Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Platinová blondýnka, je příběhem novináře Stewa Smitha, který podlehne kouzlu blondýnky z vyšších kruhů Anne Schuylerové, ale život ve zlaté kleci přepychového sídla ho pranic netěší, a tak nepřestává pošilhávat po novinářské profesi i svých kamarádech, zvláště po kolegyni Gallagherové... Klasik světové kinematografie Frank Capra (1897-1991) proslul především svými komediemi z třicátých let, v nichž uvedl do popředí prostého človíčka, kterého konfrontoval s penězi, slávou a lidskou přezíravostí a vždy ho nechal zvítězit. Poněkud neprávem je dnes opomíjena jeho raná zvuková tvorba, která vykazuje rysy jeho pozdějších filmů, i když ještě ne v tak propracované podobě. Snímek nabízí řadu motivů, rozvedených později v Caprových slavnějších dílech (Stalo se jedné noci, Úžasná událost), a také svým vyústěním úzce souzní s dobou, ve které vznikl (vrchol velké hospodářské krize). Platinová blondýnka patřila k prvním velkým diváckým úspěchům tehdy živořícího studia Columbia a dodnes je svěží komedií, která vedle vtipných dialogů (na scénáři se podílel pozdější pravidelný Caprův spolupracovník Robert Riskin) nabízí i dobré herecké výkony. Vedle známějších Jean Harlowové a Loretty Youngové vyniká zejména Robert Williams, herec, který přišel na začátku třicátých let do Hollywoodu z vaudevillových jevišť a stačil během krátké kariéry natočit jen čtyři celovečerní filmy. Postava novináře v Platinové blondýnce byla bohužel jeho poslední rolí. Čtyři dny po premiéře filmu zemřel v pouhých 34 letech na zánět pobřišnice, způsobený prasklým slepým střevem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

marťan 

všechny recenze uživatele

V tomto filmu byl zdůrazňován herecký přínos Jean Harlow, ale i druhá ženská představitelka za nikým nezaostávala - Loretta Young už v roce 1931 dokázala, že bude dobrou herečkou. Platinová blondýnka je opravdu taková, jak má nadepsáno v popisu filmu - romantická komedie ... dobrou zábavu milovníkům tohoto žánru a vůbec starých a starších filmů :o) ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Komedie, jež nás sice nerozesměje, ale úsměv nám na tvářích vyloudí bezesporu. Co je tu však hlavní, je skvělé tempo celého filmu. Asi se má jednat o konečné odsouzení a vysmání se snobské společnosti, která již mimochodem díky hospodářské krizi klesla řádně hluboko. Porovnání gentlemanů z nejvyšších kruhů s floutky i usedlejšími novinářskými typy působí až groteskně. Prostě, milí zchudlí Američané, přestaňte se ohlížet (nebo spíše vzhlížet) k těm druhým a zapracujte trochu sami na sobě! V dnešní době působí neodolatelně pohled na hlavní ženské (dívčí) hrdinky vypouštějící za řeči cigaretový kouř ústy i nosem a vůbec kladný vztah všech ke kuřivu. Tohoto paradoxu by se Frank Capra asi nenadál! ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Klasicka spolocenska konzervacka ala Frank Capra /Mr. Deeds goes to Town, Mr. Deeds goes to washington, Zivot je Krasny 1946/. A dobry namet na film - bohata dcerka si vezme chudobneho novinara, okolo toho sa toci cela zapletka. Mne sa nejak nezdalo zeby toto bola priprava na Deedsa, teda ani jednu scenu si neviem stototznit - ,podla mna su tie dva filmy dost odlisne a prakticky spolu ani nesuvisia. Kazdopadne herecky su perfektne, konkretne ide o stare herecky z 30. a 40. rokov. Loretta Mlada /Born to be Bad 1934, verejny Zenich 1937/ to slusne tahala, znamejsich mien tu vsak bolo viac - toto bol posledny film mladeho Roberta Williamsa, ktory umrel vo veku len 34 rokov. Jean Harlow /Svetla Velkomesta, Devce se spatnou povesti/ umrela tiez prilis mlada - len 26 mala. To je sakra malo. Videl som aj Dona Dilawaya - hral v tej Minnelliho planobe Modni Navrharka. Kvalitna starinka, omnoho lepsia nez mnohe moderne dementalne picoidy ako Tchor, Avengers alebo aj Kapitan Banglades ci Burkina Faso /ci jaxa ten stat volal/ taha za vyrazne kratsi koniec : 86 % ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Klasická konverzační komedie ze zlaté éry Hollywoodu. Vypráví příběh chudého, na život lehkomyslně nahlížejícího reportéra, jenž se poblázní do mladé atraktivní dívky z vyšší společnosti a přižení se tedy do bohaté, ale zároveň snobské rodiny. Jak to s ním nakonec dopadne je nasnadě - znalci ví - jedná se přece o film F. Capry! Hl. postava, novinářský floutek, se sice může pochlubit dlouhou řadou svižných a trefných vtípků, jež mu ve vysoké míře dávkují šikovní scénáristi, ale v podání R. Williamse se o kdovíjakého sympaťáka zrovna dvakrát nejedná. Vůbec, nad jeho vystupováním, speciálně v souvislosti s překrásnou kolegyni Gallagherovou, kterou po celý film častuje titulem "kamaráde" a podle toho se k ní i chová, můžu jen kroutit hlavou a přemýšlet, zda kromě v ději zmiňované barvosleposti netrpí i něčím mnohem závažnějším. Být na jeho místě a mít tak možnost zblízka pohlédnout do hlubokých očí Loretty Young, nedokázal by mě od nich odloudit ani okouzlující úsměv "platinové blondýnky" J. Harlow :-). Já vím, jde pouze o lehkou zábavnou podívanou, která si s uvěřitelností děje a motivacemi hl. postav příliš starosti nedělá - jen je pro mně potom trochu těžké se ztotožnit s chlápkem, jenž sice po bohatství od počátku nebaží, ale přesto se chová jako naprostý pitomec. Komedií je ovšem "Platinová blondýnka" ukázkovou, a nelze ji než doporučit všem těm nevzdělancům, kteří se domnívají, že 70 let starý film nemůže mít větší šmrnc než valná většina současné zábavné produkce. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

I na screwball komedii je námět trochu trhlý - bohatá dceruška si vezme chudého novináře? Proč? Jen tak z marnivosti? To trochu nezapadá. Ale co, má to být zábava. Ale v tom je taky problém - Roberta Williamse (tváří mi připomíná Jeremyho Rennera) jsem dodnes neznal, není to špička jako Powell, Grant nebo Cooper, ale má skvělou vyřídilku a hereckým projevem se jim velice blíží; ale S Jean Harlow jim to neklape - že v manželství, to se dá pochopit, ale po zábavné stránce ta dvojice nemá chemii (popravdě řečeno mi tu Jean připadá nějaká neslaná nemastná). Oproti tomu Loretta Young je fakt krásná (ty oči!) a s Williamsem si sednou, ale nedostává moc prostoru. Prostě to není čistokrevná komedie, jako by se Capra místy pokoušel o něco vážnějšího, a to nedělá filmu dobře. Navíc prakticky chybí hudba. Abych jen nekritizoval - pár slušných gagů tam určitě bylo. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | hudba - | humor 4 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 6 ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

  • Robert Williams zemřel pouhé tři dny po uvedení filmu na zánět slepého střeva. (formelin)

Reklama

Reklama