Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

TooMoneyToo

Zabijákovi Cruiseovi aka Vincentovi věříte vše, zdatně mu sekunduje Fox. Skvělá kamera a hudba. Akorát konec... Ty Happyendy mě ubijí!!!! ()

Primavera

Od príjemného slaďákového začiatku, kedy bezvýznamný taxikár vezie klientku, ktorá sa mu zapáči až po strhujúci dej, ktorý končí v bode, keď je práve život osudovej klientky závisí na tom, či aj bezvýznamný človek dokáže prekročiť hranicu svojich doterajších možností a ukázať sebe a ostatným, že niekedy aj taká na pohľad NULA s protivne dobrými vlastnosťami sa hodí na záchranu života viac ako ktokoľvek iný. Pekné, fakt pekné!!! No a Cruise so šedivými vlasmi ako zabijak, fíha, zabudla som aj čumieť na jeho sexi zadok. :-))) ()

emdvojka

Príde Tom Cruise do metra. Všimne si ho niekto?...Nie, pretože to nieje Tom to je Vincent! Parádne zahrané, zrežírované, napísané, parádne chladné, smutné a miestami bohužiaľ viac ako pravdivé, hlavne niektoré rozhovory ktoré spolu Vincent a Max absolvovali mali myšlienku...hlbokú ()

dakarin

Neherec Tom Cruise je již svým uměním docela známý ;-) Nemyslím to nijak zle, když se snažil napodobit svého kolegu Kevina Costnera, působil docela roztomile (mám na mysli rádoby samurajský velkofilm jdoucí po krku Tanci s vlky), nicméně tu kouzelnou zeď nikdy neprorazil, anobrž nyní opět ne.... Film se dá vidět, byť není objevný, běžná rutina i casting slušný ;-) ()

pepa3rd

Už na začátku mě lehce zamrazilo z představy, že by děj měl pokračovat ve stále stejném monotóním duchu, jako první dvě scény. Naštěstí se ovšem děj od mého očekávání stočil jiným směrem a tvůrci opustili předpokládanou šablonu. I přes tuto snahu o větší dějovou rozmanitost, mi tu ale stále chybí hlubší prokreslení postav a vztahů mezi nimi, což bylo patrné obzvláště u Vincenta. Tvůrcům nedošlo, že nestačí jen obsadit hvězdu do netypické role, kterou mohl v tomto příapdě hrát kdokoliv, a my bychom tak od této postavy alespoň neočekávali nic víc. Cruise tak bohužel tento film nepozvedá svým hereckým uměním, jako spíš jen uměle svou přítomností. 65 % ()

Khamsin

Asi v žádném filmu se mi Tom Cruise nelíbil tak, jako v Collateralu. Výborný thriller, který ani minutku nenudí. Osobně bych odebral podrobnější zabírání se policajtama - ti tam byli navíc. Bohatě by stačilo, kdyby se z ničeho nic objevili pak v tom klubu. Dialogy taky nebyly zdaleka dovedeny k dokonalosti, určitě mohly být v určitých fázích promakanější.. :) Proto dávám hvězdičku dolů, ale celkový dojem je stále výborný a silné 4* si určitě tento film zaslouží.. ()

Jajar

Jeden z nejdůležitějších filmů Michaela Manna. S digitální kamerou už režisér experimentoval v Insiderovi a Alim, ale teprve tady digitál dostává největší prostor a v podstatě se jedná o klíčový prvek Collateralu, který dokonale zachycuje atmosféru nočního L.A. Chyby z minulých snímků (především zdlouhavost) se podařilo eliminovat, film má skvělý spád i přesah. Zápletka přitom obsahuje asi tak milion logických děr, ale mě osobně to vůbec nevadilo. Výborná věc, která nebude sedět každému. ()

