Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

bjukenenen odpad!

182. nejlepší film? To jste se vážně úplně posrali lidi? Nebyl to úplně odpad, spíš takových 35-40%, ale pokud moje hodnocení ovlivní aspoň jednoho člověka, aby se na to nedíval, vyhrajeme oba. ()

IXOXI

Několik vzájemně se prolínajících příběhů různé kvality. Crash má hvězdné obsazení, z nichž nejlepší část odehrál Don Cheadle v roli policisty (černocha), který se musí rozhodnout, jestli křivě obviní bělocha, aby pomohl bratrovi nebo ne. Ostatní příběhy považuji za výrazně slabší, policista Matt Dillon působí dlouho za výrazně zápornou postavu, přitom nijak překvapivý záběr na konci u mě naprosto změnil chápání jeho charakteru - škoda, že nedostal větší prostor. Naproti tomu příběh ředitele televize, mě přišel zbytečný. Zatímco první polovina je čas od času okořeněna vtipem, druhá polovina přebytečnými záběry jako když Loretta Devine, zcela vedlejší postava havaruje bezdůvodně v autě. ()

Stíba

Tahle skládanka je pro mě trochu jiná než ty další známé jako třeba Memento, 21 gramů nebo některé jiné. Je to především tím, že není v podstatě složitá na pochopení nějakých souvislostí ale zaměřuje se na něco úplně jiného a to sice na myšlení lidí za okolností ve kterých se pohybují bez ohledu na nějakou propletenost mezi nimi, která by byla asi spíše na škodu, jelikož by neumožnila divákovi zaměřit se na to hlavní a to sicecitlivý způsob zachycení stavu současné americké společnosti a pocity jednotlivých skupin lidí v ní implementovaných. Zároveň ale přiznávám, že film na mě místy působí trochu vykonstruovaně a cíleně ale jako celek vyzobrazující to co si dal za úkol se podle mě strefil velice dobře. ()

Charlie84

Ona vykonstruovanost a efektní prvoplánovitost, kterou zde všichni zmiňují jen jako drobný kaz na kráse, je podle mě bohužel nosnou linií filmu. Sebelepší herecké výkony, scénář nebo režie prostě nevynahradí bolavý krk, který Vám z neustálého kroucení hlavou po dokoukání zůstane jako nejsilnější zážitek... ()

candy_daze

Skvělé! Tak brutálně ironický film jsem už dlouho neviděla. Crash ukazuje, že svět není černobílý, a to doslova. Nebudu tvrdit, že je celý film bez chyby, ale získal si mě především skvělými hereckými výkony a silnými momenty. Obzvlášť Ryan Phillippe mě příjemně překvapil civilním výstupem (aneb když máte předsudky, můžete být už překvapeni jen příjemně), Matta Dillona ani nekomentuju, někdy dokáže být lehce zapomenutelný, ale když mu to sedne, tak mu to holt sedne. Věřím tomu, že jednu z těch scén snad nikdy nezapomenu. Nemůžu říct, co by mohlo být technicky lepší, ani se mi nechce. Protože jestli tohle Haggis natočil s takovým rozpočtem, že do filmu musel využít i svoje auto a dům, prostě a jednoduše smekám. ()

jsemzuzu

Rasismus a plno propletených malých příběhů...asi nikdy nepochopím, že je Amerika v tomhle stále tak hloupá!!! nic nenásilného, vše naprosto dokonalé.... hudba, herecké výkony i scénář super :) některé scény mi doslova vzaly vzduch z plic... takových filmů je málo a tohle je opravdu dělo ;) ()

Modus

Crash, můj milý Crash...Nemám co kritizovat, protože všechno sedí, scénář doplňují herci, herce doplňuje hudba, a hudbu doplňuje napětí na obrazovce...Je to podíváná do svědomí nás všech! ()

truby

Rád bych přidal nějaký dobrý komentář, jenže nemůžu najít slov, nemůžu stvořit komentář, jež by byl hoden tohoto filmu, prostě si netroufám. Naprosto odzbrojující. ()

Torpid

Pro mne je tenhle film výjimečný především pro dvě absoutně nezapomenutelné emotivní scény, které by však bez předchozího vyprávění tak silně nezapůsobily. Je mi jedno, že je tam moc postav, že je to možná překombinované. Nechci film rozebírat a analizovat. Až do mé smrti budou ty dva okamžiky vypáleny v některém z mých mozkových laloků. Něco, co mi umožnilo prožít lásku, nenávist a odpuštění v jediném okamžiku. Geniální scénář i režie Paula Haggise. Jedinečný film. ()

Critic

Efekt motýlích křídel projevu rasismu z mnoha různých pohledů. Paradoxní na tomhle snímku je to, že život zde (omylem) zachrání ten nejvíc nesympatický redneck, a naopak život vezme asi ta nejsympatičtější postava téhle šíleně spletité mozaiky lidských osudů. ()

heiterez

Film s obrovským dosahem. Mozaika charakterů, kde nic není černobílé. Špatní lidé dělají dobré skutky a ty dobří mohou spadnout na samé dno lidskosti. Neskutečně poutavý děj, doprovázen hudbou, která vás zasáhne. Nemohu jinak a dávám 5 hvězd ()

junxi91

Skvělý a nádherný, úžasný film, který si na nic nehraje, nic nepřehání a ukazuje realitu bez příkras, obzvláště tedy v multi kulti bohatém městě andělů. Myslíte si, že když černoch sahá pod bundu, tak vás chce automaticky oloupit? Nebo že jako policajt můžete naprosto napohodu při prohledávání projet milostné otvory jedné čokoládové paničce? A že jako poctivý Afghánec máte plné právo obviňovat a potrestat hispánského zámečníka? To se dozvíte v tomto bohatě nabitém filmu natočeném v době, kdy ještě neřádili pochybní moralisté a jiná hovada, kterým v současné době sociálních shití kvete pšenka u všech pokrokových vlád. ()

Razzor_82

"Bylo to ponižující!" Skvěle propletené lidské osudy s ožehavým tématem diskriminace. Vše se báječně proplétá a vyvrcholí v dech beroucí závěr. Všechny postavy mají jak kladné tak záporné vlastnosti. Výborné vyobrazení toho, že jsou to všechno jenom lidi a jsou si rovni. Pěkně lidský a emotivní film. 8/10 ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení