Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Láska tak čistá a nevinná, jako ji milujeme ze Srdcerváčů, rozkvétá v horkém létě roku 1982 i mezi dvěma mladými Italy. Situaci jim však komplikuje silně homofobní prostředí sicilského městečka. Sedmnáctiletý Gianni prošel nedobrovolným coming outem a potýká se s neustálými útoky, zatímco Nino žije svůj život v milující rodině v sladké nevědomosti o své sexualitě. Náhoda spojí jejich cesty a z kluků se stanou nerozluční přátelé. Brzy ovšem jejich vztah přeroste v čirou lásku a to jediné, po čem touží, je prožít svůj milostný příběh beze strachu. Sicilská společnost výbušná jako ohňostroj, se kterým obchoduje Ninův otec, jinakost neodpouští. Zvítězí nevinnost a cit nad konzervativností a tvrdostí, nebo vzplane a zůstane po ní jenom nahořklý, duhový dým? Film podle skutečných událostí, který rozmrazí srdce a přesvědčí, že pravá láska existuje. (Queer Kino)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (33)

outsider 

všechny recenze uživatele

Ve svém režijním debutu vypráví Italský herec Giuseppe Fiorello o dvou sedmnáctiletých klucích, jejichž přátelství přerostlo v lásku, bohužel ale ve špatné době a na špatném místě. Děj se totiž odehrává na Sicílii v 80. letech, kdy je společnost (obzvlášť na italském venkově) silně homofobní.Tempo příběhu je pomalé a ve chvílích, kdy jsou na scéně jen kluci tak i s minimem slov. S tím kontrastují scény s Ninovou rodinou nebo komunitou sousedů a vrstevníků v městečku, kde bydlí Gianni. Ninova rodina je taková klasická italská, vícegenrační, rozvětvená rodina, kde se společně jí, hodně se mluví a všichni se vzájemně podporují a starají jeden o druhého. Gianni žije s matkou a jejím druhem, kterému vadí Gianniho orientace a často se proto hádá jak s ním tak s jeho matkou. Matka Giannihoho miluje, ale nedokáže se úplně smířit s tím, že podle ní ničí život sobě i svým nejbližším. Takže se střídají poklidné, téměř poetické záběry, které ukazují zrození první lásky se záběry plnými konfliktů a horkokrevných, výbušných Italů. Doplňují to dlouhé záběry na vyprahlou sicilskou krajinu, které dokreslují tíživou atmosféru.Asi nejvíc mě zasáhl motiv rodiny, která je milující jen ve chvílích, kdy odpovídáte nějaké zažité normě. Když matka říká Ninovi: „Ne Nino, divné věci by se dít neměly, musíme si dávat pozor,“ šel mi z toho mráz po zádech.Po technické stránce mě zaujala hlavně nápaditá kamera a úchvatné herecké výkony (Gianniho matka byla skvělá!). A k tomu to spravné jiskření mezi představiteli hlavních rolí...Jsem hrozně ráda, že jsem na tenhle nenápadný snímek do kina šla, protože se mi vážně moc líbil a přestože jsem ho viděla už v dubnu, rezonuje ve mně doteď.  PS: Zaznamenala jsem, že film je často přirovnáván k filmu Dej mi své jméno. Přiznám se, že když jsem poprvé viděla trailer, měla jsem z něj podobný pocit a byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsme ho chtěla vidět. A jo, i v Ohňostrojích byly chvíle, které působily jako bezstarostný příběh o první lásce. Jen jich bylo zatraceně málo, ale vlastně mi nakonec ani tak nechyběly... ()

horovska 

všechny recenze uživatele

Snímek je inspirovaný skutečnou událostí. Obraz puritánské konzervativní sicilské společnosti, která není schopna tolerovat sexuální odlišnost a tvrdě ji trestá, byť by se jednalo o vlastní milované dítě. Film záměrně své hrdiny a jejich čistý vztah idealizuje. Ukazuje ideální sicilskou rodinu, šťastnou sounáležitost, lásku a podporu a v kontrastu přichází právě její krutost a nesmiřitelnost. ()

Reklama

Idego 

všechny recenze uživatele

Ohňostroje těží ze silného příběhu, který je tak nějak univerzálně smutný a dojemný, ale jeho zpracování mi přišlo tuctové. Kluci jsou teplí a okolí se to nelíbí. Kolikrát jsme to už viděli... Nechci zlehčovat vážnost tématu, ale že něčí okolí v různých variacích a intenzitách reaguje negativně na neheterosexuální orientaci, mi nepřijde jako něco, co by mělo v roce 2023 potenciál utáhnout celej film. Pro režiséra bylo důležité oprášit zapomenutý příběh podle skutečné události, patrně je to i důležitý film pro Itálii, kde stejně jako u nás mají ještě k rovnoprávnosti a respektu daleko, ale z uměleckého hlediska to není film hodný zvláštního zřetele. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Poznala jsem pár míst, kde jsem nedávno chodila, o to silnější to bylo. Doba jaká byla, život na Sicilií tvrdý a pokud tam vzniklo cosi, co se neodpouští, nebylo to k žití. Viděla jsem skvělé herce, které ani neznám, skvělou kameru a konec, který mi během vteřiny vyrazil dech. Tohle budu mít v hlavě dlouho. ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Těžko se k tomuto italskému snímku hledají adekvátní slova. Celý film mi vyrazil dech, něco tak silného jsem dlouho neviděl. Mohl by to být obyčejný coming-of-age snímek z Itálie, jenže tohle není další Dej mi své jméno z Toskánska. Tohle je snímek vycházející z reálných událostí počátku 80. let na Sicílii. Vlna veder, vyprahlá příroda a horkokrevné emoce místních machistických buranů, kteří nesnesou, pokud se nějaký kluk nechová jako oni. Oba kluci postupně objevují lásku jeden k druhému, kterou ale musí přede všemi tajit, což na Sicílii, kde se prakticky všichni znají, dost dobře nejde. A ani vaše rodina není zárukou ochrany, spíš naopak. Giuseppe Fiorello, v Itálii poměrně známý herec, natočil svůj režijní debut natolik sebejistým způsobem, až se ani nechce věřit, že režíroval vůbec poprvé. Ohňostroje vynikají fantastickou kamerou, absolutně přirozenou chemií obou kluků i skvělým dobovým soundtrackem. Jako celek jsou Ohňostroje mistrovským dílem, které by mělo vidět více lidí. Pro mě osobně jedno z filmových překvapení letošního roku. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (3)

  • Film je inšpirovaný udalosťou z 80. rokov, zločinom z Giarre v provincii Catania z 31. októbra 1980. Dátum aj vek hlavných postáv bol mierne upravený. (Arsenal83)
  • Dňa 20. apríla 2023 sa objavila správa, že producenti prevzali mená protagonistov, naratívne prvky, adaptácie skutočných situácií a vymyslené rekonštrukcie z knihy "Stranizza" (2013) od Valaria la Martire, avšak pôvodné dielo nespomenuli ani v titulkoch, takže film čaká zo strany autora žaloba. (Arsenal83)

Související novinky

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

30.10.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu začíná Queer filmový festival Mezipatra, který v Praze potrvá až do 9. listopadu. Poté se přesouvá do Brna, kde 17. listopadu končí. 24. ročník se ponese v tématu Na rozcestí… (více)

Reklama

Reklama