papaguy

Mann si zřejmě nastudoval Knoflíkáře a udělal z toho krimi. Jenže Knoflíkáři jsou povídková komedie a Collateral se bere naopak zatraceně vážně. Na jednu stranu oceňuji řemeslné kvality a dílčí momenty. Jako celek se mi to ale nelíbilo, a to jako že hodně. Film měl působit nejspíš osudově, prudce inteligentně, drsně a katarzně. Můj výsledný dojem - spekulativní hodně učesaný krimi-dojáček se dvěma nepříjemnými přestylizovanými postavami: nažehleným panákem Vincentem (Tom Cruise? Proč!) a sráčem Maxem. Bohužel bylo od samého začátku uhádnutelné, jak to dopadne. To považuji u filmu, jehož významná část se poněkud vleče, za velkou chybu. Tom Cruise ke ztvárnění Vincenta nasadil ledově odosobněný styl hereckého projevu (důsledně podpořeném pečlivě volenou vizáží) a udržel si ho doslova do posledního dechu. Na mě to působilo vyumělkovaně a do snahy o "osudovost" mi to moc neštymovalo. Silnější momenty se ve filmu najdou a není jich právě málo. Řada z nich mi ještě nadlouho uvízla v paměti a "pracovala". To je určitě velké plus pro film. Bohužel je film "náhodami" přeplácán a jednotlivé klíčové scény nejsou dramaturgicky stmeleny natolik, aby napětí gradovalo tím žádoucím způsobem. Škoda, atmosféry by se s jiným přístupem dalo ze zajímavého námětu vytřískat doslova tuny. ()

Joppo88

Navoňané!!! obdivuhodne zrežírovaný sled náhod a okolnosti, ktoré tak nápadito zapadajú do seba... Pekná a podarená hra s - povedzme - náhodou. I keď by som trošku ubral na bohémstve "takmer nesmrteľného" Cruisa, ktorý vždy trafil a jeho nik... Teda... Ale každá rozprávaka musí nejako končiť... Povzbudený výkonom Foxx v spolupráci s hviezdou Cruisom, udeľujem solídne štyri hviezdy! ()

truby

Velice jemný thiller u kterého nejsou vražda, násilí a hromada střelných zbraní tím, na čem by byl film prvoplánově postaven. To, co tvoří tento snímek, je vztah a konfrontace dvou zcela odlišných osobností a světů. A s tímto si režisér pohrává s citem a velice umně, pohrává si i s divákem, když mu nevnucuje žádné postoje a nenabízí konkrétní řešení. Nejenže tento film není bezduchý, ale je i napínavý, nepředvídatelný, visuálně velice atraktivní a celkově působí velice vyváženě a sebejistě. ()

Stíba

Mannovy filmy nikdy nepostrádají notnou dávku osobytosti ať už kvůli hudebnímu podkreslení nebo vždy skvělému obsazení a Collateral, který lze do jisté míry přirovnat ke Goslingově Drive, není výjimkou. Živelná noční jízda ulicemi Los Angeles plná zvratů a zvláštních osudů, vypiplávaná scénami jako ta v jazz clubu nebo se psem přebíhajacím ulici. Škoda,že právě mezi tyto skvělé scény se Mannovi vkradlo pár drobností, které v tomhle jinak skvělém filmu úplně neladily. I tak ale zářných 4,5* ()

Ondr@932

Velmi napínavý kriminální thriller který mě přibil do sedadla a jen tak nepustil. Ne vážně nebyla chvilka kdy bych se u něj nudil. Napětí, emoce byly na vysoké úrovni. Hutná atmosféra by se dala krájet. A skvělý Tom Cruise se šedivými vlasy vypadá velmi cool! A jeho herecké výkony v tomhle filmu byly přesvědčivý a výborný. Jamie Foxx rovněž tak skvělý! Chvílemi mi tento film připomínal úžasnou Telefonní budku kde byla takto hutná atmosféra také ... A jsem s tímto filmem velmi spokojen! 90% ()

Hartigan

Thrillerů o nájemných vrazích a jejich lumpárnách je přehršel, některé lepší, jiné horší, přesto však Collateral zvlášť nad těmi průměrnými vyčnívá. Cruise si střihl zabijáka Vincenta, vypadá jako šedivý vlk a hraje ho působivě a uvěřitelně. Foxx na druhé straně nedobrovolného taxikáře - taky nepřehrává, tehdy ještě nebyl tak známý jako dnes po Djangovi a jiných hitech, takže díky Mannovi a spol si udělal další poctivý zásek do filmografie. Vincent není žádný psychouš, je chytrej a je prostě člověkem, který se zabíjením živí a nemá z toho žádné uspokojení, výčitky nebo něco jiného. Režisér si ve velkém vyzkoušel digitální kameru, a díky ní se mu daří navazovat tu syrovou atmosféru nočního velkoměsta Los Angeles. Neotřelá věc, kde všechno valí na plný koule jak má... "Chlápek nasedne v LA do metra a umře. Myslíš, že si toho někdo všimne?" ()

