Sněžné bratrstvo

• Španělsko La sociedad de la nieve (více)

Po havárii letadla v odlehlém srdci jihoamerických And musí pasažéři, kteří se štěstím přežili, spojit síly a spolehnout se jeden na druhého, aby se dostali zase domů. (Netflix)

Najt

Stejně jako přežít, tak i sněžné bratrstvo je skvělým filmem této smutné tragédie. Skvěle zahraná a natočená záležitost, takže těch 140 minut uteče poměrně rychle. Některé záběry a scény byly dost věrohodné a přenesly hutné emoce i na diváka. Škoda, že pochodu přes Andy nebylo věnováno více času. Jinak kvalitní podání této katastrofy a rekonstrukce opravdu perných chvil pro přeživší, kteří bojovali až na hranici života a smrti. ()

Cooller

od na Oskara nominovaných filmů v posledních letech nečekám nic než hromadu homo-interracial-trash nekoukatelných, nelogických kokotin, takže nejsem nijak překvapený že mě to nikterak extra nebavilo, ani že to prakticky vůbec nebyl survival žanr, který o sobě tvrdí že je. Až po dokoukání jsem zjistil že to je převyprávění skutečné události a nevim teda jak dotčení Urugvajci, ale já bych se neskutečně styděl za takovou přehlídku debility. Člověk nemusí být Einstein ani Tesla, aby se před zimou v hromadě sněhu pokusil chranit právě tim sněhem. HALÓ? Na začátku jich přežilo kolik že? 25? Ani jednoho z kujónů nenapadlo postavit si kolem sebe zdi ze sněhu... Koneckonců Eskymáci tak žijí do dnes a to je na Aliašce větší zima než v nějakých Andičkách. Co se toho 'survival' týká, tak krom toho, že za syrova sežrali padlé kamarády jsem tam nic nezaznamenal. Hlavně to vůbec nedává smysl, protože člověk bez jidla přežije poměrně dlouho a většina z nich byli mladí lidé/sportovci, takže tohle měl byt až jejich uplně poslední problém kterému čelí, vody taky bylo logicky dostatek a očividně jim nehrozilo nic jineho než jenom ta zima. Survival kdě teda? Co třeba z trosek poskladat co největší S.O.S napis co jde? Z počátku tam i ukazovali že někdo na palubě má mapu a po havarii jim pilot z posledního dechu doslova řekne kde jsou. Divák by tak mohl čekat že tyhle 2 věci nějak posleze spojí dohromady, ale ne. To bych chtěl moc, protože ti odvažní co se nakonec odhodlají vyrazit, se radši vydají random směrem, vnitřní hlasy jim to poradili asi... A jak je proboha napadlo že si vyrobí zrovna nějaké uplně zbytečné "sněžné brýle", což byla scena na dobrých 15 sekund na to aby je pak ukazali v jednom jedinem zaběru a nic víc. Co třeba vyrobit si z měkkých plechů vraku letadla sněžnice, aby se nemuseli pak hodiny brodit metr hlubokým sněhem? No prostě katastrova. Tyhle lidi jsou uražka lidské inteligence a to řikam jako někdo, kdo nad tim nijak extra nepřemýšlel a kdo nedokaže nějakej debilní Urugvaj ani najit na mapě. Nakonec se zjistí že jsou jen nějakych 10 dnu pochodu od civilizace. Žádnej survival, akorát jak prasata čekali na porážku. Nicméně, hory opravdu krásně zachycené, zvuk dobrý, a nevím jestli to bylo CGI a green screen, ale vypadalo to obecně opravdu věrohodně, pokud to byly skutečné Andy tak paráda. Libilo se mi i těch par morbidních zaběrů, jak při havarce křupají kostičky atp. Takže na dnešní poměry 2* jsou asi zasloužené. Že bych si tohle pustil znovu ale určitě nehrozí. Daleko radši měli na toho Oskara nominovat muj oblibený the Fall, to je pane survival film, navíc s pěknýma holkama co mají i nějaký rozum namísto partičky latentních homosexuálů kňučicich že jim je ziminka a tulících se k sobě. A když už to zmiňuju, nejsem homouš, ale i debil snad ví že kuže na kuži vytvoři větši teplo pro oba-tři-padesát lidí. Just sayin. ()

