Stříbrná mlha

Nizozemsko / Velká Británie, 2023, 102 min (Alternativní 98 min)

Patnáct let po traumatické události se Franky stále snaží pomstít a nedokáže navázat smysluplný vztah, dokud se nezamiluje do Florence. (Cinemax)

Arsenal83

Pozitívom je, že Vicky Knight sa nebojí ísť doslova s kožou na trh a svoju poškodenú tvár, telo, pokožku vystavuje bez hanby, proste som taká, berte ma takú. A aj to je pozitívne, že v skutočnom živote robí sestričku. No film je vulgárny, ale tak anglicky vulgárny, tam nikto už nedokáže povedať vetu bez zázračného "fuck", najčastejšie "fuck sake", ale niekedy aj bez toho saké. Čo už nie je na filme prekvapujúce je to, že šťastie traumatizovej osoby sa sústredí do lesbického vzťahu, hoci aj chlapi ju prášili, ale tí sú všetci toxic aj bez toho, aby ich tak označila Britney Spears. Takže riešením je teda strieborná hmla, čiže niečo ako klitorisálny výpustok v ovulácii. ()

Aljak

Nechcelo sa mi veriť, že by to bolo také priemerné (doterajšie hodnotenie len 46%), keďže podľa popisu to vyzeralo na nádejnú sociálnu drámu, ktoré väčšinou Holanďania zvládajú dosť dobre. To bohužiaľ nebol tento prípad a je to jeden z tých filmov, na ktorý si po pár dňoch už ani nespomeniete. Nebolo to výslovne nudné, ale skôr také nenápadné a bez poriadneho epického alebo dramatického spádu. Nuž, za mňa je to bohužiaľ len na 1* (za námet) ()

sochoking

Sociálna dráma s rôznorodými charaktermi hlavných postáv, ktoré si nesú každá svoj osobitý životný príbeh plný utrpenia. Hoci sa mi tento typ drám výnimočne páči, tuna som mal však problém sympatizovať s ktoroukoľvek postavou vrátane hlavnej hrdinky Franky! Jediný, kto mi neliezol na nervy bol asi autista Jack. Film exceluje podľa mňa tiež  výborným hudobným podfafarbením, ktorý mu dokáže dodať ten pravý emočný náboj. P.S. Dosť ma ale nasralo, že scéna z autobusu zostala 'nevyriešená'. ()

• Film je čiastočne inšpirovaný osobnou skúsenosťou hlavnej herečky Vicky Knight, ktorej v ôsmich rokoch zhorela pri požiari tretina tela. (Arsenal83)
  • Vicky Knight je zdravotná sestra aj v reálnom živote. Pracuje v tej istej nemocnici, kde ju liečili, keď prežila požiar ako dieťa. (Arsenal83)
  • Film bol natočený v roku 2021 v Dagenhame a Southende v Spojenom kráľovstve. (Arsenal83)