Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (349)

kingik 

všechny recenze uživatele

V tomhle legendárním seriálu mě dostalo, jak si chvíli na útvaru vykali, a pak zase o minutu později tykali. "Jirko, sakra ty chceš dezertovat", tak tohle je věta, kterou plukovník pronese směrem k poručíkovi, který chce odejít z útvaru, ale dodávám, že mu předtím asi deset minut vytrvale vykal. Taky bych viděl paralelu s dnešní dobou. Když voják, hrál ho Zounar, nastoupil povinnou vojenskou službu, neměl moc možností se kontaktovat se svojí přítelkyní, nanejvýš mohl poslat dopis, a při nejbližší příležitosti byla procházka v lese v době "opušťáku" jen záminkou, aby ji v mechu "pígloval". Bylo mu jedno, jestli Hanka chce, nebo třeba nechce, on byl nadržený a basta. Pro mě to byly náznaky porna. Původní scéna byla trochu hard, ale nakonec to vystřihli. Vynikající byl taky Krampol, jak chtěl s parťákem zdrhnout "za kopečky", jak se tehdy říkalo emigraci, a vybral si pro tento účel vojína Hlaváčka, který jestli vypadal na 18 let, tak já jdu v září do první třídy, protože to bylo směšné, vypadal na třicet járů, ale moment, ještě mě netleskejte: počkaj, počkaj, ještě netleskaj, ja sem ti to neuveril, takhle tema rukama nedělaj, to je skvor amatérske...." , a tak tedy zosnovali plán, jakože on vezme kvér a prostřílí se přes hranice, nebo něco v tom smyslu. Krampol ultra drsnej, pravda dnes nehraje, tehdy se dalo říct, že jako by hrál, a pak tedy, když ten vojín po několika marných pokusech sebrat kvér nebyl úspěšný, tak se sešli a dali mu do "řepy". Bitka natočená suprově, borec po kopu ještě celkem zachovalý obličej. A když to vezmu jako celek, dobré scény střídaly scény nechtěně úsměvné. Zase je to seriál, který se hodí do doby dávno minulé, ale nuda s ním nebyla. Herci v pohodě, až někdy jejich excesy na útvaru působily jako parodie. Zvláštní, že je to i tak lepší než dnešní seriály, které jsme kdysi uměli, ale dneska je mně stydno za tvůrce, co pustí k lidem. 60% ()

MarekT odpad!

všechny recenze uživatele

Souhlasím s názorem, že seriál připomíná film "Copak je to za vojáka". Jenomže pokud ve zmíněném filmu nebyl znát prorežimní podtext, zde byl. Navíc si myslím, že pro budování socialistického uvědomění byl natočen seriál trochu pozdě. Dobré je to tak maximálně jako zahřívací kolo pro dnes v telenovelách etablované herce. ()

Reklama

Attta

všechny recenze uživatele

Koukal jsem na to...celkově jsem to viděl možná i dvakrát. Ale stejně mě to připomíná temné časy české pochmůrné tvorby. Nestydím se za zatrpklost vůči "nedělním" komunistickým nebo postkomunistickým seriálům jako tohle, protože mi to vždycky zkazilo celý den. Kdybych měl hodnotit negativní vliv na mou náladu, kterou mi tento seriál vždy dá, tak bych mu musel dát 5 hvězdiček. Samo sebou, že je tu vidět pár dostačujících hereckých výkonů, ale v konečném celku je to zcela irelevantní takže ani nehodnotím. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit. Z dnešního pohledu odpad, ale kdo seriál viděl za komouše a vyrůstal na něm jako já, tak musí dát víc. Navíc, když se jedna z postav jmenuje Ctibor Voříšek a říkají mu Kyslík, tak na základce na mě spolužáci, ale dokonce i učitelé a učitelky volali : " Kyslík! K tabuli! " Jmenuji se totiž taky Ctibor a tenkrát ten seriál sledovala snad celá naše republika a druhý den po uvedení v televizi jsme si vždycky říkali zážitky z uplynulýho dílu. Holt já jsem si to schytával nejvíc, ale aspoň byla sranda, pamatuju si, že mě nejvíc sralo, když " filmovej " Ctibor zkončil v posteli s knihovnicí, tak na mě pak holky volali, že : Kyslík, tak ty už máš babu?? Ha ha, Kyslík už má babu..." No každopádně se mě to drželo dost dlouho...Jinak je seriál hrozná kravina, plná otřesných kýčovitých dialogů, hrozných hereckých výkonů, ale tak nějak mě stále i po těch létech baví sledovat. Rozhodně se podívám radši na něj, něž na trapárny typu Redakce a podobných žumpoidních výchrchlů... ()

Oktavianus odpad!

všechny recenze uživatele

Tohle bylo ale blbé... katastrofální herecké výkony snad všech zúčastněných, správňák Zounar a padouch Krampol (a přitom už v té době mohli vědět, že právě tihle dva prostě nejsou herci), schematičnost jako kráva a poznání, že v socialistické armádě je vlastně fajn, tak proč utíkat za kopečky. Slátanina jaké není rovno. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (60)

  • V epizodě najde Michal Hlaváček (Mário Kubec) u Ctibora Voříška (Vladimír Javorský) tehdy velmi známou učebnici němčiny pro jazykové školy „Der Die Das 1“. (Robbi)
  • Tento seriál vôbec ako prvý z vojenského prostredia ukázal, že na vojne existuje šikana, čo vtedajší režim úspešne desaťročia popieral. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama