Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa . Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří ( dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze).

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského (hraje R. Hauer) ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhla přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Nafilmovaný samotný útěk vězněných pro záchranu života je expresivním zážitkem podbarveným vážnou hudbou.

Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla lidského popela.

Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí , převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Ruska a dalších zemí. Čest jejich památce. (Ygnor)

(více)

Recenze (73)

mira007 

všechny recenze uživatele

Film na excelentní téma, poprvé u tohoto filmu člověk vidí tu systematičnost holocaustu - přijede vlak, lidi vystoupí, zavazadla jsou odklizena četami pracovních židů, příchozí jsou svlečeni do naha - do této chvíle jsou naprosto obelhávání nacisty, kteří jim tvrdí, že je vše v pořádku a že tu budou pracovat, vše kolem vypadá jako upravené nádraží - ale pak jsou nahnáni nazí do plynu a konec. Během dvou hodin zlikvidován kompletně vlak lidí včetně žen a dětí a za chvíli přijíždí další vlak... Krom několika jedinců vybraných na práci, kompletní likvidace. Tento film vypráví o vzpouře židů určených na práci , kteří u tohoto procesu nějaký čas byli a za pomocí ruských válečných zajatců se povedlo několika desítkám přemoci část stráží a uprchnout. Silné téma, které jen sráží malý rozpočet, občas herecké provedení - když někoho zabijí, tak se u toho kroutí teatrálně jak za časů Shakespeara, a jak všichni ti poláci, němci, holanďanné, rusové umějí perfektně anglicky. Ač primitivně ukázáno, je to přesvědčivější než Schindlerův seznam. Trochu se podivuju, že ten film je tak neznámý. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Drsný a nekompromisní obraz židovského vyhlazovacího tábora, který bohatě rekonstruuje esesáckou surovost v té nejsyrovější podobě. Lze tedy říci jen velmi obecně, že tento film v zobrazení historické události a tragických momentů má svou realitu. V tomto směru jde o dobré dílo televizní práce. Co napsat na závěr? Není zde zcela jasné, jak je možné, že se židé různých národností, včetně ruských židovských vojáků, opravdu tak rychle a dobře dorozumívali? Že by si nepomáhali znakovou řečí rukama a nohama? Určitě by to dodávalo filmu větší věrohodnost či autentičnost. Pak se nabízí jediné možné vysvětlení, že všichni mluvili židovským jazykem? Že existoval tábor Sobibor s hromadným útěkem mnoha zubožených vězňů bylo pro mě překvapením. Nejspíš se shodneme, že rozhodnutí prchnout z koncetráku je hodné obdivu. Zpátky k filmu, který je svým obsahem hodně smutný, nicméně se jedná o neobvyklé a strhující drama, ale v žádném případě to není film, který bych musel vidět ještě znova. ()

Reklama

snob 

všechny recenze uživatele

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Chvílemi výborná, nicméně celkově nepříliš povedená záležitost. Vzpoura v táboře Sobibor byla rozhodně ojedinělá záležitost, v komplexu vyhlazovacích táborů. Jestli jsou veškerá historická fakta přesná není až tak podstatné, více mi překážela celková (ne)autentičnost snímku. Toto téma prostě osobně vyžaduji v co nejreálnější podobě. Určitě si to zaslouží. Film je jednojazyčný. Esesáci, židovští vězni i ruští soldáti s americkým přízvukem atmosféru hodně narušují. Herecké výkony jsou vskutku mizerné a i po celou dobu stejně dobrá vizáž vězňů neodpovídá prostředí. Jsou tu ovšem scény, které pro mě ty tři hvězdičky pevně drží. Tento snímek mi potvrdil, že nejrealističtější obraz těchto let, nám naskýtá československá válečná kinematografie. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)
  • Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)
  • Představitel hlavní role Rutger Hauer pochází z Nizozemí. Právě v Sobiboru bylo zplynováno značné množství holandských Židů. Ve snímku však překvapivě neztvárňuje holandského Žida, nýbrž Žida ze Sovětského svazu, zajatého příslušníka Rudé armády, Sašu Pečerského. (M.Šalda)

Reklama

Reklama