Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

gwangi

Dcera M. Night Shyamalana, ukazuje svůj talent ve vytváření děsivé atmosféry a budování napětí. Vizualní stránka filmu je působivá, s nádhernou a zlověstnou krajinou, která podtrhuje pocit izolace a beznaděje. Zvukový design je rovněž skvělý, s chladivými zvuky a tichými momenty. Film dost možná nesedne každému. Já jsem spokojen. **** / 8/10 ()

Daiker

Čekal jsem monster horor, ale dostali jsme spíš fantasy pohádku s hororový nádechem. Škoda, chtěl jsem spíš horor s krvelačnými monstry. Dcera se potatila, ale její prvotina je lepší než některé jeho filmy. Celou dobu mě to udrželo v pozornosti a jen jsem zíral co nám to zas vymysleli... Zpracování a stylizace příběhu je dobré, herci jsou dobře vybraní a atmosféra luxusně tajemná... A herečka Olwen z Texaského masakru by si ještě zasloužila natočit nějaký pořádný horor, ta její vizáž k tomu úplně vybízí.... ()

John80

Príbeh o dievčati, ktoré sa stratí v lese a natrafí na 3 ľudí ,ktorý jej pomôžu dostať sa späť do reality kde zistí ,kto boli strážcovia v lese , ducharsky film so smiesnymi strážcami duchmi lesa 1* raz a dosť stačí vidieť ()

helraiser

Naprosto v pohodě mistery hororová pohádka o elfef. Ta mytologie okolo Strážců byla opravdu zajímavá a jistě by se s ní dalo pracovat mnohem lépe a jinak, ale z tohoto hlediska jsem rozhodně spokojenej. Mohlo se sice více přitlačit na hororovou stránku, ale i tak se to povedlo a tudíž jsem jako s celkem docela spokojenej. ()

Sharleen76

Důkaz, že jablko nepadá daleko od stromu. Režisérka a scenáristka Ishana Night Shyamalan se blýskla originálním kouskem, ve stylu svého slavného otce. "Strážci" mají hloubku, výšku a od samého začátku budují tajemství, skrze které v divákovi vzbuzují napětí a nejistotu až do vypointovaného konce. Budete se věru bát, jít i vyvenčit pesana. ()

Hashirama

Snažit se udělat si jméno na levném hororu bych upřímně nepřál žádnému filmaři. A když se vám ještě poštěstí narodit se největšímu hollywoodskému cirkusákovi M. Shit Sulejmanovi, šance, že to dopadne schůdně pro nás “običejný ďyváki”, je malá. Co dále dodat, herci jsou křečovití a trochu mimo, zápletka vedená mechanicky a nedůvěryhodně, a když do toho snaživého, leč nepříliš divácky uspokojujícího béčka přimícháme indické halucinogenní steroidy, sračka je stoprocentně zaručena. 4/10 ()

faraoon odpad!

Toto by měl být trestný čin se sazbou doživotního zákazu jakékoliv filmové tvorby. Naprostý průjem, kde několik dementů bydlí v mobilhausu kdesi na Aljašce,  pobíhá zmateně a bez jakéhokoliv smyslu po lese, chytá vrány k snídani a nechá se po večerech očumovat nahatýma zombickýma buzíkama. Do toho všeho se napasuje pošahaný vědecký skřet žijící tamtéž v protiatomovém krytu přežívající na žížalách a filozofující s duchama. Ve zdrcujícím finále se dozvíme, že amíci jsou vlastně potomci Elfů jejichž zparchantělé trosky hopsají po lesích, umí rušit signál, elektřinu a jsou nesmrtelní z čehož usuzuji, že je tam vysadil gauner Putin jako vyzvědače. No to je nářez. Navíc mám  optický dojem, že totálně asexuální antiherečka Dakota Fanning vypadá sama jako maskovaný watcher. A finále spolehlivě dotlačí tento odpad nehodný jména Shyamalan do odpadního potrubí. Totální úpadek filmové kultury. Letošní superbrak dementností snad horší i nežli podobný shit Kaskadér. ()

Likan7

Štvali vás dementi v Prometheovi? Tak tady si budete chtít provrtat hlavu. Že jsme několik měsíců zavřený v bunkru před *něčím* venku? Nevadí. Že jsme našli materiál, který je přímo o tom *něčím*? Proč bychom to měli studovat? Raději si zatančíme... Celá ta mytologie není špatná. První setkání je dokonce velmi atmosféricky povedený, ale naprosto příšerný logický lapsy ve scénáři tomu podkopává šíleně nohy. Není to Shy za mlada, ale dcera něco od táty zdědila a mohla by dělat lepší filmy, než jaké točí poslední léta on sám. A ubližuje tomu taky dost ten konec, před kterým jsem byl spoko za 3*. ()

ForGump

V rodině Shaymalanových mají v krvi budování napětí a super atmosféry, jen se vždy člověk musí chtě nechtě obávat, kam to celé dospěje. Strážci vyprávějí o zapovězeném lese, kde byli kdysi utlačeni elfové a proměnili se v bestie, které mohou vypadat jako my anebo také jako Gigerův Vetřelec. Co dočinění s nimi potom má Dakota Fanning jakožto pracovnice zverimexu, která z divných důvodů převáží jednoho z papoušku z Galway do dublinské zoo a ještě podivněji se dostane až do onoho lesa, kde potká záhadnou ženu, která jí dovede do "kurníku" s dalšími dvěma lidmi. Co se děje potom už říkat nebudu, ale jak jsem zmínil atmosférický hororový thriller se mladé slečně Shaymalanové podařil, je to děsivé, tradiční hluchá místa, do kterých něco zařve, také okoukala zdatně a až na občasné mírně nepochopitelné jednání postav a trošku hůře vysvětlená mytologie kolem Strážců, tak i scénář je dobrý. Každopádně je vidět, že jistá režijní ruka a celkově rukopis tomu ještě chybí a tak tedy sledujeme několik klišé z hlediska záběrování, vesměs to, co asi slečna režisérka okoukala z jiných filmů. Přesto přes všechno, to není prohra jakou ukazují ratingy na imdb, či rotten tomattoes. Za mě opatrný palec nahoru. 55% ()

šakal007

Když jsem si kupoval lístek na film, trochu mě děsilo hodnocení na ČSFD, ale jsou to poctivé tři hvězdy za víkendový horor. Jakýsi recenzent tady napsal, že jakoby to natočila umělá inteligence a mínil to negativně. Zjevně nechápe, že v brzkém budoucnu bude AI takové filmy točit naprosto rutinně :) ()

alba

Nepovedala som, že je to niečo originálne, ale zas dalo sa na to pozerať a v istých momentoch to bolo aj napínavé. Ja odporúčam - na jedno pozretie prečo nie. ()

koty2201

Neviem ako je na tom knižná predloha, ale vzhľadom na to, že ide o prvotinu od Ishany Shyamalan, tak si s tým poradila celkom uspokojivo. Mnohé veci veľmi dobre odpozorovala od svojho otca, M. Night Shyamalana, ktorý už má na podobné fantasy, mysteriózne alebo hororové látky vycibrený vkus a spôsob réžie. Vo výsledku je to síce priemerný 5/10 film. Na druhej strane, pri sledovaní som si  nehovoril, že som svedkom nejakej nepremyslenej blbosti. The Watchers sú presne takým tým typickým filmom z tejto režisérskej rodiny, ktorý má pomerne bohatý lore, podnetnú mytológiu okolo titulárnych Sliedičov a toho o čo im ide. Celé je to taká príjemná, občas mrazivá záhada, ktorú chcete odkrývať. Hlavná hrdinka Mina (Dakota Fanning) je zamestnaná v obchode s potrebami pre zvieratá. Dostane za úlohu doručiť papagája do miestnej ZOO, neďaleko írskeho lesa. Tesne pred vstupom do tajuplnej divočiny, bohužiaľ, odhaľujeme, že Mina má za sebou 15 rokov dávnu traumu z detstva. Tú rieši bizarným a svojským spôsobom. Nevadí, všetci sme nejakí. Len je trochu labilná a to vyvoláva v divákovi ďalší zlý pocit. Les, kam Mina zavíta, je nezmapovateľný, pretože ktokoľvek doň vojde, sa živý nevrátil. Obývajú ho mytologické bytosti, tzv. Sliediči. Mina natrafí na troch preživších ľudí v bunkri, na ktorých si nedovolia Sliediči zaútočiť. Kým sú za sklom, tieto bytosti ich chcú len pozorovať. Z nejakého dôvodu. Žije tu postaršia žena a bývalá učiteľka dejepisu Madeline (Olwen Fouéré), tanečnica Ciara (Georgina Campbell), sirota Daniel, ktorý má od detstva traumu, z despotického otca (Oliver Finnegan) a Ciarin manžel John (Alistair Brammer) je zdá sa, pár dní nezvestný. Zrejme ho už Sliediči zabili. Každý obyvateľ bunkra má nejaké to svoje tajomstvo a pomaly odhaľujeme o postavách ich osobný príbeh, zároveň ako sa chrániť pred Sliedičmi. Bolo by zbytočné prezrádzať viac. Film pôsobí komornejším dojmom, čo nie je na škodu, len ako horor mimoriadne desivý ani nie je. S výnimkou pár scén, počas ktorých som sa nudil, mi príbeh príde okej. Problémom ostáva práve záver, keď odhalíme najväčšie tajomstvo. Je to trochu už také mdlé, trochu pritiahnuté za vlasy, scenár sa trochu rozpadol. Na druhej strane, debutovému filmu sa to dá odpustiť. Postavy sú tu napísané ako tak dobre, avšak ešte by bolo dobré na nich viac popracovať. Do budúcna. Režisérka len musí nabrať viac skúseností a poradí si s charaktermi lepšie. Jemne vybudované charaktery protagonisti majú, takže vás bezpochyby zaujmú. Herci svoje role zvládli slušne, hlavne Dakota Fanning a Oliver Finnegan. Hrať trošku psychicky nesvojich ľudí, chce už kus talentu. Technicky ide o príjemný film na sledovanie. Občas sa podarí aj nejaký atraktívny záber od hlavného kameramana, nasvietenie scén je primerane atmosférické. CGI efekty a masky sú také slabšie, ale z menšieho rozpočtu asi vyčarovali najviac, čo sa dalo. Medzi kostýmami nájdeme opäť iba bežný civil, čiže neprekvapia ani nepotešia. Síce, Madeline mala trendy plášť ako nejaká čarodejnica :D Akcia sa vo filme v podstate nenachádza, chápem však, že tvorcovia počítali s finančnými limitmi. Zasadenie deja do temného lesa, konkrétne do bunkra v lese je pekným osviežením. Takéto miesta počas turistiky nenájdeš nejak často. Hudba bola prekvapivo dobre dramatická, tvorcom sa slušne vydarilo budovanie nepríjemnej atmosféry.  Takže do kina by som asi na to nešiel, avšak ako takú jednohubku na jesenný večer, by som si to doma pozrel. Len nečakajte od toho žiadny megahit. Stále ide vo výsledku o priemerný mystery zážitok. () (méně) (více)

