Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (349)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Jestli to soudruzi zamýšleli jako reklamu, aby se chudáci odvedenci těšili, že budou sloužit v ČSLA, tak za prvé s tim přišli asi tak 5 minut po dvanáctý a za druhý se jim to moc nepovedlo. Opravdu si nedokážu představit, že se v roce 1988 dokázal nějakej třeba 18-ti letej kluk ztotožnit s některym z hlavních hrdinů. Vezmem to popřadě... Tomáš Soukup (Martin Zounar): Takovej ublíženej, sebestřednej chudáček, kterej se zmůže akorát na to, že hystericky ječí na svou starou, aby se jí v další scéně s plačtivym hlasem dožadoval, jestli se jí může hrabat v pohlavnim orgánu. Jeho proměna za celej seriál je prakticky nulová. Je to pořád stejnej debil, akorát se navíc rozhodne stát se vojákem z povolání. Dost tragickej osud. Kyslík (Vladimír Javorský): Reklama na hlad a připosranej maminčin mazánek. V průběhu seriálu dostane do držky od jednoho mazáka, kterej vypadá taky jako reklama na hlad, a pořád doufá, že se nějak dostane z vojny. Nakonec se mu snad na vojně zalíbí, trochu se vyvlíkne z dohledu svojí maminky a nabrnkne si Dolinovou, která má dítě a neuvěřitelný jogurtovky přes celej xicht. Další tragickej osud. Majkl (Mário Kubec): Bejvalej kriminálník, nyní úspěšnej alkoholik, kterej má v plánu hned po přijímači zdrhnout do SRN. Tento plán mu nevyjde, takže si bude muset pěkně odkroutit zbytek vojny. Navíc vošuká 14-ti letou buchtu, takže je posranej, aby ho znovu nezavřeli. Opět žádný veselý vyhlídky na budoucnost. Vlado Rutkaj (Boris Slivka): Traktorista a vidlák z nějaký prdele kdesi na Slovensku, kterýmu během jeho pobytu na vojně začne zahejbat manželka. Sice se pak nakonec spolu nějak usmířej, ale po návratu z vojny ho bude mít každej za paroháče... Tak teda nevim, jestli tohle někoho přesvědčilo, že je vojna skvělá. Jinak herci v hlavních rolích jsou naprosto tragický. Stačí si jen přečíst ty jména - Zounar, Rychlý, Dolinová, Asterová... Jedinej sympaťák byl Rosťa Kuba z čundrcountry show, kterej v tomhle seriálu hraje největšího frajera široko daleko a balí Vejmělkovou na Escorta, a za něho dávám tu 1 hvězdičku. Jinak režisér Evžen Sokolovský začíná u mě získávat téměř kultovní status a Vejmělková by měla otvírat hubu jedině při felaci, protože ta její ostravština se fakt nedá poslouchat. Ani se nedivim, že v Básníkách jí předabovala Zlata Adamovská. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Nikdo nechtěl v mladém věku odcházet na vojnu a málokdo dnes lituje toho, že tam tenkrát byl. Ve výcvikových prostorech se získávali přátelé na celý život, neboť jen nenávist ke společnému nepříteli, což byly samozřejmě GUMY (čti důstojníci Československé lidové armády), dokázala doživotně stmelit partu neznámých lidí. O tom však tato propagace kasáren, jako "svatého" místa, kde se z kluka stává muž, skutečně nebyla. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

