Reklama

Reklama

Komediální drama s Petem Davidsonem, Sethem Rogenem a Paulem Danem v hlavních rolích popisuje neuvěřitelný příběh boje Davida s Goliášem, kdy se parta amatérských investorů na internetu rozhodla ukázat, jak je burza na Wall Street křehká, a organizovaně začala navyšovat hodnotu společnosti GameStop (ano, obchod s videohrami), až se z ní stala nejúspěšnější společnost na světě. V důsledku toho utrpěly významné hedgeové fondy a nezávislí short selleři zničující finanční ztrátu. (Falcon)

(více)

Videa (5)

Trailer 5

Recenze (124)

Blackhand47 

všechny recenze uživatele

Hvězdně obsazený biografický film, který se zaměřuje na jednu z nejbizarnějších událostí, které zasáhly svět peněz před pár lety v době covidové. Parta lidí se domluvila, že skoupí akcie GameStopu, čímž navýšili jejich cenu a ukázali zdvižený prostředníček velkým hráčům z Wall Street. Člověk, který se v tomto světě ani trochu neorientuje se bude určitě ztrácet, ale většinu jinak zvládli na jedničku. Když už jsem zmiňoval Covid, je až neuvěřitelné, jak nám připadá, že to bylo vlastně dávno, i když nebylo... a celou situaci s rouškami, očkováním atd. zvládli tvůrci taktéž zobrazit naprosto organicky, že nebylo třeba ani nic vysvětlovat, jelikož jsme si tím všichni prošli. Film měl pochopitelně občas hlušší místa, ale tím trpí většina těchto biografických filmů, jelikož některé věci nutné ukázat je, čímž se to trošku táhne. Poselství "chudí vs. bohatí" bylo víceméně jasné, i když je zrovna celý tenhle svět financí malinko jiný. "Cameo" Erika Meldika z ViralBrothers příjemně překvapilo, zahraniční influencery jsem pak víceméně nepoznal... ale aspoň tam máme českou stopu. Hodnocení: 75 % ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Nebudu lhát, sorkinovsky ukecané filmy nemívám zrovna rád, a když se navíc jedná o finanční téma, kterému vůbec nerozumím, body nahoru jen tak nepůjdou. Tohle antikapitalistické drama přitom většinu finančních procesů, o nichž postavy většinu času mluví, příliš nevysvětluje – a když už, tak ve druhé polovině vyprávění, kdy jsem se smířil s tím, že to prostě nepochopím. Proto šel ostrovtip spousty dialogů mimo mě a spíše jsem se snažil nasávat celkovou atmosféru – která naštěstí vůbec není špatná. Sympatickému obsazení pochopitelně vládne Paul Dano v úloze moderního revolucionáře, který ze svého sklepa vede masy k poražení boháčů z Wall Streetu. Je sice jasné, kudy se bude příběh vyvíjet, a tak si pozorný divák může odškrtávat povinné položky scénáře, důraz na spodní vrstvy je však rozhodně příjemný. Sledujeme totiž spoustu ne-bohatých, kteří se snaží vymanit z dluhů prostřednictvím hry, kterou nemohou vyhrát, s čímž film pracuje poměrně citlivě a soucitně. Sílu komunity stvrzuje hojné zapojení memů a koláží z internetových fór, jež rozbíjí repetitivnost dialogů. Film nakonec není tak revoluční, jak by se mu zřejmě líbilo, ale na zvládnutou podívanou z ranku upovídaných, sociálně angažovaných dramat to stačí. ()

Reklama

kiddo 

všechny recenze uživatele

Predikuju do dvou týdnů živoření na netflixu. Pozoruhodné jedině tím, jak to v rámci zachování klasické struktury a iluze, že to někdo někomu ale fakt jako drsně natřel, ignoruje naprostou iluzornost toho všeho, plus hladkostí, s jakou Rogen přešel od hraní duševně mrtvých antisystémových lůzrů k duševně mrtvým lůzrům těžkotonážně zainvestovaným na zachování systému, což vlastně pozoruhodný není ani trochu, to přece krásně odráží reálnou životní trajektorii průměrnýho manažera, fajn, jako bych nic neřekla. Sequel. ()

fuxoft 

všechny recenze uživatele

Bizarní skutečný minipříběh byl Hollywoodem přetaven do čehosi s "vyšším posláním", nad čímž by většina aktérů toho minipříběhu asi kroutila nevěřícně hlavou. Kromě toho má tento film specificky antičeský problém v tom, že je strašlivě ukecaný a točí se převážně kolem lidí, organizací a činností, ve kterých se většina Čechů vůbec neorientuje a nikdy o nich neslyšela (přičemž film skoro nic z toho nevysvětluje). Je to ale velmi slušně řemeslně natočeno. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Tyhle upovídané filmy nesednou každému, přiznám se, že často mezi takovou skupinu patřím. A když se navíc jedná o finanční téma, palec nahoru ode mě tvůrci zrovna nezískají. Musím ale říct, že zhruba od poloviny jsem si na nastolenou laťku zvykl, poměrně jsem se orientoval a tuhle látku pojednávající o případu GameStop místy i docela užil. Kauza toho času sloužila jako forma boje proti systému mocných byznysmenů rozhodujících o životech prostých lidí. Právě hrstka (a pak pořádná hromada) malých investorů se během pandemie covidu rozhodla začít nakupovat akcie GameStopu a vytlačit tak jejich hodnotu do takových výšin, že hyeny z Wall Streetu neměly klidné spaní. Craig Gillespie, který stojí za velmi dobrou černočernou Já, Tonyou a ještě lepší sérií Pam a Tommy, posbíral hodně sympatické obsazení a celé to pojal jako svižnou a moderní filmařinu. Na kauzu pohlíží skrze různé perspektivy, takže kromě moderního revolucionáře Paula Dana vnímáme i vlky z Wall Street či zadlužené studentky nebo zdravotní sestřičku. Otírá se ale i o jakési davové šílenství, které ve společnosti (v dobrém, ale hlavně v tom zlém) vnímáme v posledních letech nepříjemně často. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (7)

  • Když se objevují autentické záběry reakcí některých youtuberů, tak se na moment objeví í český youtuber Erik Meldík z ViralBrothers. (Posheidon)
  • Události popsané ve filmu se ve skutečnosti odehrály v delším časovém horizontu. Keith Gill (Paul Dano) poprvé pronesl slavnou větu: „I like the stock“ na Redditu v lednu nebo únoru 2020. Akcie GameStopu začal nakupovat už v roce 2019, tehdy za pouhých 5 USD za akcii. Teprve s příchodem pandemie covid-19, kdy cena spadla na 3 USD a Keith přišel o práci, začal aktivně studovat akciový trh a své poznatky sdílel na sociálních sítích. A důvod? Keith věřil, že mladí Američané, zavření doma většinu dne, začnou hrát z nudy videohry. Tahle myšlenka začala potupně získávat na oblibě a finančníci z Wall Street ji naopak naprosto zavrhovali, načež byli po zatlačení do kouta přinuceni hrát špinavou hru. (HellFire)
  • Skutečný Ken Griffin (ve filmu ztvárněný Nickem Offermanem) se tvrdě ohradil proti způsobu, jakým jej tvůrci ve filmu ztvárnili a rozhodl se zažalovat studio Sony Pictures. Oslovil proto přinejmenším dvě advokátní kanceláře a rozeslal několik výhružných dopisů. Griffin argumentoval tím, že „film překračuje pomyslnou hranici mezi vědomě nepravdivým a pomlouvačným vykreslením mé osoby a společnosti Citadel Securities“. (HellFire)

Související novinky

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (více)

Reklama

Reklama