Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa . Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří ( dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze).

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského (hraje R. Hauer) ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhla přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Nafilmovaný samotný útěk vězněných pro záchranu života je expresivním zážitkem podbarveným vážnou hudbou.

Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla lidského popela.

Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí , převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Ruska a dalších zemí. Čest jejich památce. (Ygnor)

(více)

Recenze (73)

HAL 

všechny recenze uživatele

Brutální zrůdnost holocaustu v dalším brutálně zrůdném zpracování - ale bez ohledu na to kolikrát tohle téma ve filmu vidím, vždy mě dokáže krutě zasáhnout. Nevyčerpatelná studnice zla, smutku a znechucení. Útěk ze Sobiboru není vyjímkou, nejméně první třetina je stejně drtivá jako Schindlerův seznam a další podobné filmy. Ale tak jako si na všudypřítomný pach utrpení museli zvyknout postavy nedobrovolně dobrovolných dělníků v táboře na smrt, tak si na něj musí zvyknout i divák, a soustředí se víc na samotné charaktery... a na jejich ultimativní snahu z toho všeho zmizet, jakýmkoli způsobem a za jakoukoli cenu. Z pod kůži se zařezávajícího dokladu o zvěrstvech nacismu se tak film postupně proměňuje na v podstatě čistokrevně žánrový heist film, jen tady se snaží naplánovat ne vloupání se do trezoru, ale jak se z něj dostat. Tato proměna rozhodně pomáhá "zábavnosti" filmu, ty dvě a půl hodiny utečou jako nic, ale jsem pak trochu v rozpacích z toho jak se proměnily emoce které film vzbuzuje - síla jakou má film na začátku už se později nevrátí. Mimochodem je zajímavé že Rutger Hauer (kterého mám tuze rád) je často uváděný jako hlavní hrdina filmu - tím ale vůbec není, objeví se v jen vedlejší úloze až v jeho druhé polovině. 8/10 ()

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Film bych rozdělil na dvě části, ta první popisující život v táboře, dost stojí na místě a přišlo mi, že život v táboře vykreslili nepřesvědčivě v dosti světlých barvách. Ovšem ta polovina druhá oslavující hrdinský čin vězňů, plánováním útěku a jeho samotným provedením je už napínavá a divácky zajímavá. ()

Reklama

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Film má dechberoucí katarzní závěr. Ale mezi námi - nevěřím, že ve vyhlazovacím táboře přežívaly některé krásné, docela upravené ženy - Židovky, ramenatí a bezvadně vypadající chlapáci jako Rutger Hauer v roli Saši a že vězni měli účesy s přesně zastřiženými kotletami. Od začátku to působilo divně a rušivě. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

14. října 1943 vznikla největší a nejúspěšnější vzpoura vězňů za druhé světové války. Toto je příběh o ní. CITÁT - Dnes máme odvahu, Bůh ví, co se stane zítra. Uděláme to, nikdo nás už nezastaví........ Miluju filmy o tom jací jsou Němci zvířata a hlavně ty kecy o rozpadu jejich říše. Opak je však pravdou. Německo na válce vydělalo jako nikdo jinej A i dnes je silné, vzpurné a vládne Evropě. A teď se zeptám - komu tyhle filmy pomůžou ? CITÁT - Yom Kippur....... Každý ze Sobiboru musí mít šanci na svobodu.......... Nebude lehké naplánovat útěk tolika vězňů, ale už to začalo. Abych napsal pravdu, to nebyl útěk to byl prostý chaos a zemřelo při něm zbytečně moc lidí. Bylo to nepromyšlené. Ten film se mi moc nelíbil. ZAJÍMAVOST : Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy. Mezi stromy stojí socha připomínající všechny ty odvážné lidi ze Sobiboru. Natočeno podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)
  • Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)
  • Představitel hlavní role Rutger Hauer pochází z Nizozemí. Právě v Sobiboru bylo zplynováno značné množství holandských Židů. Ve snímku však překvapivě neztvárňuje holandského Žida, nýbrž Žida ze Sovětského svazu, zajatého příslušníka Rudé armády, Sašu Pečerského. (M.Šalda)

Reklama

Reklama