V tomhle legendárním seriálu mě dostalo, jak si chvíli na útvaru vykali, a pak zase o minutu později tykali. "Jirko, sakra ty chceš dezertovat", tak tohle je věta, kterou plukovník pronese směrem k poručíkovi, který chce odejít z útvaru, ale dodávám, že mu předtím asi deset minut vytrvale vykal. Taky bych viděl paralelu s dnešní dobou. Když voják, hrál ho Zounar, nastoupil povinnou vojenskou službu, neměl moc možností se kontaktovat se svojí přítelkyní, nanejvýš mohl poslat dopis, a při nejbližší příležitosti byla procházka v lese v době "opušťáku" jen záminkou, aby ji v mechu "pígloval". Bylo mu jedno, jestli Hanka chce, nebo třeba nechce, on byl nadržený a basta. Pro mě to byly náznaky porna. Původní scéna byla trochu hard, ale nakonec to vystřihli. Vynikající byl taky Krampol, jak chtěl s parťákem zdrhnout "za kopečky", jak se tehdy říkalo emigraci, a vybral si pro tento účel vojína Hlaváčka, který jestli vypadal na 18 let, tak já jdu v září do první třídy, protože to bylo směšné, vypadal na třicet járů, ale moment, ještě mě netleskejte: počkaj, počkaj, ještě netleskaj, ja sem ti to neuveril, takhle tema rukama nedělaj, to je skvor amatérske...." , a tak tedy zosnovali plán, jakože on vezme kvér a prostřílí se přes hranice, nebo něco v tom smyslu. Krampol ultra drsnej, pravda dnes nehraje, tehdy se dalo říct, že jako by hrál, a pak tedy, když ten vojín po několika marných pokusech sebrat kvér nebyl úspěšný, tak se sešli a dali mu do "řepy". Bitka natočená suprově, borec po kopu ještě celkem zachovalý obličej. A když to vezmu jako celek, dobré scény střídaly scény nechtěně úsměvné. Zase je to seriál, který se hodí do doby dávno minulé, ale nuda s ním nebyla. Herci v pohodě, až někdy jejich excesy na útvaru působily jako parodie. Zvláštní, že je to i tak lepší než dnešní seriály, které jsme kdysi uměli, ale dneska je mně stydno za tvůrce, co pustí k lidem. 60% ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Dokonalé archetypy postav, vymývání mozků a propaganda těsně před tím, než se režim sebezničil...Z trosek se stávají chlapi, z gaunerů řádní muži, z tlusťochů vysportované korby, to vše okořeněné věčnou láskou, která překoná i krize. Děkujeme, naše slavná socialistická armádo - její spravedliví a chápající důstojníci! Zajímalo by mě, jestli ten bordel a plýtvání, které se provalilo (rok 2010), mělo základ už v té době. Z nostalgie na tento seriál koukám... Každopádně, ty kecy a činy důstojníků stojí za odpad. Ale dávám jednu hvězdu za devatenáctiletou Evu Vejmělkovou a druhou za poslední větu seriálu, kterou vyslovila právě ona. ()

Bart 

všechny recenze uživatele

Já myslel, že se hodnotí seriál a ne současná tloušťka M. Zounara. Nebo je to jinak Dr. film? Ale co říct? Martin Zounar byl na svůj věk a malé zkušenosti skoro jediným nosným pilířem seriálu. Snad on jediný měl po celou dobu vyrovnaný, téměr civilní výkon. Naopak zkušení filmaři jako Milena Dvorská nebo Míla Myslíková zklamali. Od angažovaného filmaře, jako byl Evžen Sokolovský se nemůže přece nic lepšího čekat. Takže průměr. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (60)

  • Do posádkového Hrádku zajišťuje dopravu motorový vůz řady 810 (bývalé značení M 152.0), kterému se pro svůj hlučný chod říkalo Orchestrion. (Robbi)
  • V seriáli si zahral dnes už populárny český televízni moderátor Karel Voříšek, ktorý v dobe natáčania seriálu pracoval ako redaktor Československej televízie. Bol v zábere asi iba 20 sekúnd (v 6. dieli) a mal dve alebo tri krátke repliky, ale dodnes si na to všetko dobre pamätá aj napriek tomu, že jeho meno nebolo uvedené ani v titulkoch. (Raccoon.city)
  • Peter Pilz (Palo Marušiak) si už štyri roky pred natáčaním seriálu zahral nastupujúceho nováčika "bažanta" na vojne, a to v jednom bakalárskom príbehu s názvom Hektoliter (1984). (Raccoon.city)

Reklama

Reklama