Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Smileface

Příměhy jako Crash nemají začátek ani konec, jen zobrazují část života lidí, jejichž osudy shodou okolností spojují nehody, jenž se staly v jediný den. To, co je naopak rozděluje je rasa i pohled na svět. Postavy jsou perfektně vykreslené a děj logicky a nenásilně pospojovaný. Film si neklade za cíl řešit problematiku rasismu, má spíše popisný charakter s cílem vyvolat v lidech dojem, že ač jsou jednotlivé příběhy dost ojedinělé, podobné se lidem stávají každý den. A proč *****? Takové citlivé, výborně zpracované a skvěle zahrané sondě do duše lidí snad ani jiné hodnocení nelze dát.. ()

ethos

Film ktory ukazuje kupu problemov ale ziadne riesenie ani len naznak okrem toho cele to rozkuskovnie na viac pribehov tomu dost poskodilo. Na druhej strane to malo svoju silu aj posolstvo, ale neda sa to porovnavat s filmami ako hotel rwanda a uz vobec nie schindlerov zoznam. ()

Rousse

Takže Amíci přeci jen nejsou tak nadutí, jak jsem si myslela a dokážou se kriticky podívat i na své problémy a negativa? Smekám, omlouvám se, služebníček:-) Je to jednoduchý film, v podstatě pár lidských příběhů, ale o složitém problému - o vztazích mezi menšinami a majoritní společností, ale je zpracován ve velkém stylu a oscary má opravdu zaslouženě. Zvlášť chválím scénář! Sice mi tam celkem vadila S. Bullock, ale vzhledem k tomu, že se ve filmu objevila všeho všudy 10 min., dá se to překousnout:-) ()

sedm.1

Nejspíše můj nejemociálnější filmový zážitek vůbec.Nesmlouvavý pohled na rasovou problematiku součastné Ameriky je otevřený,odvážný a nezkreslený.Od první minuty se spustí neuvěřitelná lavina ultrasilných scén.Hltal jsem každý záběr,každou vteřinu filmu,očekávajíc další osudy a myšlenkové pochody a následné činy všech přítomných postav.Každý z příběhů má svou obrovskou sílu,každé rozřešení mě naprosto uzemnilo.Díky dokonalému scénáři celý film naprosto vyvážený,bez jediného hluchého místa,zkrátka si divák nemá ani na vteřinu čas vydechnout.Vše podpořeno fantastickými hereckými výkony.Skvělá hudba doprovázející celý film emoční náboj jen prohlubuje.Jeden z mála filmů,který si Oscara za nejlepší film roku plným právem zasloužil! ()

kisha

Dlouho jsem odkládala doporučovanou filmovou lahůdku Crash na nějakou zvláštní příležitost. Včera jsem se dvěma děvčaty otevřela lahvinku vínka (2 l/50kč, ano hřích, vím:)) a nechaly jsme se kolektivně strhnout sletem silných scén, společně nedýchaly, nebo naopak vydýchávaly to, co dobře dopadlo, rozplývaly se dojetím při scéně s "pláštěm", eliminovaly smysl zraku při scénách, které vypadaly na jakoukoliv katastrofu, a společně zavýskly úlevou, když tomu tak nebylo, a nakonec jsme při závěrečných titulcích potichu seděly a opařeně do nich zíraly...nic na tomhle filmu není špatně a dovolím si ještě speciálně vyzdvihnout geniálně vymyšlenou hudbu ()

Arius

Pekný počin, ak tu však išlo o rasistický motív hneď zvážim svoj pohľad na vec. Riešenie rasistickej problematiky som vnímal len ako podtón, opäť tu išlo o to klasické americké optimum, optimum ktoré zatracujem, predpokladám že tu nešlo o riešenie existenčných otázok, tých 113. min. prinieslo veľa scén, scén zo života popretkávané osudy ľudí ktorých spája jedno...optimálna téma pre všetkých ktorý chcú vytvoriť film ktorý budú môcť označiť nálepkou Umelecké dielo. Budem rád ak konečne dajú stop podobným kalibrom, ak chcú urobiť niečo autentické, musia sa viac snažiť. Aspoň ja to tak vnímam. ()

G.W.Bush

Nic v tomto filmu není jednoznačné. Rasista může být hrdinou, hodný kluk vrahem, namyšlená fiflena lidskou bytostí a snad i republikán demokratem. ()

finx

Nádherná ukázka toho, jak se lidé po určitých situacích dokaží změnit, ale i jak osud dokáže vládnout svou pevnou rukou. Crash v některých chvílích (a že jich je hodně) doslova saje z diváka emoce. Výborné drama situované do rasistické problematiky, které po zásluze získalo zlatou sošku jménem Oscar. Vše podtrženo dobrým námětem, brilantním scénářem, skvělým výkonem herců a nakonec výborným soundtrackem, který tomu všemu dodává šťávu! ()

Lukoboss

Moc dobrej snímek plnej paradoxů s rasovými podtexty, které se dost drsně dotýkají reality. Musím říct, že tak dobrý drama jsem nečekal a byl jsem víc než překvapen, jak kvalitní tenhle film je. Nedůvěra v lidi s jinou barvou pleti, jiným jazykem a zvyky je v Americe (a nejen tam) dost zásadní téma i dnes, přestože spousta bariér byla pokořena. Jestliže se Crash "snaží v publiku vyvolat zamyšlení nad vlastními předsudky", myslím, že se to povedlo! ()

Ferinka

Upřímně, nebyla jsem tímto snímkem nijak oslovena. Pravděpodobně to bude tím, že problematika, na kterou je zaměřen, se mě příliš nedotýká, ovšem dokážu pochopit, že v Americe to vzbudilo nadšení a ovace. Přiznávám zároveň, že při některých scénách jsem byla napnutá, šokovaná, prostě zaujmutá - jenže jak to všechno rychle přišlo, tak to i rychle zmizelo, film měl jako by tendenci pravidelně střídat velmi slabé a velmi dobré chvilky. A co bylo další stinnou stránkou Crash? Jednoznačně herecké obsazení. ()

fruitbueno

Mám s tímhle filmem neuvěřitelné trápení. Finále je vynikající, gradace a cesta k pomyslnému filmovému vrcholu taky ujde, ale něco z počátku a první půle filmu mi vadí, obtěžuje a nemám ponětí, co to je, proto nemůžu dát plné hodnocení. Jinak ale kvalitní drama o problémech západní mocnosti, spletenec a propletenec nesmírně silných příběhů, s vyrovnanými hereckými výkony a vynikající hudbou. Nevím proč ale cítím, že vracet se k němu budu jen s obtížemi... Po několikadenním přemýšlení: Vím, co mi vadí, je to ta vykonstruovanost, tah na efekt a vypočítavost! Asi... ()

core.2

Nějak mě to neuchvátilo :(( nudné !!!!! A pořád jen trapné dialogy o rasismu Každá scéna má určitý smysl, ale jak to nemá pořádně z formulovaný děj. Tak je to sračka ()

ranp

Výborný a velice zajímavý snímek. Něco jako pohled na USA z druhé strany. Tenhle film jde do hloubky rasové problematiky a přibližuje divákovi neobvyklou mozaiku lidských osudů. Crash si zase někdy rád pustím a hodnotím jednoznačně *****. ()

Ondra16

Není to úplně dokonalé, hodně mě štvala ta vykonstruovanost a občas i dementní názory postav (i když to tak zřejmě mělo být). Dillon byl ale skvělý, stejně tak nábojnice. ()

Kleki-Petra

Několik emočně silných, do sebe zapadajících příběhů, doprovázených výstižně dojemným soundtrackem a perfektními hereckými výkony snad všech herců. Film poukazuje hlavně na nedůvěru, a v některých případech až psychickou šikanu, páchanou k rasově odlišným přistěhovalcům v USA. Po shlédnutí tohoto snímku jsem měl opravdu zvláštní pocit. Myslím, že přesně to byl autorům záměr. Jednoznačně patří mezi nejsilnější filmy, co jsem doposavaď viděl. ()

The Viper

Dlouho jsem se k tomu nemohl dostat, jaksi mě to netáhlo podle tématu a to, že v tom mají prsty Američané. Ale udělal jsem přesně to, na co film poukazuje. Předsudek. Neviděl jsem film, nechtěl jsem mu dát šanci. Film mě totálně dostal a byl příšerně depresivní, až k zamyšlení. Výborný film, rád si ho zopakuju. Velmi působící na divácké emoce, kterým nejde nepodlehnout. Silný snímek.._90% ()

MiaMoonlight

"Zajímavé, silné a nepředvídatelné drama" aneb vyjímečně musím souhlasit s oficiálním hodnocením. Zejména se slověm "zajímavé". Mám ráda filmy s touto tématikou, protože je zde vždy co ukázat. Obzvláště když se film nenaklání ani na jednu stranu, jako Crash a díky tomu je velmi rozmanitý. ()

pavcas

Pro mně asi základní myšlenka celýho filmu byla ta, že nic v životě není černobílý, že i největší parchant může mít srdce nebo umí udělat správnou věc, stejně jako i ten nejcharakternější člověk může fatálně selhat . Film je takovejch navzájem se prolínajících okamžiků plnej, scéna s hořícím autem nebo malou holčičkou patří k tomu nejlepšímu. Dohromady to ladilo a neměla jsem problém ani s množstvím postav. Silné 4*. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení