Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Sdoom

Ano, možná Crash mohl být delší, propracovanější, nebo naopak obsahovat méně postav a scén na 112minutovou stopáž. Otázka je, jestli by konečný výsledek byl lepší. Já osobně o tom pochybuji, protože jsem po celou dobu byl fascinován gejzírem skvěle vypointovaných scén, věrohodných emocí, inteligentních, k zamyšlení nutících a inspirativních dialogů, vynikajících hereckých výkonů a podmanivé hudby. Haggisovi se podařilo sestavit skládačku, která drží pohromadě a nerozpadne se až do konce, za což má můj obdiv. Navíc po celou dobu otevírá otázky týkající se rasismu a společenských předsudků, ovšem nesnaží se podat nějaké jednoznačné odpovědi. Nic není černo-bílé a život občas přináší situace, ve kterých si sami sebe ani neumíme představit. Konfrontace s realitou pak může být dosti strastiplná, někdy až tragická. A já smekám před tvůrci, jakým způsobem zmíněná témata divákovi servírují. Zase po dlouhé době film, o kterém můžu s čistým svědomím říci, že kdo ho neviděl, je o hodně ochuzen. (HD, orig.) ()

herr_carter

Pro mě Crash = dokonalost v té nejčistší podobě a formě, příběhy o lidské diskriminaci, nevraživosti, nadřazenosti a rasismu, jež se postupně střetávají v jednom bolestném a tragickém místě, brrrrrrr.....................moje hodnocení = 10 z 10. ()

netahlo

Jo jo, to je to jejich michani ras, vsichni jsme si rovni, vsichni jsme stejny a pak z toho vznikne takovejhle bordel. ()

Frankie

Silný uhrančivý pohled pod pokličku amerického velkoměsta, které má daleko k harmonii a omamné vznešenosti dokonalého Hollywoodu. Město, kde se lidé "přestali navzájem dotýkat" a pocit odcizení narůstá, je dejištěm dramatu a osudových příběhů několika zdánlivě cízích osob. Postupně se jednotlivé příběhy začnou chytře proplétat a podobně jako v Andersenově Magnolii ovlivňovat. A právě osudy těchto hrdinů ve spojením s nevlídným L.A., kde vládne intolerance a xenofobie, činí poutavou podívanou. Prakticky celá šikovně vykonstruovaná mozaika se točí okolo tématu rasismu a nesnášenlivosti, některé postavy jsou v zajetí myšlenkových stereotypů (rasistický policajt, zloději aut), někteří zase podléhají pocitu měněcenosti v půsledku postavení své minority (perský obchodník), všichni ale s tímto fenoménem dříve nebo později přijdou do styku. Pokud si ale někdo myslí, že se debutující režisér Paul Haggis uchýlí k lacinému a korektnímu moralizování, je na omylu. Nejsou zde černo-bílé charaktery, každý je obtěžkán svým dílem viny a neni tu ani náznak nějakého sortování skupin na ty "dobré a "špatné. Pouze si s občasným atakováním kýče všímá problémů společného života jednotlivých etnik a narodností v současné Americe, tam kde často splývají pojmy agresor a obět. Pokrytecké si myslet, že jsme na tom o něco lépe... ()

x2x3

Velmi duchaplný a velmi realistický film. Zachycuje osudy mnoha lidí, což vám v hlavě může během sledování udělat docela guláš, ale na druhou stranu, vše je udělané tak, aby to do sebe nějakým způsobem zapadlo, takže je vzniklý guláš nakonec dobře stravitelný. Film je plný velmi silných momentů, které nutí k zamyšlení. ()

Pavlík

Vynikající. Vynikající scénář a výkon hereckých představitelů. Sandru Bullock jsem ještě neviděl v takové né moc příjemné roli. Musím ji však pochválit. Nezklamala mě (mimichoden, je to hezká žena). ()

Bobek15

Film Crash je nepochybne jadným z najlepších a najoriginálnejších filmov, ktoré sa zaoberajú tematikou rasizmu, xenofóbie, vzájomnej neznášanlivosti a nepriateľstve medzi ľuďmi. Film Crash obsahuje množstvo skrytých zmyslov, kritických narážok na súčasnú spoločnosť, je v ňom ukrytých množstvo alegórií a irónie. Dokkazuje, do akej miery sú naše osudy popretkávané a ako sa nám môžu naše zlé, či nesprávne kroky vypomstiť. Film Crash má nepochybne veľké srdce. Pre niekoho môže byť filmom, ktorý mu poskytne nádherný, a emocionálne nesmierne silný, zážitok a pre druhého zase zdrojom ponaučenia, ktoré môže viesť až k zmene myslenia, životných postojov a názorov. Ale pre väčšinu ľudí bude obojím. ()

Borec3

Akademie zvolila tento film za nejlepší pro rok 2005 z jediného prostého důvodu. Každý je neviný, ale všichni jsme vini. Odhlédla od chladnosti, kterou mu i přes snahu herců vtiskl Paul Haggis a vypíchla Crash jako memento všeobjímajícího strachu, odloučenosti, rasismu a xenofobie. Končíme optimisticky, já však optimistou nejsem. ()

casioa....

Pre mňa...film z mojej Top 20tky...teda tých 10...čo mam v rebríčku tu na čsfd...plus Vanilkove nebo...CRASH..gattaca..vykúpenie z väznice shawshank....posledný mohykán...bourne supremacy...bourne ultimatum...hľadanie krajiny-nekrajiny....a snad zabitie jesseho jamesa......a ešte kopa iných:)) no Crash...je mega vínimočny....pre mna isto lepší ako Magnolia...Babel...Match point...či iné filmy z tohto "súdka"!! ()

AZbest

Pomerne jasný útok na priazeň filmovej akadémie, ale.... no a čo?! Krásna mozaika osudov viacerých zaujímavých postáv minimálne na úrovni Magnolie alebo 21 Gramov, zaujímavý a netradičný pohľad na problematiku rasizmu a pár nenormálne emotívnych scén, ktoré nadlho utkvejú v pamäti. Navyše Sandra Bullock v (ne)znesiteľnej úlohe (: . ()

jondoe

Zaujalo ma to a nenudil som sa pritom. Myslienku to ma a rezisresky je to takmer bezchybne. Ale nic vynimocne na tomto samoucelnom filme nevidim. ()

bari68

Výborný thriller s trocha iným pohľadom na rasizmus a problematiku odlišných rás. Film nie je iba o rasizme medzi čiernymi , bielymi ,arabmi .... , ale skorej sa zamýšľa viacej do hĺbky problému a kladie nám otázky a svojim spôsobom aj odpovedá na to, ,,kto je vlastne rasista.Dej filmu a jej hlavná kostra je viacmenej podobná na Innarituho 21 gramov.Zaujímavé vyvrcholenie príbehu ,hudba a v neposlednom prípade aj herci robia z tejto režisérovej výpovede skvelý film. ()

Chris Wulf

Jeden z nejemotivnějších flmových zážitků! Po skončení filmu jsem jenom koukal a neměl slov... A po scéně s holčičkou zachraňující svého tátu jsem musel dát pauzu a hodně moc dlouho to rozdýchávat. Velmi nenápadný, dalo by se říci konzumní veřejnosti téměř neznámý, ale rozhodně právem Oscarem oceněný film! ()

Jaccobos

Jde o několik příběhů, které mají společného to, že v nich vystupují "přistěhovalci" ze zemí z celého světa do velkého světa Ameriky. Jelikož mi svět Ameriky nepřipadá tak zajímavý, tak jsem nebyl až tak zcela konsternován, jak by možná tvůrci čekali. Nicméně jde asi o nejlepší snímek zachycující tento problém, totiž konflikt původních (nečerných, nežlutých) Američanů s těmi černými a žlutými. Sandra Bullock pro mě byla naprosto nezajímavá herečka, která má problém na sebe upozornit - hodí se jako křoví do majora Zemana, ale jinak bych ji asi neangažoval... ()

Dánek

Opravdu zajímavý film. Dokoukal jsem ho před 5 minutama. Ihned po skončení jsem měl takové smíšené pocity, ale čím více o tom přemýšlím, tím mi píjde film lepší. Crash vás donutí se zamyslet nad problémem rasismu a určitě stojí za to se na něj podívat. 90% ()

Wally

Vůbec se nedivím tomu Oscaru a hodnocení tady. Tento film se mi i přes relativně vážnější téma velice líbil a rozhodně ho doporučuji všem fanouškům kvalitních filmových snímků. ()

Mistickzz

Rasová problematika je všade prítomná a týka sa všetkých. Tento film poukazuje nato ako to je za veľkou mlákou. Film je pútavý a emocionálne vypätý, s dramatickými prekvapeniami. Mínusom je až príliš veľká náhoda a prepletenie postáv. 84% ()

Malakal

Z filmu mám pocit takové nepěkné rozházenosti, neúplnosti, neucelenosti... Nevím, jak přesně to pojmenovat. To ovšem nemění nic na tom, že je to rozhodně zajímavé, často velmi emotivní a vůbec mě to hodně bavilo. Ale životní prozření díky vyvrknutému kotníku? To je trochu přeháňka :) ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení