Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

HMTD

film který je adaptací Orwellova románu je téměř plnohodnotnou náhradou za onu knihu,děj je na plátno přenesen velice přesně a i postavy sedí téměř dokonale na popis z knihy.Jak kniha, tak film vzbuzuje silné emoce. Jakési mystično ještě dodává fakt že film byl natočen v roce 1984(název knihy) a některé scény dokonce ve stejné datum v jakém prožívá svůj příběh hlavní hrdina. Orwell napsal knihu která inspirovala mnoho autorů literatury a nejednoho scénaristu. Mohu pouze doporučit porovnat si knižní předlohu se samotným filmem. ()

Crackangel

Pravdou je, že 1984 je ke zfilmování opravdu těžká předloha a zde je snaha opravdu vidět, ale přece jen to šlo i líp... Jelikož jsem četla knihu byla jsem ztvárněním trochu zklamaná, prostě si to každý představuje jinak. Spíš mě napadá, jestli člověk co ji nečetl vůbec některé věci pochopí, protože něco bylo jen naznačeno a něco úplně vypuštěno, nebo jestli je pochopí tak jak byly myšleny. Tři hvězdičky, ale jen za to, že tohle mělo zůstat knihou! ()

fatal_

John Hurt exceluje jako Winston Smith ve filmovém zpracování 1984, aby si vzápětí střihl postavu na styl Velkého Bratra ve filmu V jako Vendetta. Pro příznivce tohoto příběhu doporučuji také rozhlasovou hru s Jiřím Ornestem. ()

wallabia

"Vytváříme lidskou přirozenost"... druhý film, který mi vedle nevolnosti duševní navodil i fyzickou. Rozklad člověka, ideálů, touhy, lásky a myšlení, absolutní nesvoboda, přičemž svoboda nespočívá v ničem větším než v pouhé možnosti říct potažmo myslet si, že dvě a dvě jsou čtyři ! Šílenost a útok na zdravého ducha, s pouhou připomínkou, že divákům neznalým aspoň hrubého obsahu bude nutně pár informací k snadnému chápání děje scházet... ()

wespi

V porovnání s knižní předlouhou mi ve filmu chybí mnoho at' už menších či větších detailů, což by se dalo omluvit, ale naprosto chybějící atmosféra a celkově lepší zvládnutí zásadních scén, již ne. Samotný námět zde hodnotit nebudu, jde o dílo autora, ne scénáristy, takže pouze z hlediska filmového nemůžu dát víc než 3*. ()

Grifindoor

Současná společnost spěje přesně do tohoto filmu... Jinak sem se dost nudil... Hlavně od zatčení hlavního hrdiny, jen filozofování a kecání.. ()

complex

Čítal som knihu a teda film je kúsok iný, ale hlavná myšlienka je rovnaká... ideozločin a spoločnosť, ktorá už ani spoločnosťou nie je, ovládnuté zverstvá, ktoré môžu byť vizitkou budúcnosti... Jedna z najlepších kníh minulého storočia sfilmovaná do detailov, naozaj je na čo sa pozerať... ()

british.bug

Neskutečně mrazivý film. Jakožto člověk, který miluje tvorbu George Orwella, ho nemůžu neocenit. Ovšem mráz po zádech z něj běhá řádně. Mučení? Scéna s krysami? Děsivé. Ale snad ještě děsivější je představa světa, ve kterém tě Velký Bratr neustále sleduje. Svět, ve kterém si nemůžeš dovolit žádnou svobodnou myšlenku, sic budeš vaporizován. Svět, který ničí ty nejdůležitější hodnoty (svoboda, láska) vytvářením masy, která už pomalu ani neví, co to ta svobodná myšlenka vlastně je. Co říká Strana, to je pravda. A co je vlastně pravda? "Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne." ()

Morlor69

Tento film je silně nadčasová záležitost. Děj se odehrává v poválečné době silné totality, maximální zmanipoluvané propagandy prosperity a šťastné společnosti. Vymývání mozků a neustálého sledování každého vašeho kroku, vaší činnosti, vašich zájmů pod pohrůžkou že se stanete persona nan gráta a snadno se můžete rychle ztratit. Vštěpování slepé nenávisti vůči neviditelnému nepříteli, vyvovávání strachu ze smrti a slabosti, boj o holý život a svou existenci. Takto by se dalo popsat velmi podařené filmové ztvárnění slavného Orwellova románu 1984. Film až příliž velmi připomíná nastávající i současnou dobu, život lidí a reakci na změny společnosti. Strohé vnímání a konzumní život otupující logické uvažování, používání vlastního mozku vyvolává až magneticky silná pojítka, které tomuto filmu dodávají energii a neustále oslovují stále více diváků. Hlavním hrdinou je vychrtlý John Hurt, který se proslavil například i jako Bishop ve vetřelcích. Svojí filmovou roli informačního pracovníka, který plní tužby režimu svědomitě zvádá skvěle a pouští diváká nejen pod svou kůži ale i do své společensky ztrýzněné mysli. Když nachází lásku, tam kde je to zapuzeno a nachází krásu umění, stává se tak nepřítelem Velkého bratra a jeho život dostává nových obrátek. Děj je silně zabarven atmosférou totalilní společnosti a to je přesně to, co tento film dostává na úroveň špičkového díla vymykající se mainstreamu. Tento snímek vřele doporučuji. ()

Saprofag

Tak další mezera ve vzdělání doplněna. Přes vynikající herecké výkony, výbornou režii, dokonalé provedení a v neposlední řadě super hudbu Eurythmics mi tento film neučaroval tak, abych dal s klidným svědomím za pět. Pověst depresivity sálající z každého záběru rozhodně nemá zaslouženě. Na to byl tento snímek natočen až příliš pěkně. To mi ale nevadí. Vadí mi, přes to jak je film antipolitický a vlastně i protiválečný, stejně mě svým agitováním a atmosférou vadil. Jeden z mála filmů, u kterých dávám za víc než tři a už ho nechci nikdy vidět. Už jen kvůli hudbě, která vytváří výbornou a paradoxně až romantickou atmosféru dávám za čtyři. Pro každého filmového fanouška je to povinnost. Takže já mám splněno a tím to haslo. ()

tchuck

Neříkám, že by to šlo zpracovat lépe, 1984 nejspíš není vhodný materiál pro zfilmování. Kniha byla působivá a film svým způsobem také, nicméně tento příběh se přece jenom spíše hodí na papír než na plátno... ()

Rok0s

Lépe už to natočeno ani být nemohlo a díky stáří filmu má snímek atmosféru, kterou by dneska už asi nešlo vystihnout ()

Auguri

Nerad srovnávám film s knihou a naopak ale tady se tomu člověk nevyhne. Film sice nastolil ponurou atmosféru ale představivost a tajemno se u mě nemohlo rozvinout tolik jako v knize. Ve filmu bylo pochopitelně oproti knize hodně důležitých věcí vynecháno a tak si dokážu představit, že kdo nečetl knihu tak film nemusí pochopit nebo docenit. Jinak obsah je geniální, takhle nějak to asi funguje a je to strašidelné. Ke přečtení kromě 1984 doporučuji i Farmu zvířat. ()

vaexp

1984 podle Radforda depresivní, život ve strachu, vše pod dohledem velkého bratra. Skvěle zachycena myšlenka knihy, ale zase na druhou stranu mi Radford zničil moji představu světa v knize 1984 ()

Pa.ja

Dílo 1984 George Orwella patří mezi (podle mého názoru) nejlepší knihy, které byly kdy napsány. To, co chce Strana, je to správné. Mění se historie i lidé, lže se, ničí se, nežije se. Co je jednou tak, bude podruhé úplně jinak. K filmu jsem přistupovala opatrně, jelikož jsem si nedokázala úplně představit, jak by bylo možné tu jedinečnou atmosféru, jakou vystihl George Orwell, přenést na filmové plátno, a ještě aby byla tak věrohodná, tak unášející, tak deprimující a depresivní, zkrátka tak specifická, jako byla v knize. Musím uznat, že filmové zpracování se docela povedlo. Sice je film dějově ořezaný, ale i přesto má určitou ucelenou formu, skvělou atmosféru a výborného hlavního hrdinu. Bohužel se ale obávám, že pro nezasvěceného diváka je zde těžší zorientovat se, najít někdy souvislosti, proč, kdy, co a jak. Pouhý divák nezná pravidla světa, v němž se děj odehrává, kdežto čtenář a divák v jedné osobě je zná a je tedy napřed. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)