MovieGuy

Tady se dělo spoustu šmakuláren a musím říct, že to je za tenhle rok horor s nejzajímavějších příběhem. Hned zprvu jsem se dosral z krásné krajiny Irska, kde by mi nevadilo postavit si chajdu a nechat se strašit zmrdama, opravdu soloidní záběračky. Dále se mi líbil příběh a jeho průběh, kdy film nutí diváka čekat na plot, nebo v opačném případě nechá diváky, než po sobě spláchnou svůj úser po třech kilech šunkoveho popcornu. Líbila se mi i hlavní herečka Dakota Fanning a její papoušek, který filmu dal svoje kouzlo. Opět skvělé tempo, zajímavé a krapet děsivé scénky (kebabisti si dnes moc nemusí držet prdele) a velmi povedené finále, kdy jsem nevěděl která bije. Shyamalanova holka svůj debut zvládla na perfekto a já jsem dostal mnohem víc než jsem čekal. ()

Solverino

Jedna hvězdička za technické provedení, tedy obraz a zvuk. Jinak totální hovadina (použil bych horší slovo), nesmysl na kvadrát. A Watchers nejsou žádný strážci, ale čumilové. No stačí se trochu zamyslet co tam ti lidé v kostce před zrcadlem jedí a pijí, když tam není voda ani jídlo. Asi žerou jehličí v lese a zajídají to větvičkama. Kdo může věřit takový kokotině? Za mnoho měsíců, jim nerostou vlasy, nehty, nemejou se a mají upravené vlasy, ženský jsou nalíčený a voňavý... no blbost. Pak se mají zachránit, ale furt čumí co kde litá, co se děje, hystericky ječí... no hrozný. To se nedá vydržet... na to koukat. Děj totální blbost! Vždycky se mi líbí, jak někdo třeba najde diktafon starý 20 let a zmáčkne tlačítko a ono to hraje! Ty wogo, co je v tom za baterky? Ty chci taky! Králíček Duracel? Ach jo, je utrpení se na ty totální nesmysly dívat... ()

Arkagas1989

Zloděje tváří od A.M.Shine jsem přečetla jedním dechem a věděla jsem, že tu knihu potřebuju doma. Když jsem viděla trailer na film v kině, bylo jasné, že tohle mě nesmí minout. Slovo dalo slovo a šlo se. Strážci jsou atmosférickým psychologickým hororem s prvky nadpřirozena opřeného o starou mytologii Irska. Nádherné pohledy přírodu a jeden ne úplně přátelský les, kde žije něco, co není dobré naštvat. Pro neznalce knihy by mohl film vyznít v prvotní části jako blábol, ale vše je vysvětleno na konci. Dakota je tu úžasná jako všude jinde, ale Olwen Fouére je tu prostě dokonalá. Pro mě prostě paní herečka, co zahraje všechno. Pokud čekáte řež plnou krve a slasher, budete strašně zklamaní. Pokud chcete něco atmosférického, kde jde o mytologii, vztahy a lásku, budou se Vám strážci líbit. Na konci jsem samozřejmě bulela jak želva, ale to už je u mě tak nějak klasika. P.S. knižní předlohu koupíte u knihy Dobrovský za 19,- Kč v akci.  Moje hodnocení:  8/10 ()

Kebabkony

Nápad fajn, ale samotné provedení pokulhávalo hlavně na konci. Atmosféra za mě nulová. Snad jenom při úvodní sekvenci máte lehce strach, protože nevíte, co tu danou osobu nahání a proč. Pak je to jenom běhání sem a tam a finální rozuzlení, co jsou to strážci mi nepřišlo tak zajímavý. Za papucha 6/10 ()

kacir

Keď bola Dakota malé dievčatko bola zlatá, čím je však staršia tým je ohavnejšia..a toto bol ockom zaplatený slabučký horor pre školáčky.. ()