V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Jacob23

Kdyby to bylo tak napinave jak jsem si celou dobu pral-tak dam i 5*.Pribeh je cimdalvic zmateny a vy touzebne cekate na osvetlujici pointu-to se sice protahne ale nakonec to dobre dopadne.V dnesni ,zaplave, podobnych filmu je ta pointa i originalni.Jako vzdy skvely McGregor,krasna N.Watts,3ti do party rovnez skvely...Nektere ,strihy, jsou unikatni!Podobne jako v Milujte svého zabijáka ()

blackJag

Lynchovsky vystavěné drama s kvalitními výkony ústředního tria a oku lahodící vizuální stránkou. Film má velmi povedené přechody mezi jednotlivými scénami a vzhledem k tomu, že pointa není úplně provařená ( vzpomenu si na jediný film, který podobné schéma již použil ), výsledný dojem je velmi pozitivní. Rozhodně lituji toho, že se mi na tento sníme nepodařilo zajít do kina. Hudba: Asche & Spencer. 80% ()

Warsheek

Tohle je přesně moje gusto. Obrazová, zvuková, ale i hudební extáze doplněna o apel na dívákovu šedou kůru. Tohle je jeden ze snímků, u kterého se prostě nemůže konstatovat jediná správná pointa. I když mě samotnému přijde konec jasně rozuzlený, podle ostatních komentářu to zas tak jasné být nemusí. Velice silý zážitek ze stejné mísy jako Donnie Darko. ()

strelenaL

Nechápu jak tento film může být tady tak nedoceněný. Asi to není pro každého z nás ten pravý šálek čaje. Ale snové sekvence a námět, vyhotovení je úžasný a bomba. Tento film zbožňuji tak jako žeru každičkou větu Ryana Goslinga spolu vybočení a pochopením jaká z realit je skutečná s Ewanem. Ústřední chlapeckou dvojici doplňuje krásná Naomi Watts. Tento film mohu vidět znova a pořád budu říkat jak je úžasný a skvělý. ()

jolanek

Musim sa priznat , ze pre tento film mam slabost. Film Stay som cely cas pozerala s otvorenymi ustami a nevedela sa dockat rozuzlenia. A stale i po siestom zhliadnuti tohto filmu si stojim za svojim hodnotenim. proste psycho- thriller taky,aky ma byt. ()

D28

Súhlasím s tým, že viackrát vidieť je osožné a príjemné, aj keď príbeh je neskutočne smutný. Ale nejde len o to, aby sa naše rozlietané / respektíve rozbehané po schodoch a iných naozaj úžasne vykreslených priestoroch/ myšlienky ustálili.Ide o vychutnanie si všetkých maličkostí v dialógoch i scénach, melancholických tónov a - ako inak - kvalitných hereckých výkonov, bez ktorých by nič nefungovalo.Ide o pochopenie všetkých alebo aspoň väčšiny metafor a polozdelení, ktoré v závere dostanú zmysel.Som šťastná, že forma nie je hororová, utrpela by podľa mňa dojímavosť príbehu, ako i jeho krehkosť, tak podobná práve opisovanej hranici medzi životom a smrťou."Byť či nebyť" netrápi len Hamleta, rovnako ako výčitky svedomia.Prečo sa niektorým zdá Stay sci-fi? Chudý a bledý chlapec nemusí byť nevyhnutne nesmrteľná bytosť, častejšie je to jednoducho hemofilik. ()

cross

Tenhle styl fakt nemám rád - celou dobu na něco koukáte, něco co je už samo o sobě dosti ujeté a navíc vám to nabízí ještě obrovskou spoustu vodítek a různých uliček a nakonec dostanete poměrně jednoduché rozuzlení. Forma tu jasně výtězí nad (ujetým) obsahem, což je sice efektní, ale zcela špatně. Jestli je vysvětlení závěru skutečně tak jednoduché jak to s největší pravděpodobností vypadá, můžete 90minut filmu věnovat čemukoliv jinému než sledování tohoto blábolu. No a pokud je to celé jinak, pak se v tom museli ztratit i tvůrci a po vzoru Davida Lynche vytvořili jen blábol nad kterým se nechají ubohého diváka jen trápit... Tak jak tak - pěkné, ale nedotaženě nepovedené a tím pádem i nudné... ()

Myrreczech

Úžasná atmosféra a skvělé obsazení není to jediné, čím tento snímek zaujme. Zapamatuji si ho především jako další z těch pár filmů, kdy jsem koukal na titulky s tím, že z nich vykoukám něco, co mi ho pomůže objasnit. A bohužel nevykoukal. Větší psycho jsem už dlouho neviděl. Celou dobu jsem se dokonale bavil a ještě teď když píší komentář se snažím vymyslet, jak to vlastně všechno bylo a co tím chtěl básník říci. Pecka, kterou můžu shrnout 3 slovy: What The Fuck? ()

Zagi20

Jeden z mála filmů, který mi zamotal hlavu takovým způsobem, že pořád přesně nevím jak si mám přebrat to co sem viděl. Od první scény sem si říkal že přesně vím jak to dopadne, celou dobu mi to vycházelo ale během posledních 5-ti minut se to všechno obrátilo naruby. Jsem rád že mi to nevyšlo. ()

sskrblik

A já čekal klasický thriller! Třikrát běda mi! Namísto toho se mi dostalo velmi zdařilého pokusu o další "Mullholand Drive". ()

Specs

Hlášky: Sam Foster: - "Přečetl jsem si vaši kartu." Henry Letham: - "A můžu si přečíst já vaši?" Sam Foster: - "Povězte mi, proč jste tady." Henry Letham: - "Copak jste nečetl kartu?" & Henry Letham: - "Popálil jsem se." Sam Foster: - "Vy jste se popálil? Proč?" Henry Letham: - "Cvičím na peklo." & Henry Letham: - "Elegantní sebevražda je dokonalé umělecké dílo." & Sam Foster: - "Jestli je tohle sen, tak je v něm celý svět." ()

P1tr

Uf, tak tohle byl zážitek! Marc Forster si s vzezřením filmu neskutečné pohrál a vedle dobrého vizuálu se dočkáme několika kvalitních kamerových pohybů a nespočtu nápaditých střihů. Herci táhnou snímek ještě dál, než chytrý scénář a hravá režie. Film látku zpracovává naprosto věrně, tudíž čekejte prudké klesnutí nálady po závěrečných titulkách. Osobně jsem si musel přečíst názory ostatních diváku, abych se ujistil, zda jsem snímek pochopil správně. Opravdu se u něj divák potrápí. Pokud máte rádi zajímavé, neobvyklé filmy s dobrým nápadem a zajímavým zakončením, dejte tomuto kousku šanci, neměl by vás zklamat. A rozhodně nečtěte synopsi od distributora, je to jeden velký spoiler. ()

Josefin

Opravdu bizardní filmové provedení, ale skvělé. Už jen ten zážitek. Je to jako byste od začátku skládali puzzle a pak vám do něj foukné silný vítr a vy musíte začít znova, aby jste dotvořili pointu, kterou si ovšem může každý vykládat jinak. Právě tím, že Stay pro mě nekončil otazníkem to bylo příjemné překvapení. Nelze, než nepochválit vizuální efekty, špičkovou práci kamery. Neotřepané duo Naomi Wats a Ewan McGregor, hráli dobře, ale tentokrát byl tou vynikající jahůdkou na dezertu Ryan Gosling! ()

giovanni3

Na tento film jsem se těšil jak skrze téma, tak skrze Naomi Watts. Bohužel po shlédnutí filmu jsem si uvědomil, že mne až tak nebavil. Chvílemi jsme žasl, když jsme přemýšlel kdo je vlastně pacient, a do toho jsem sledoval abstraktní obrazy a scény s klasickým opakováním téže scény, ale ,,velké finále,, bylo pro mne jasně osvětlující celý děj a to tak, že jsem na něm neviděl nic moc nečekaného. Role otce Henryho se dala využít všelijak, ale zde byla asi klíčová scéna, kdy se mu navrátil zrak. A tato scéna mne na filmu vadila snad nejvíce, protože je naprosto zbytečná a srdceryvná. A závěrem moc nechápu, jak někdo může tento film srovnávat s Lynchem, Lynch je opravdu ,,Pan haluzář,, a zde to je sice chvílemi zamotané, ale ve finále je takřka od začátku filmu jasné co je realita a i scéna na mostě se zbraní v ruce je předem očekávaná ve spojitosti s tím, že se chce probudit... 3z5 ()

sheilla

Pro mne vcelku zklamani od Marca Forstera. Po takovych filmech jako Ples priser a Hledani zeme nezeme prijde s kopii na Lynche. Musi se nechat zajimava kamera s prostrihy i vyjimecne dobry herecky vykon Ryana Goslinga, ale ja uz tech Lynchovin mam dost. Jeste bych poprosila golfistu, aby mi to vysvetlil, protoze me na konci snimku nedocvaklo vubec nic :-) ()

Niella

Cold, cold water surrounds me now And all I've got is your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? Love one's daughter Allow me that And I can't let go of your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? [chanting] Cold, cold water surrounds me now And all I've got is your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? DAMIAN RICE ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007