Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (347)

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Kdepak „odpad!“ Neříkám, že to je nejlepší, co v době socializmu vzniklo, ale film je potřeba vidět ve všech souvislostech a především v souvislosti doby. Nelze zrušit, zakázat a zbořit vše, co vzniklo za socializmu. Jistě, dnes už to tak v armádě nevypadá. Ale není právě tento seriál jednou z možností, jak ukázat těm, kteří tuto dobu nezažili, jak to tenkrát vypadalo? Já si myslím, že seriál podává celkem pravdivý obraz o tehdejší vojenské službě. Soudím podle toho, co jsem na vojně zažil já. A že se v seriálu odráží tehdejší politika? No ona musí, bez ní to na vojně nešlo. Kdo ví, jak bude dnešní politika hodnocena za 50 let. A proto Chlapce a chlapi doporučuji všem, kdo si chtějí zavzpomínat na svoji vojenskou službu, ale také těm, kdo chtějí alespoň v nástinu poznat, jak taková vojna tehdy vypadala. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Ono je vcelku jedno, jestli člověk na vojně byl, nebo ne. Každý ji stejně vnímal jinak. Někdo z pozice Kyslíka, jiný byl šikanista...já byl třeba kuchař. Navíc si každý prošel stádiem od bažanta po mazáka, takže jakás takás spravedlnost tam byla. Kvůli zvědavosti jak to bylo, se na tento skvost nemá smysl dívat. Unylá Vejmělková, skautík Zounar, peripetie vojáků, šablonovitý scénář...je to stejný výblitek, jako většina dnešních českých seriálů. Výjímku tvoří pouze píseň Ivety Bartošové, která svým názvem Dva roky prázdnin (v kontextu s vojnou) působí sice zvrhle, ale kdysi mě spolehlivě každou něděli přivábila k naší TV Orava a já se pak těšil, až se stanu taky vojákem. No...dnes už z toho snad nikdo nezblbne, ale vopatrně...propaganda je sviňa. ()

Reklama

Violeta 

všechny recenze uživatele

Dost těžko se mi hodnotí, protože si po těch 19 letech skoro vůbec nepamatuju, o co tam šlo a jestli tam vůbec o něco šlo. Nicméně teď, po těch letech, se mi na tváři roztáhl óóóbrovský úsměv, zalila mě vlna nostalgie a vzpomínek na šíleně erotickou scénu Mária Kubce a Kateřiny Lojdové hned v prvním dílu, na drsňáckou jizvu Martina Zounara, na krasavce v uniformě Františka Kreuzmanna alias npor. Ráže, kterého jsem tenkrát bláznivě milovala, na krásnou Evu Vejmělkovou atd. atd. Bylo mi tenkrát asi 9 let, takže o spojení s náborovou propagandou nemohla a nemůže být řeč. Jediné, s čím se mi teď tento první díl paralelně spojil, je Robin Hood s mladičkým Michaelem Praedem, myslím, že to tenkrát běželo zhruba současně. Takže si dovoluju hodnotit pouze tento první díl, předpokládám totiž, že víc než další dva tři zřejmě neuvidím. Každopádně titulní a závěrečnou písničku si pamatuju dodnes skoro slovo od slova!!! A i přesto, co tu čtu, nevěřím tomu, že jsem jediná. ()

Mr.Apache odpad!

všechny recenze uživatele

Milý Malarkeyi. Narozdíl od tebe a Djkomy jsem v době, kdy se tento seriál odehrává, nejen žil, ale dokonce jsem v čase jeho natáčení právě absolvoval tzv. dvouletou základní vojenskou službu. Věř mi, že "odpad" je pro tenhle neuvěřitelný výsměch do ksichtu všem, kteří museli dva roky čurákovat v rudozeleném pekle, jediným možným hodnocením. (Poznámka po letech: Vida, ten blb předělal kvůli mě celý svůj komentář, jen aby dokázal jaký je hloupý a nepřínosný kokůtek. Takže je vlastně všechno v pořádku.) ()

topi 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit. Z dnešního pohledu odpad, ale kdo seriál viděl za komouše a vyrůstal na něm jako já, tak musí dát víc. Navíc, když se jedna z postav jmenuje Ctibor Voříšek a říkají mu Kyslík, tak na základce na mě spolužáci, ale dokonce i učitelé a učitelky volali : " Kyslík! K tabuli! " Jmenuji se totiž taky Ctibor a tenkrát ten seriál sledovala snad celá naše republika a druhý den po uvedení v televizi jsme si vždycky říkali zážitky z uplynulýho dílu. Holt já jsem si to schytával nejvíc, ale aspoň byla sranda, pamatuju si, že mě nejvíc sralo, když " filmovej " Ctibor zkončil v posteli s knihovnicí, tak na mě pak holky volali, že : Kyslík, tak ty už máš babu?? Ha ha, Kyslík už má babu..." No každopádně se mě to drželo dost dlouho...Jinak je seriál hrozná kravina, plná otřesných kýčovitých dialogů, hrozných hereckých výkonů, ale tak nějak mě stále i po těch létech baví sledovat. Rozhodně se podívám radši na něj, něž na trapárny typu Redakce a podobných žumpoidních výchrchlů... ()

Galerie (19)

Zajímavosti (59)

  • Martin Zounar (Tomáš) musel hneď po natočení seriálu nastúpiť na základnú vojenskou službu, takže seriál z vojenského prostredia bol preňho dobrou prípravou. (Raccoon.city)
  • Standardní pěchotní zbraň používaná v ozbrojených složkách ČSSR byl samopal Sa vzor 58. Herci v seriálu měli k dispozici provedení s pevnou pažbou, tím byla vybavena ČSLA. Pohraniční stráž, spadající pod Vojska ministerstva vnitra (VMV), používala výsadkovou variantu se sklopnou ramenní opěrkou. Tím se délka samopalu zkrátila z původního metru na 750 mm. (Robbi)

Reklama

Reklama