papadoce

Len málokedy sa stane, že Európania spravia remake amerického originálu. Toto je práve ten prípad, kedy po tridsiatich rokoch prišli španielski dobyvatelia a urobili remake o najslávnejších kanibaloch v histórii, pritom na americkej verzii nie je nič špatného. Katalánci to zobrali po svojom a povenovali sa partičke hráčov ragby ešte pred pádom lietadla a aj po páde venovali viacej pozornosti iným činnostiam než len stravovacím návykom. Zrejme to malo na diváka pôsobiť osobnejšie, aby bol viac zhnusený, keď sa budú navzájom pojedať. Vy už viete, že španielskych filmárov považujem za topku v Európe a bolo to cítiť aj tentokrát. Roky sedemdesiate znázornili skutočne realisticky. Je vidno, že sa vyhrali s detailami. Bayona je umný režisér, takže o výsledok som sa nebál už pred projekciou. Ale že pôjde o parádnicu parádnu, mi vysvetlil rejža pri nehode lietadla. To bolo natočené najsamúžasnejšie. Tie detaily na fraktúry, pritom žiadne prehnané krváky čakať netreba, alebo scéna s posunom sedadiel a vôbec celá tá havária boli proste Waw. V tom momente som si povedal, že tento remake proste vidieť musím, aj keď príbeh a to ako dopadol, dôverne poznám. Musím uznať, že niektoré finesy boli veľmi efektné, napríklad vypísanie mien a veku obetí ešte počas deja tak, ako zomierali. Bola to hra na city diváka, ale nijako neurážala. Proste to zafungovalo. Remake dokonca dosiahol tu na csfd o percento vyššie hodnotenie než originál, to je vzácny jav. Ale názov mal originál lepší. Donekonečna sa opakujem, ale filmy nad dve hodiny sú zbytočnou záťažou pre diváka, najmä ak nevedia po väčšinu času ponúknuť niečo viac ako len rozhovory. Prvá pol hoďka bola kľudne aj na šesť hviezd, no potom mi práve trvanie uberalo na zážitku. 70%. ()

dkas

Dvě a půl hodiny! Známý příběh! Co tam tak dlouho může trvat? A bude to vůbec zábavné? Ano! Intenzivně natočené, chvílemi máte pocit, že jste obklopeni letadlem, případně kolem vás není nic než bílý sníh (pravda, že tady už člověk skoro ani neví, co to je). Celým příběhem provází vypravěč, co mě osobně nevadilo a pomáhalo mi to chápat souvislosti. Kamera byla výborná, hudba taktéž. Výborné, syrové. ()

shade000

Ťažko opisovať takýto film, každopádne je to vynikajúco natočené... "There is no greater love than that which gives one's life for one's friends." ()

George8

Díky za to, že to můžeme vidět! Verzi z roku 1993 jsem viděl a líbila se mi, ovšem tahle se mně líbí ještě mnohem víc. Naskakuje mně z toho husina a to mám v pokoji přes 21 stupňů. Tohle se vážně stalo, jako v tom filmu… ()

jprmusic

Ve srovnání s "Alive" ubohá sračka - všechno špatně - ano, 30 let poté se to dá natočit filmařsky lépe - ale jinak je "Alive" o parník jinde - mám jen jednu otázku - proč? SHINING taky nikdo nezkouší natočit znova ...... ()

epoh

Ja nevim, no... je tam zajimava prace s naraci, ale nekdy az moc viditelny CGI a tlačení na city to srazi, vcetne nerealistickeho maskovani ()

PichyjePan

Nejsem fanouškem remaků, ačkoliv ne vždy jsou špatné a někdy dokonce lepší než originál. Tady ale přichází zásadní otázka. Potřeboval originální snímek nebo v tomto případě tragická událost, jež se stala, znovu natočit? Ne, nepotřebovala. Je tento remake něčím přínosným oproti původnímu snímku? Ne, není. Což je asi největším problémem, jelikož film je jinak kvalitní téměř po všech stránkách, kromě délky. Ta by se dala ještě zkousnout u nějakého filmu, který má co nabídnout, ale ne, když se to hemží zcela zbytečnými dialogy. ()

koty2201

Pre mňa nebola táto historická udalosť až tak známa. Keď nad tým tak premýšľam, tak určite som o nej viackrát počul, ale nevenoval som tomu veľkú pozornosť. Viem, že existuje film z roku 1993, Prežiť, ktorý popisuje kvalitne tieto udalosti tiež. Napriek tomu je táto prerábka rovnako skvelá ako pôvodný film. Dokonca vznikla aj talianska verzia už v roku 1976, ale tá tak dobrá podľa všetkého, nie je. Ja mám takéto tragické udalosti z histórie rád. Hlavne ak vedia výborne preniesť atmosféru boja o život aj na mňa. Nie že by som sa vyžíval v ľudskom utrpení, ale dojímavé momenty a napätie mám rád.  Society of the Snow rozpráva príbeh o havárii lietadla uruguajských hráčov rugby v juhoamerických Andách. Chalani išli na dovolenku do Čile, ale niekoľko kilometrov odtiaľ dostali turbulencie a vrazili do skál. Teda po svahu sa skĺzol len trup lietadla a zo 45 ľudí prežilo len 16. V divočine strávili neuveriteľných 72 dní. Scenár výborne popisuje ich vzostupy a pády, ťažké dilemy, clivotu za domovom a obetovanie sa za svojich priateľov. Je to aj skvelá sonda do psychiky človeka a náhľad na to, čo s vami urobí vrodený pud sebazáchovy. Často som bol zhrozený a aj znechutený z toho, čo všetko museli podstúpiť a aké surové to všetko bolo. Či už ide o zranenia, liečenie rán, pojedanie svojich kamarátov (áno, netvárte sa hrdinsky, aj vy by ste boli kanibali, keby sa vám stane niečo podobné). Proste silná káva, po všetkých stránkach. Nemôžem však povedať, že film nemá aj svoje svetlé chvíľky, keď sa preživší spolu len tak rozprávajú a žartujú, aby sa aspoň nejak rozveselili a povzbudili. Herecky nemám koho konkrétneho vypichnúť, pretože jednak sú to latinskoamerickí herci, ktorých nepoznám. Zároveň všetci odviedli kvalitnú prácu a myslím, že jednotlivých športovcov, ktorí bojujú o prežitie, stvárnili s gráciou. Ale predsa len film vyzdvihuje jedného chlapca, ktorý je pomyselným hlavným hrdinom, a to predstaviteľ Numa (Enzo Vogrincic). Mimochodom, pripomína mi Adama Drivera. Jedno mínus, čo sa týka postáv, by som mal. Nikoho z cestujúcich vám tvorcovia bližšie nepredstavia. Zároveň to chápem, pretože predstaviť aspoň 16 zachránených trochu bližšie... na to nebol čas a ani priestor. Technicky musím na filme pochváliť prácu s kamerou. Respektíve film ponúka pekné zábery na samotné lietadlo a preživších. Hlavne keď ide o detaily na ich výrazy v tvárach. Samotná havária za použitia štipky CGI pekne nevyzerala, ale to nevadí. Za to lámanie končatín pri náraze bolo zaujímavé (hnus, a až príliš realistický). Taktiež musím vyzdvihnúť mieru detailov, čo sa týka rekvizít, masiek a kostýmov. Sú dosť blízko realite, keď to porovnám s fotkami z nehody (áno, chalani sa tam aj fotili). Napriek tomu, čo sa stalo, to prostredie hôr je vo filme naozaj nádherné. Hudba bola podmanivá tiež a dobre dopĺňala jednotlivé momenty. Takže ak má niekto rád tento žáner a má trochu silnejšiu povahu, myslím, že ho čaká veľmi solídny filmový zážitok. A určite sa jedná už teraz, o jeden z naj filmov tohto začínajúceho sa roka. Mali by ste si to pozrieť. () (méně) (více)

adamix

Mrazivé peklo natočené so všetkým, čo má mať a zaostrené aj na charaktery ľudí a ich zrovnávanie sa s rôznymi situáciami. Dlho som nevidel takýto trefný a po všetkých stránkach perfektný survival triler, ktorý by ma dokázal prinútiť vžiť sa do osudov jeho postáv a spoločne prežívať ťažké chvíle, do ktorých sa dostali. Bayona je ostrieľaný remeselník a svoju prácu odviedol vynikajúco, rovnako tak aj neznámi herci, ktorí zo seba vytrieskali maximum. Drsné, smutné, poctu vzdávajúce a emotívne nabité. Za mňa 95%. ()

