvienčime zomreli 4 milióny ľudí. Áno, môže to byť chyba prekladu, ale ak nie nemalo by sa takéto niečo stávať. Na konci série sa zase pre zmenu už udáva doteraz platné číslo 1,1 milióna obetí. Ďalej ma zaujali samozrejme výpovede preživších väzňov tábor ale hlavne člena SS pôsobiaceho v osvienčimskej účtarni. 95 %! ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je nejkomplexnější a nejpřehlednější dokument co, kdy , proč? ohledně Osvětimy od začátku do konce. Dokumentu velmi svěže kombinuje hrané scény, výpovědi přeživších obětí i jejich trýznitelů, původními filmovými záběry a perfektní počítačové animace, které dokreslují jak to zhruba asi vypadalo. Tohle by měli promítat na základních školách už od čtvrté třídy každy rok. ()

Reklama

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Naše paní učitelka na základní škole kladla nebývalý důraz na holokaust a chtěla abychom o této smutné události, kdy byla zapomenuta veškerá lidskost, věděli co nejvíce. Ještě aby ne. Týkalo se to nás, našich zemí, naších dědečků a pradědečků, naši půdy, naši svobody a našich životů, které nám hitlerovská propaganda bez milosti sebrala. Svět se musí po takovéto události oklepat a poučit, protože takových míst s tak ponurou historií jako má Osvětim svět opravdu nepotřebuje více. Sám jsem ji navštívil a vím o tom mrazivém pocitu, který se s vámi táhne prakticky kamkoliv půjdete. Zajímavé výpovědi skutečných zajatců, drsné zacházení, trochu z historie, nebo hlavní aktéři této genocidy vám BBC přiblíží velice dobře. Nebudu ale lhát, podruhé si to zřejmě nepustím. ()

Lisabellla 

všechny recenze uživatele

Tohle je rozhodně jeden z nejlépe natočených dokumentů o koncentračních táborech. Líbí se mi pohledy z obou stran - vlastně ze všech stran. Nic moc mne sice nepřekvapilo a kdo se zajímá alespoň trochu, novinek tam přespříliš nenajde, je to ovšem nenásilnou formou podané nacistické násilí. Je pravdou, že i zde se setkáme s hromadou dokreslených "skutečností", že najdeme pár klasických omylů a že dnes už víme, že ne všechny výpovědi jsou pravdivé, ale celkový obraz zůstává zachován a to i přes fakt, že se ne vše schoduje s realitou. (Malá zajímavůstka pod čarou spíše pro mne - hodnocení č. 1111 - komentář č. 200 ... krásně mi to vyšlo) ()

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Dokument mi ukázal, že na tohle téma ještě nebylo zdaleka řečeno všechno a díky němu jsem si i uvědomil, že vlastně ani nikdy nebude. Pozitivem je, že se zde nesetkáte jen s bývalými vězni a jinými oběťmi, ale i s lidmi z řad SS, kteří se v jakékoliv míře podíleli na jejich konečném řešení. Přestože jde jen o tzv. malé ryby, tak co si vzpomínám jsem se s jejich autentickými výpověďmi v televizi setkal poprvé. Dokument je navíc velmi dobře vyváženou směsicí hraných scén, počítačové animace a prim hrají samozřejmě dobové záběry. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (7)

  • Jedním z použitých hudebních motivů, který se objevuje na konci každého dílu, je slavná sarabanda Georga Friedricha Händela ze svity označované katalogovým kódem HWV 437. Mimo dalších zazní také v závěrečné části posledního dílu úvodní melodie Mozarta „Requiem“ se slovy „requiem aeternam“, která v překladu do češtiny znamenají „odpočinutí věčné“. (Belsazar)

Reklama

Reklama