Biopler

Ďalšia veľmi dobrá záležitosť od Manna. V krimithrilleroch je doma a veľmi mi imponuje svojské hudobné podfarbenie, ktoré je dané k jednotlivým scénam. Digitálnu kameru moc nemusím a myslím, že filmu škodí. Cruise v trochu netypickej roli, ale nesklamal, no zase nenadchol. ()

Kadas97

Sympatický zabijak Vincent nastúpi do taxíku nesympatickeho Maxa aby ho odviezol na pár jednaní. Tom Cruise rokuje jednoznačne no Jamie Foxx nesúhlasí s jeho metódami a snaží sa ho zastaviť. Viac ukecaný ako akčný film no dobre zrežírovaný takže ani chvíľu nenudil. Záver bol trochu pritiahnutý za vlasy, ale čo sa dá robiť. 7 z 10 ()

PEZ

Veľmi dobré. Na malom priestore veľa dobrých vecí. Nerozumiem tomu, prečo mi tento film tak dlho unikal. Michael Mann natočil akčák, psychologický film a zároveň nás previedol nočným LA. Plus, Collateral je jeden z úplne prvých filmov natočených prevažne na digitálnu kameru (v klube sa v tom čase nedala ešte použiť kvôli silným svetlám). V tej dobe digitálne filmy vyzerali ako VHSka, takže klobúk dole, aký bol výsledok tu (Michael Mann si z Benátok odviedol cenu Future Film Festival Digital Award, film dostal aj cenu BAFTA za najlepšiu kameru). Potešili šteky Marka Ruffala a Javiera Bardema. Jada Pinkett Smith na minimálnom priestore zahrala extra dobre. Ale i tak hlavné hviezdy sú Jamie Foxx a Tom Cruise. Už sme si zvykli na ich dobré výkony, ale tu chalani fakt excelujú. Tom Cruise podal jeden zo svojich najlepších výkonov, iba druhý a posledný krát v kariére si zahral záporáka (prvou jeho negatívnou rolou bola 10 rokov dozadu tá v Interview s upírom) a Jamie Foxx zahral naivného dobráka snáď ešte lepšie (a bol za to nominovaný na Oscara, Zlatý Glóbus a Screen Actors Guild Award). Chémia napriek nerovnému vzťahu medzi protagonistami fungovala. Ako už mnoho krát predtým ma Michael Mann potešil - táto štýlová jazda skrz LA (v spojení so skvelým ozvučením) nebola pre postavy príjemná, no pre mňa ako diváka to bola jazda opojná a páčila sa mi. Thumbs up! [#1/2018] ()

tranquill

Nebylo to špatné, ale vyřízený jsem z tohoto thrilleru nebyl. Možná to bylo tím Cruisovým dabingem, možná místy protivnou doprovodnou hudbou... ()

candy_daze

Při natáčení Collateral bylo použito velké množství technických vychytávek. Některé z nich dokonce poprvé. V určitých ohledech je revoluční. Ať už se jedná o zajímavou práci s kamerou nebo velice fotogenické LA, na které se hezky koukalo, forma byla zajímavá. Já jsem ale bohužel (jak pro koho, haha) tvor příběhový a s oblibou filozofující. Efektní vizuál a tempo jsou v dost velké nerovnováze s feelingem z celého filmu, který nakonec pro mě vyšel tak nějak naprázdno a moc mě neohromil. Jasně, je to akčňák. Nikdo nečeká žádnou hlubokou filozofii. Ale i tak bych byla ráda za nějakou citlivější sondu do motivací a vnitřního života postav. Tady na to byl v rámci častých dialogů mezi dvěma hlavními představiteli prostor, a dost pravděpodobně i snaha. Ta se ale nesetkala úplně se zdarem. Finále filmu pro mě vygradovalo naprosto do prázdna. A na konci zbyl spíš jen takový neuspokojující pocit a otázka "proč vlastně?". Za mě tak 3,5/5 a znovu vidět nepotřebuji. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)