Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh muže, který se musel stát zvířetem, aby mohl být válečníkem. Období tzv. Nového Hollywoodu v sedmdesátých letech vneslo do zámořské filmové tvorby řadu nových impulsů. Jedním z nich bylo i revizionistické nazírání na zavedené žánry, včetně těch nejposvátnějších, jakým byl např. americký western. Režisér Elliot Silverstein (nar. 1927), který se po dlouhých letech v televizi prosadil tradičně pojatou westernovou parodií Dívka ze Západu (1965), přispěl k tomuto žánru také nezvyklým snímkem Muž zvaný Kůň (1970). Jeho hrdinou je anglický aristokrat John Morgan (Richard Harris), který je ve dvacátých letech 19. století zajat při lovecké výpravě kmenem Siouxů. Je odvlečen do jejich ležení a stává se „koněm“, který musí tahat břemena pro starou indiánku Buvolí hlavu (Judith Andersonová). Když však v táboře potká spřízněného zajatce Batise (Jean Gascon), dozvídá se víc o domorodém životě a zvycích, naučí se jejich jazyk a nakonec se stane válečníkem a náčelníkem kmene. V Muži zvaném Kůň se mluví převážně lakotsky (v tom film o dvacet let předběhl Costnerův Tanec s vlky), ne vše je ovšem podtitulkováno, neboť příběh je důsledně a srozumitelně vyprávěn obrazem. Richard Harris podává ve fyzicky náročné titulní úloze přesvědčivý výkon, a to nejen v „tanci slunce“, který je kontroverzní ukázkou dobových indiánských obřadů. V roli staré Buvolí hlavy se překvapivě objevuje významná divadelní herečka australského původu Judith Andersonová, jež byla do té doby známá filmovým divákům především jako zlověstná hospodyně Danversová v Hitchcockově adaptaci Mrtvé a živé (1940). Postavu mladé indiánky Běžící laně ztělesnila bývalá Miss Řecko a Miss Universe Corinne Tsopeiová, která se ve filmu jinak prakticky neuplatnila a v osmdesátých letech se stala čtvrtou (a poslední) manželkou známého producenta Freddieho Fieldse. (Česká televize)

(více)

Recenze (32)

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Na postarsi filmy v posledni dobe nemam moc cas a popravde ani naladu, o to vetsim prekvapenim pro me byl tenhle netradicni film s minimem dialogu napric celou stopazi. Nemuzu rict, ze by herecke vykony byly buhvico, ale tenhle film jako celek hezky zafungoval a uz delsi dobu se mi nestalo, ze bych dvouhodinovy film prosedel bez jakychkoliv rusivych elementu (mobil, usinani, pauza na jidlo whatever). Ze film funguje, anebo ma alespon nejaky mesmerizujici prvky, doklada fakt, ze u filmu vydrzela i moje pritelkyne - moderni zena, ktera se o westerny nebo starsi filmy nezajima vubec. K filmu samotnemu - Richard Harris nepredvedl buhvico, jeho prerod z 'kone' ve valecnika, ktery si vezme za zenu Vinnetouovu sestru, pusobil docela uspechane - ale na druhou stranu mozna to bylo to prave orechove, film nenudil zadnyma nudnyma stopazema, kde by se nejak extrovne prohlubovaly charaktery postav nebo jejich vztahy. Zaver samozrejme smutny / depresivni a jsem teda zvedavej, s cim prijdou dve pokracovani, ktera si okamzite pridavam na watchlist. PS: Komentare / recenze skutecne polarizuji divaky, hezky to shrnul cheyene - vhodna prezdivka! PPS: Corinna Tsopei byla mega kost. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Zhýčkaný anglický lord je zajat Siouxy a snaží se mezi nimi přežít. Jak píší ostatní, je to tak trošku předchůdce Tance s vlky, ale zároveň dost jiný film. Tanec s vlky je určitě filmařsky lepší, hezčí, výpravnější. Tady jsem se zpočátku nudil a nechápal, ale nakonec mě to dostalo taky. Muž zvaný Kůň je totiž tak nějak reálnější. Indiáni působí dost cize, stejně jako všechny jejich rituály, tance, zpěvy. Krvavý zasvěcovací obřad je brutální, zvláštní je i namlouvací rituál. Prostě celkově syrovější, reálnější film než většina dalších indiánek, skoro to působí jako antropologický dokument, kde půlka dialogů není přeložena a divák tak nerozumí stejně jako hlavní hrdina.  Potěšila mě finální bitva s pro indiány neobvyklou taktikou, zamrzelo jak to celé dopadlo. Pěkný, originální western na 4*. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Richard Harris byl skvělá volba, protože lepšího a hlavně bělejšího herce, který by s indiány kontrastoval víc, si asi představit nedovedu. A ačkoliv do Malého velkého muže nebo do Tance s vlky má Muž zvaný kůň ve všech ohledech daleko, je to podařený film s několika opravdu sugestivními scénami, které se tedy rozhodně vryjí do paměti. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Wakantanka!..." Harrisa som mal vždy rád a aj ten jeho chrapľavý hlas. Tu ho český dabing zmazal, ale nevadí. Už dlhšie som tento film chcel vidieť a ČT2 mi splnilo želanie. Po odvysielaní tu mnoho hodnotení nepribudlo, čo ma trochu mrzí. Tento žáner asi nie je zaujímavý pre masy, ibaže by tu hral DiCaprio...Film sa takmer celý odohráva v indiánskom prostredí. Hneď v úvode je R. harris ako biely muž zajatý a ostáva ako väzeň a sluha medzi indiánmi. Postupne si budeje rešpekt, bude aj indiánska svatba s peknou indiánkou, ale happy end nečakajte. Western asi nie je správne označenie pre tento film, ale kvalitu má a stojí za pozretie. 80%. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Muž zvaný Kůň patrně neosloví každého, čemuž nasvědčuje i rozdílnost názorů ve zdejších komentářích, ovšem já se nebojím hodnotit plným počtem hvězdiček, neboť se jedná o westernové drama, které se odehrává v indiánském prostředí, což není zrovna běžné v rámci žánru. Potěšila jazyková bariéra, kdy se divák musí velmi často domýšlet, co asi indiáni říkají a co se bude dále odehrávat. K vesměs kladnému dojmu napomáhá také herecký výkon Richarda Harrise, jenž působil velmi přesvědčivě. Ne právě šťastný konec pak umocnil výsledné hodnocení. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (9)

  • Ide o prvý americký western, ktorý sa pokúsil zobraziť indiánov z kmeňa Siouxov ako protagonistov a taktiež sa snažil zobraziť ich kultúru.. (westerns)
  • Pri natáčaní indiánskeho rituálu s názvom "Vow to the Sun" mal Richard Harris na sebe protetickú hruď, ktorú vytvoril vizážista John Chambers. (westerns)
  • Postavu mladé indiánky Běžící laně ztělesnila bývalá Miss Řecko a Miss Universe Corinna Tsopeiová. (Asijon)

Reklama

Reklama