Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

Jordan 

všechny recenze uživatele

ústredná hviezdna dvojica film naozaj utiahla a režijná koncepcia ma tiež očarila, žiadne "hranie sa" na dobodý film v štýle "ukážme veľké scény, architektúru, počítačom rekonštruované dobové stavby, masové scény" a podobne . . . naopak, ručná (takmer dogmovská) kamera pohybujúca sa vo večnom šere, pare a pochmúrnych priestoroch a zábery len zriedka ukazujúce niečo viac ako detail či polodetail, to vytvorilo naozaj hutnú atmosféru a možno ešte viac dobovejšiu, ako pri iných filmoch. čo však tomuto filmu uškodilo je, že postaviť tému na kontroverznej postave, ktorá nie je po všetkých formanových postavách alebo markízoch de sade či iných až tak veľmi kontroverzná, nie je zárukou úspechu, ak nemáte nejakú tajnú kartu v zálohe. postaviť to na láske k divadle by takouto kartou mohlo byť, keby to bolo rozpracované omnoho viac. a to je asi ten základný kameň úrazu - scenáristicko dramaturgické ukočírovanie tohto filmu bolo, napriek vysoko potenciálnej a nasadenej réžie, zvládnuté mizerne. niektoré scény či súscénia doslova a vyslovene nudné, niektoré pasáže akoby prilepené na film a celkovo akási chaotická štruktúra. pár dobrých scén som si tam našiel, ale film je komplexný celok (až na pár úzko špecifických výnimiek - a jedná sa o prípady, kedy dotyčný režisér je buď blázon alebo génius alebo oboje, takže to dokáže dokonale zladiť - viď monty pythoni alebo wes anderson či pán lynch) takže by sa k nemu v prípadoch ako je tento malo aj komplexne pristupovať. tie dve hviezdy sú veľmi dobré, zaslúžené a spravodlivé, odniesla si ich atmosféra, herci a réžia - ale akonáhle sa na jedno ohnivko zanevrie, reťazová reakcia potopí výsledný pocit z filmu. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Nebudete ma mať radi", vraví v úvode J. Depp, akoby tušil, že podobne to bude s celým filmom, Film som kvôli Deppovi určite chcel vidieť, ale až také sklamanie som si nepripúšťal. Príbeh pre mňa do viac ako polovice nebol zaujímavý, skôr naopak, strašne som sa nudil a niekoľko krát som mal nutkanie film vypnúť. To sa mi mimochodom už veľmi dávno nestalo. Tušil som, že takýto rebel a chlípnik neskončí dobre a to bol dôvod, prečo som vydržal dokonca. Druhá polovica filmu je výrazne zaujímavejšia, ale výsledný zlý dojem nenapravila. Pre mňa film, ktorý už nikdy nepotrebujem vidieť znova. 40%. ()

Reklama

Viktooorka 

všechny recenze uživatele

Libertin je bezpochyby pozoruhodný film. Přes plno nic neříkajících dialogů tolik nenudí a to díky hereckému umění Johnnyho Deppa (možná ze mě mluví zaujatost, ale on drží film pohromadě), jenže problémem je scénář. Proč je natočen film o osobě, která se zapsala do dějin svým kontroverzním životem, ale hlavně díky svému talentu, který v něm dřímal a ve filmu je vystižena jen jeho půlka? Škoda, že nám tvůrci ukázali jen odvrácenou stranu měsíce :o( ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Vizuálně nevzhledný snímek, odehrávající se v 17.století na pozadí uvolněné morálky, zapříčiněné lehkomyslnou vládou anglického Karla II. Hlavní hrdina, hrabě Rochester, v úvodní předmluvě staví na odiv svou zkaženost , hodnou přinejmenším markýze de Sade, jeho démonické "nebudete mě mít rádi" však slibuje víc, než je schopno splnit. Kromě oplzlých hlášek se zmůže na jednu div ne romantickou milostnou scénu a k obrazu bezbřehé prostopášnosti nám bude muset stačit pohled na zpocená ňadra prostitutek a propletená nahá těla úzkostlivě maskovaná mlhovou clonou. Celý film působí nesourodě a rozsekaně a ústřední postava mně byla navzdory svému varování zcela lhostejná. Celkově špatný dojem zmírnila snad jen závěrečná část, kdy syfilidou stižený hrabě spěje ke svému konci (tam to paradoxně trochu žilo) a vcelku působivá, vhodně zvolená hudba. Johnny Depp nijak zvlášť nevyčnívá, ačkoliv se nehne z obrazu, Malkovich většinu času jen nervózně těká malýma očkama a na denním světle mu trestuhodně prosvítá vosková náhražka špičky nosu. Naopak jsem ocenila výkony ženských představitelek - Samanthy Mortonové a Rosamund Pikeové. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ocas nebo hlava? 1) Jako lekce bad language dobré, 41letému Johny Deppovi (bisexuální básník a zhýralec John Wilmot) to slušelo, ale jinak jsem očekával mnohem víc. 2) Ovšem ty Wilmotovy verše, se kterými se ve filmu prakticky nesetkáme, nejsou marné: We have a pretty witty king / And whose word no man relies on / He never said a foolish thing / And never did a wise one. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Snímek byl v Singapuru povolený až pro diváky od 21 let a v Malajsii ho dokonce zakázali promítat. (imro)
  • Po úspěchu filmu Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (r. Gore Verbinsky) v kinech se DVD s Libertin rázem dostalo v USA do první desítky v žebříčku půjčování. Jméno Johnny Depp se totiž stalo nejúspěšnější značkou roku. (imro)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama