Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

brasek

V škole mi vtĺkali do hlavy o akú významnú knihu ide, ale knihu som si nikdy neprečítal a film je skoro hotová katastrofa. To je proste ale fakt, že totálne nezaujímavé a nepôsobivé. ()

HennessyVSOP

Asi jsem od toho čekal něco jiného... přijde mi, že narozdíl od románu se v tomto filmu dystopické poselství rozplzlo v dost podivnou poeticnost. Zdlouhave, prilis obecne a herecky protivne, vlastne neumim rict, co by mi na 1984 prislo fajn. Doukoukal jsem to jen ze slusnosti. ()

Lucas005

Pod výbornými vizuály a estetikou se bohužel nachází jen dosti chabé převyprávění výborné knižní předlohy. Některé důležité detaily film vynechává, jiných se naopak křečovitě drží, některé nové nápady jsou výborné, jiné zas mění kontexty. Celý film je komorní, chybí nějaká gradace, něco co by kontrastovalo scény Winstonova normálního života a scény kdy se opravdu něco děje a divák by měl být investován. Všechno se prostě jen děje. Tomu nepomáhá ani hudba, která je po většinu filmu prostě jen chmůrně depresivní, což se sice často hodí, ale v celém filmu to pak působí jen nudně. Trochu to zachraňuje skvěle vybrané herecké obsazení hlavní dvojice a několika vedlejších postav, problém mám snad jen s ne příliš typově sedícím O'Brianem. Celkově mi ale tak tento film připadá jen jako ne příliš zajímavé zředěné převyprávění vhodné tak možná jako rekapitulace pro čtenáře. ()

Fender

Od knihy se to lehce liší, ale to nejpodstatnější, co kniha představovala se zde povedlo zpracovat opravdu kvalitně - tu úzkost a depresi, tu klaustrofobii uvnitř hlavy, ze které není cesta ven a touha být svobodný v prohnilém světě, až nakonec smrt lidského ducha a samotné lidskosti a její potupa. Jak už to tak bývá, kniha je mnohonásobně lepší, protože popisuje vše do detailů a vše je zkrátka mnohem více emotivnější, film popisuje v podstatě to nejdůležitější v příběhu postav, ale to dle mého tolik nevadí, protože ta pravá podstata té knihy se zde opravdu povedla přenést na filmové plátno úctyhodně. ()

BigStayer

1984 ? Možná 2024... nebo 2034... Ale hlavně jeden z mála filmů, které mohou směle sekundovat literární předloze. Palec nahoru Michael Radford!! ()

StrixCZ

Po nedávném přečtení knihy jsem váhal, jestli chci tento film vůbec vidět - na jednu stranu mě lákalo vidět vizuální ztvárnění Orwellova děsivě fascinujícího světa, na druhou stranu jsem měl ale obavy, že mě detailní vykreslení téhle noční můry bude ještě dlouho pronásledovat (ne, fakt nemám rád horory). Nestalo se. Naštěstí a - (paradoxně) bohužel. Filmové zpracování si zaslouží pochvalu za vizuální stránku, hudbu a výběr hlavních představitelů, kteří byli skvělí. Nicméně kdybych neznal knihu, asi bych měl velký problém se ve filmu orientovat a chápat (často klíčové) souvislosti - např. vývoj vztahu ústřední dvojice, resp. důvody prvotního odporu Winstona vůči Julii (v knize velmi dobře vysvětlené, ve filmu naopak zdánlivě nepochopitelné) a mnoho dalších věcí. Také ztvárnění samotného Velkého bratra mi přišlo nepřesvědčivé - jeho tvář postrádala charisma, jaké by člověk u obrazu vůdce, kterého všichni milují, předpokládal, a ani jeho všudypřítomnost mi nepřipadala dostatečně silně vykreslená - kultu osobnosti kolem něj vystavěného tak bylo obtížné uvěřit. Obecně se bohužel nepodařilo přenést, respektive dostatečně ilustrovat v knize všudypřítomnou, ve filmu však ve srovnání spíše jen naznačenou tíseň, paranoiu, pocit, že jste neustále sledováni, a strach, že kdokoli může kdykoli kohokoli zradit (a mnozí - zejména děti - to rádi a ochotně dělají) a tím odsoudit k osudu horšímu než smrt, často kvůli sebemenší odchylce od "normálního" chování. Podobně "zředěný" mi přišel i samotný závěr (aneb ta část, jejíhož přespříliš věrného zpodobnění jsem se nejvíc bál), což na jednu stranu znamená, že můžu v dohledné době poměrně klidně spát, ale zároveň právě těch několik "detailů", které knize přidávaly na zdrcujícím vyznění, ve filmu citelně chybí a ubírá mu v klíčové závěrečné pasáži na síle. Celkově rozhodně silně nadprůměrná obrazová ilustrace Orwellovy dystopie, kterou bych však pro její zkratkovitost doporučil pouze lidem znalým předlohy. ()

Nick321

Příšerný příběh, ale měl by ho vidět každý. Chybí už jen pár detailů k tomu, abychom v takovém světě skutečně žili, v mnoha aspektech se to už děje. ()

PTuranyi

Tiesnivý, špinavý film o totalite. Neviem porovnať vernosť predlohe. Dobre zahrané. Dialógov tu zasa až tak veľa nie je, viac zavážia vnútorné monológy a všadeprítomný hlas propagandy. ()

Warapeidza

1984 aneb Kdo ovládá současnost, ovládá i minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost. Značně depresivní film, napsaný podle dnes už klasické předlohy George Orwella (ten je i autorem další skvělé knihy Animal farm), který vypráví příběh obyčejného člověka, žijícího v totalitním zřízení. Orwell se nechal lehce inspirovat komunismem a podobnými typy zřízení, jenom ve své knize dotáhl jejich podobu a fungování do absolutní dokonalosti z pohledu ovládání všech lidí, nucených v daném režimu nějak fungovat. Film samotný je pak pro člověka který knížku nečetl asi trochu zmatečný, ale i tak každého zarazí absolutně dokonalé zobrazení totalitní společnosti, v niž jedinec nemá žádná práva a celá společnost je neustále sledována, ovládána a manipulována. Každopádně doporučuji všem ke shlédnutí případně (určitě!!!) i samotnou knihu k přečtení. Už jen třebas proto, že se tak možná konečně dozvíte, kde se vzal pojem "Velký bratr" a prostě to tak nějak patří k základnímu vzdělání . ()

J.Bourne89

Mohlo to být natočeno takhle nebo takhle. Každopádně film staví jen na hereckých výkonech, což je jeho největší plus. Atmosféra pro mne byla totožná s knížkou, ovšem je nasnadě, že každý projevil svou fantazii při čtení jinak a představoval si něco jiného. To je těžko mluvit. Depresivní a hrdlo zužující konec a všudypřítomný rozhlas vzrůstu výroby a poklesu chudoby mi atmosféru navodil dokonale....... ()

frog

Podle mě velmi dobrá adaptace románu. Knihu nemůže nic překonat, ale herecký výkon Johna Hurta je perfektní. ()

FxXxR

vyborny Joh Hurt a vyborne prevedenie knihy na platno. dvojsecnou zbranou je vsak dovera v divaka ze uz knihu cital. ak nie, bude jeho zazitok znacne oslabeny. ()

S120

Četl jsem si množství komentářů k tomuto filmu a nakonec jsem se rozhodl přispět i já se svou troškou do mlýna. Jsem asi jeden z mála, kdo totiž viděl dřív film a až potom četl knihu, i když její hrubý obsah jsem samozřejmě znal. Nemyslím si to, co tady bylo opakovaně řečeno, že by člověk musel tu knihu znát, aby snímek plně pochopil. Dokonce si myslím, že film je v mnoha ohledech v porovnání s knihou lepší. A to hlavně díky tomu zestručnění a zjednodušení. Nepopisují se například jednotlivá ministerstava nijak detailně jako v knize, způsoby špehování, ... - dívák má tak větší možnost domýšlet si, co se jak děje. Samotná kniha je rovněž excelentní a je jasné, že se ani nedala kompletně celá vměstnat do jednoho filmu v té podobě v jaké byla napsána. Filmařům se v případě tohoto filmu podařilo řekl bych získat z knihy víc než bylo vůbec možné. Celkově se filmu daří navodit stejně trýznivou atmosféru a to i díky skvělým hercům Johnu Hurtovi v roli Smitha a Suzanne Hamiltonové v roli Julie. ()

Chejpao

Netuším proč, ale tento snímek mě přesto, že považuji dané téma za dost zajímavé, nijak zvlášť neoslovil. Bohužel mě nevtáhl, ani ve mně nevzbudil žádné emoce, jen lhostejnost. Navíc jsem se po celou dobu nemohla zbavit pocitu, že má téma potenciál na mnohem lepší zpracování, a to jsem nečetla knihu. I tak se ale jedná o film, který by člověk měl vidět. ()

Chlo0opek odpad!

Nevím, co mně tímto filmem chtěli autoři říct.. O válce, která nebyla, film v podstatě bez řádného děje.. Chtěl jsem dát jednu hvězdičku za to, že to bylo děláno podle knihy, ale proč vlastně. Takže holt odpad. ()

Cloudek

Film poměrně špatně odráží mistrnou předlohu. Vyšlo z toho vcelku normálně nudné britské komorní drama. Alespoň v mých očích. ()

Africanus1

Snaha se cení, ale kde zůstalo napětí? Atmosféra všudypřítomného strachu? Kontrast mezi smýšlením Winstona a totalitní realitou? Srovnávat knižní předlohu a film není moc fér, ale tohle je oproti knize opravdu slabej odvar. ()

sospik

Hooooooooooooodněěěěěěěěěěěě psychooooooooooooooooooo :) člověk zde vidí nahé tělo ženy :D ne, však, že by právě to bylo tím psychem, všek vše ostatní psychem je :D ()

blackperseus

Knihu i film som sfúkol v relatívne krátkom čase (v uvedenom poradí a núka sa mi otázka, aký dojem by vyvolalo poradie opačné, pretože o možnosti plnohodnotne pochopiť film bez znalosti knižnej predlohy silne pochybujem) a musím povedať, že takto si predstavujem naplnenie pojmu "verná filmová adaptácia". Z oboch mám síce nie veľmi príjemné pocity, ale o tom to asi malo byť (okrem iného) - film je skrátka verný aj tou ťaživou, temnou atmosférou, kvôli čomu nemôžem ísť na tri hviezdy a menej. Musím však dodať, že priateľka pri tomto filme "málem" zaspala a ja tiež nemám veľmi potrebu vidieť to znova, aj keď film ako taký za to môže najmenej. Možno si knihu ešte niekedy v budúcnosti doprajem, ale úprimne, nebol by som proti ani keby som už s fenoménom "1984" do styku neprišiel. O to viac ma desí predstava (skutočnosť?), že aj náš súčasný svet je v podstate iba akousi obdobou Oceánie... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)