Domineus

Príbeh je neskutočne silný a celý film ho veľmi dobre dokáže predať. Samotné zábery sú vynikajúce, rovnako tak práca maskérov. Pôsobilo to úplne autenticky a je pravda, že ma to emocionálne poriadne vtiahlo (hoci som túto udalosť pomerne dobre poznal). Minutáž ale bola za mňa až zbytočne prehnaná a myslím si, že by to išlo v pohode natlačiť do dvoch hodín. V určitých momentoch sa mi už mená aj tváre jednotlivých postáv úplne zlievali, no v konečnom dôsledku možno aj to bolo jedným z posolstiev filmu, keďže nešlo o vyzdvihovanie jednotlivcov, ale celého kolektívu. 65% ()

Binne

Mám velmi ráda snímek z roku 1993 "Přežít", dle mého názoru je tam skvělé obsazení, hudba i atmosféra. Nemohla jsem si proto nechat ujít jeho novější verzi, která mě tedy zklamala. Když letoun Uruguayského letectva spadl v roce 1972 do údolí And, na palubě bylo 45 pasažérů, kteří byli Argentinského nebo Uruguayského původu - v tomto ohledu je obsazení v novém snímku samozřejmě přesnější a nelze jej (s ohledem na autentičnost) vytknout. Na straně druhé, původní snímek mi připadal více surový, neromantický a neokázalý. Tento hraje na notu potřeby silných emocí diváka, který je příliš rozmlsaný na to, aby mu vyhovoval stroze, autentický a surově podaný příběh. Divák potřebuje vidět krev, bolest a slzy. Snímek je tedy v závěru navoněná (nechci říkat úplně) bída, ale scénář - samozřejmě je snímek podle předlohy - nenabídne nic nového, hudba je zbytečně okázalá a místy nepatřičná k atmosféře, herecké výkony nejsou ničím zajímavé, ničím nevynikají. Samozřejmě byl snímek podstatně lépe financovaný, než původní z roku 1993, technická stránka snímku je tedy velmi dobrá, efekty jsou zajímavé a záběry na prostředí And je dechberoucí. Každému bych ale doporučila spíše "Přežít" a následně porovnat se "Sněžné bratrstvo". Každopádně jsem si jistá, že snímek o nejznámějších a nejstatečnějších (smích) kanibalech, nevyjde z módy nikdy. ()

Cermicek

Poctivý čtyři za poctivě natočenej biják podle pravdy. Akorát to fakt mohlo bejt kratší. Jo a koukat na to s anglickým dabingem bylo taky hodně směšný, ale tak když člověk stáhne špatnou verzi bez možnosti výběru jazyku..!(to jde za mnou no🤦‍♂️). Tak těď si jen ještě splnit se tam vydat a nasát atmošku na vlastní kůži!! Tak snad se poštěstí!!💪🙏 ()

nula87

Výborný survival za základě známé události, o kterém už jeden film vznikl. A tenhle je snad ještě lepší. Byť dlouhý, stísněný omezeným prostorem, přesto napínavý v každé minutě. 80% ()

TOMEK17

8/10. Vizuálně ohromující a emocionální survival drama založené na skutečném příběhu. Postavy jsou zajímavé na sledování a díky pohlcujícímu filmovému zpracování a dostatečně dlouhé stopáži získáte opravdu dobrou představu o tom, jaké to bylo být v jejich pozici. Už jsem viděl několik filmů J. A. Bayony a toto je snadno jeho dosavadní nejlepší dílo a jeden z nejlepších posledních filmů Netflixu. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

23.01.2024

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)